Polska - Rosja 1:0 amp futbol (19.09.2021)Polska - Rosja 1:0 amp futbol (19.09.2021)
KronikiO amp futbolu słów kilka, czyli herosi po amputacjach
O amp futbolu słów kilka, czyli herosi po amputacjach
Autor: Adrian Woźniak
Data dodania: 27.12.2022
FOT. CYFRASPORTFOT. CYFRASPORT

Jedni stracili kończynę w wypadku, drudzy urodzili się bez niej, a jeszcze inni przyszli na świat z wadą ręki lub nogi. Choć przeżywali różne sytuacje życiowe, a świat walił się im niekiedy na głowę, to zawsze wracali silniejsi. Silniejsi do tego stopnia, że nie zważając na koleje losu, próbowali odnaleźć się w sporcie. Dzięki takim ludziom zrodził się amp futbol – dyscyplina, która w Polsce zyskuje coraz większą popularność. I trudno się temu dziwić, bo gdy popatrzymy na to, jak – mówiąc kolokwialnie – ampfutboliści „zasuwają” o kulach po boisku, ich mecze ogląda się z wielkim podziwem, entuzjazmem i zaciekawieniem.

 

SŁÓW KILKA O ZASADACH

Na wstępie warto powiedzieć kilka słów na temat samej dyscypliny, gdyż nie wszyscy znają jej zasady. Amp futbol to dyscyplina dla osób po jednostronnej amputacji lub wadzie kończyn dolnych (zawodnicy z pola) i górnych (bramkarze). Drużyny wystawiają 7-osobowe składy, a w trakcie meczów dokonywane są nieograniczone zmiany lotne (jak w hokeju na lodzie). Tak jak w klasycznej odmianie piłki nożnej, gra się na tradycyjnej murawie lub na sztucznej nawierzchni. Boiska są jednak zdecydowanie mniejsze. Ich optymalne wymiary to 60x40 metrów. Mniejsze są również bramki – 2,2x5 metrów. Spotkania trwają po 50 minut i składają się z dwóch 25-minutowych połów (+10 min. przerwy).

Jeśli zaś chodzi o zasady, w ampfutbolu nie zobaczymy wślizgów, gdyż są one zabronione. Ale efektowne gole, strzelane niekiedy przewrotką czy tzw. nożycami – możemy podziwiać już jak najbardziej. Niedozwolone jest zagrywanie kulą i kikutem – w obu przypadkach jest to uznawane za przewinienie. Bramkarzowi nie wolno wychodzić poza pole karne. Jedenastki, a w zasadzie szóstki, w amp futbolu wykonuje się z odległości 6 metrów. Auty zaś wybijane są nogą z linii bocznej. I co chyba najistotniejsze – nie ma spalonych.

Anglia - Polska 3:0 amp futbol (06.10.2022)Anglia - Polska 3:0 amp futbol (06.10.2022)
FOT. CYFRASPORT

Krystian Kapłon wznawiający grę z rzutu rożnego w meczu z Anglią (0:3) na mistrzostwach świata w Turcji.

SŁÓW KILKA O POCZĄTKACH

Wydawać by się mogło, że amp futbol to stosunkowo młoda dyscyplina. W naszym kraju – na pewno. Jednak narodziła się ona jeszcze w XX wieku, w Stanach Zjednoczonych. Szacuje się, że swój początek miała w 1980 roku, gdy niepełnosprawni narciarze z USA – na czele z tamtejszą legendą, Donem Bennettem – poszukując sposobu na utrzymanie dyspozycji fizycznej w trakcie lata, wpadli na pomysł gry w tę odmianę piłki nożnej. To właśnie za Wielką Wodą zorganizowano pierwsze zawody ampfutbolowe, a następnie utworzony związek amp soccera.

Początkowo grano po 11 zawodników. W Ameryce Północnej rozgrywane były małe turnieje, w których udział brały Stany Zjednoczone, Kanada i Salwador. Inne kraje nie wykazywały nimi większego zainteresowania. Ale do czasu. Mijały kolejne lata i amp futbol zaczął się cieszyć coraz większą popularnością. Aż w końcu w 1998 roku powołana do życia została Światowa Federacja Amp Futbolu, a dyscyplina będąca wówczas amatorską, zaczęła stawać się coraz bardziej profesjonalną.

 

SŁÓW KILKA O TYM, JAK TO BYŁO W POLSCE

Do Polski ta dyscyplina dotarła w 2011 roku. I chyba nikt – na czele z prezesem Amp Futbol Polska, Mateuszem Widłakiem – nie spodziewał się, że zyska taką popularność. Zaczęło się od zorganizowania treningów dla 13 zawodników, a skończyło na reprezentacji, której mecze mistrzostw Europy 2021 w Krakowie śledziło po kilka tysięcy ludzi.

W marcu 2012 roku utworzona została reprezentacja Polski, a za jej sterami zasiadł Marek Dragosz – licencjonowany trener UEFA. Polscy ampfutboliści niczym uczniowie czy studenci, zabrali się za nadrabianie zaległości. A mieli nad czym pracować. Do światowej i europejskiej czołówki biało-czerwonych dzielił spory dystans, gdyż w wielu krajach ta dyscyplina „hulała” już od lat, a Polska była w niej raczkującym bobasem. Ale trener Dragosz i jego wybrańcy udowodnili, że nie ma rzeczy niemożliwych, a ciężką pracą można zajść bardzo daleko.

Kolejnym krokiem w rozwoju tej dyscypliny w kraju nad Wisłą było powstanie Amp Futbol Ekstraklasy w 2015 roku. W rozgrywkach brały udział drużyny klubowe z całej Polski oraz zaproszone zespoły zagraniczne.

Mateusz Widłak (2021)Mateusz Widłak (2021)
FOT. CYFRASPORT

Mateusz Widłak – prezes Amp Futbol Polska przed meczem z Ukrainą na mistrzostwach Europy w Krakowie w 2021 roku.

SŁÓW KILKA O MISTRZOSTWACH Z UDZIAŁEM POLAKÓW

Pierwszymi międzynarodowymi zmaganiami, w których wzięli udział biało-czerwoni‚ był Turniej Czterech Narodów w Manchesterze w 2012 roku. Polacy uplasowali się na drugim miejscu, a jedynej porażki doznali w meczu z Anglią. Był to jednak przedsmak tego, co czekało „Orłów Dragosza” w kolejnych miesiącach i latach.

Historyczną imprezą z udziałem reprezentacji Polski były mistrzostwa świata 2012 w Rosji. Nasza drużyna dostała się do grona najlepszych... kuchennymi drzwiami, zastępując jedną z drużyn, które wycofały się z turnieju (Francja, Brazylia). Debiut nie był udany, Polacy przegrali pięć z sześciu spotkań i zakończyli MŚ na 11. pozycji.

Kolejne mundialowe starty były już lepsze. Szczególnie ten dwa lata później, w Meksyku. Zespół trenera Dragosza dotarł w nim do strefy medalowej. Krążka nie udało się zdobyć, bowiem biało-czerwoni w spotkaniu o trzecie miejsce ulegli Turcji (0:1). W 2018 roku Meksyk ponownie gościł najlepsze drużyny globu. Tym razem dotarliśmy do ćwierćfinału. Zmagania zakończyliśmy ostatecznie na siódmej pozycji.

Skrót meczu

Ostatni start Polaków na mistrzostwach świata w 2022 r. w Turcji okazał się sporym rozczarowaniem, także dla samych zawodników. Po efektownej wygranej z Hiszpanią (3:0) w trzeciej kolejce fazy grupowej biało-czerwoni przystępowali do meczu 1/8 finału w dobrych nastrojach. Popsuła je niestety reprezentacja Brazylii (1:2). Porażka z Canarinhos spowodowała, że nasz zespół stracił szansę na medal. Ostatecznie Polska skończyła turniej na odległej 13. lokacie.

Skrót meczu

Znacznie lepiej nasi ampfutboliści radzili sobie w mistrzostwach Europy. Dotychczas Polacy startowali w dwóch takich imprezach – w 2017 i 2021 roku. W obu przypadkach wracaliśmy z nich z brązowymi medalami. Kibice, jak i nasi zawodnicy, zapamiętali szczególnie to drugie Euro, które odbyło się w Krakowie. To był niesamowity turniej. Mecze kadry trenera Dragosza cieszyły się sporym zainteresowaniem. O wywalczeniu brązowego krążka przesądziło zwycięstwo nad Rosją (1:0), po golu Jakuba Kożucha.

1:0 J. Kożuch trafia przy słupku, asysta B. Łastowskiego

SŁÓW KILKA O POŻEGNANIU LEGENDY

Gdyby nie selekcjoner Dragosz, reprezentacja Polski w amp futbolu nie zrobiłaby tak znaczących postępów i nie wywalczyłaby medali mistrzostw Europy. To człowiek-legenda tej dyscypliny sportu. Funkcję trenera polskiej kadry sprawował przez 11 lat. Kres jego pracy nastąpił po nieudanych mistrzostwach świata 2022.

Polska - Hiszpania 3:0 amp futbol (03.10.2022)Polska - Hiszpania 3:0 amp futbol (03.10.2022)
FOT. CYFRASPORT

Uradowany selekcjoner Marek Dragosz po meczu z Hiszpanią na mistrzostwach świata w Turcji (2022).

Były już selekcjoner poprowadził reprezentację w 130 meczach, pojechał z nią na cztery mundiale oraz dwa turnieje mistrzostw Europy. Przez ten czas kadra trenera Dragosza dostarczyła kibicom wielu niezapomnianych chwil – momentów ogromnej radości, jak i wzruszeń. Teraz kolejny reprezentacyjny rozdział w polskim amp futbolu będzie pisał już nowy szkoleniowiec. W drugiej połowie listopada 2022 roku selekcjonerem drużyny narodowej został Dmytro Kameko, dla którego będzie to pierwsza praca z ampfutbolistami. Ukrainiec prowadził wcześniej z sukcesami zespoły futsalowe w Ukrainie, Białorusi i Polsce. Teraz chce w nowej dla niego odmianie piłki nożnej poprowadzić do zwycięstwa naszych herosów.