WISWisła Kraków herb od 2007
Herb Real Saragossa (1970-2007)RSA
28.09.200013:00
Wisła KrakówWisła Kraków herb od 2007
Logotyp Puchar UEFA (lata 90.)Logotyp Puchar UEFA (lata 90.)Puchar UEFA 2000/2001
3:1 Piękny gol K. Moskala, druga asysta G. Nicińskiego
4:1 G. Niciński i Ł. Sosin w poprzeczkę, gol T. Frankowskiego!

Wisła Kraków - Real Saragossa 4:1, k. 4-3, 28.09.2000

Gdyby spytać kibica Białej Gwiazdy, który mecz swojej drużyny wspomina najchętniej, ten z pewnością byłby w czołówce. Może nawet na pierwszym stopniu podium. Bo właśnie takim spotkaniem, jak z Realem Saragossa, przechodzi się do historii. Po pierwszym starciu wydawało się, że jest już „pozamiatane”. Krakowianie przegrali 1:4 i nawet Orest Lenczyk powiedział przed rewanżem, że „zostały już tylko złudzenia”. Szkoleniowiec Wisły utwierdził się w tym po 1. połowie, gdy jego zespół przegrywał 0:1 – w dodatku po samobójczym golu Marcina Baszczyńskiego. W przerwie Lenczyk dokonał trzech zmian. Wpuścił na plac gry młodszych zawodników, którzy… przyczynili do nieprawdopodobnej remontady (powrotu) krakowskiej drużyny. Cztery gole w 2. połowie, dogrywka, a potem wygrane rzuty karne! Tego popołudnia zdarzył się prawdziwy cud nad Wisłą. Biała Gwiazda zameldowała się w 2. rundzie Pucharu UEFA.

Tomasz Kulawik
Sędzia kończy pierwszą połowę. Do przerwy wynik 0:1.
Sędzia kończy pierwszą połowę dogrywki.
Sędzia rozpoczyna drugą połowę dogrywki.
Dogrywka zakończyła się wynikiem 4:1. Czekają nas dodatkowe emocje w serii rzutów karnych.
Sędzia rozpoczyna serię rzutów karnych.
Seria rzutów karnych zakończyła się wynikiem 4:3.

G. Niciński

W historii rozgrywek o europejskie puchary jeszcze nigdy nie zdarzyło się, żeby polski klub zdołał wyeliminować rywala z Hiszpanii. Uczyniła to dopiero wczoraj Wisła Kraków.

Wojciech Gorczyca
„Sport” z 29 września 2000 r.
Wisła Kraków - Real Saragossa 4:1, k. 4-3 (28.09.2000)Wisła Kraków - Real Saragossa 4:1, k. 4-3 (28.09.2000)

Kamil Kosowski w walce o piłkę z Roberto Acuñą. Paragwajczyk próbował powtórzyć w Krakowie wyczyn z pierwszego spotkania – strzelić gola z dystansu. Niepokoił takimi uderzeniami bramkarza Wisły, ale nie potrafił trafić do celu.

Takie mecze wspomina się latami. To co wczoraj wydarzyło się na stadionie przy ulicy Reymonta przeszło najśmielsze oczekiwania nawet największych optymistów.

Grzegorz Wojtowicz
„Przegląd Sportowy” z 29 września 2000 r.

Marek Zając (w środku) i Arkadiusz Głowacki przyglądający się akcji jednego z zawodników Realu Saragossa. Pierwszy z wymienionych rozpoczął mecz na prawej pomocy, ale w 2. połowie został przesunięty do obrony.

Roman Hurkowski

Czasem wystarczy jeden mecz, by trener wkroczył do galerii sławy. Orest Lenczyk taki już miał – jesienią 1978. Prowadzona przezeń Wisła wyeliminowała FC Brugge po trzymającej w napięciu końcówce. (...) W rewanżu z Realem Saragossa, na tym samym stadionie co 22 lata temu, Lenczyk wymyślił i zrealizował scenariusz jeszcze bardziej mrożący krew w żyłach, godny produkcji samego Alfreda Hitchcocka.

„Piłka Nożna” z 3 października 2000 r.

Kamil Kosowski w walce o piłkę z Martínem Velliscą. Hiszpan pełnił w tym spotkaniu rolę rezerwowego. Podczas meczu w Saragossie zapisał na swoim koncie 2 asysty. W Krakowie mógł przesądzić o losach rywalizacji na korzyść Realu, ale przestrzelił w dogodnej sytuacji (jeszcze przy stanie 3:1 dla Wisły).

Orest Lenczyk (trener Wisła Kraków, 2000)

W zawodzie trenera raz się jest baranem, raz rzeźnikiem. Dwa tygodnie temu z Hiszpanii ja wracałem jako baran, ale dzisiaj to ja byłem rzeźnikiem.

Orest Lenczyk, trener Wisły Kraków
WYPOWIEDŹ Z POMECZOWEJ KONFERENCJI PRASOWEJ
Juanma Lillo (trener Real Saragossa, 2000)

Jestem mocno zszokowany tym, co wydarzyło się dziś w Krakowie. Przyjechaliśmy w roli pewnego faworyta i zostaliśmy poskromieni. Nie doceniliśmy przeciwnika, który po przerwie wyszedł na boisko zmobilizowany i tym całkowicie nas zaskoczył.

Juanma Lillo, trener Realu Saragossa
Grzegorz Niciński (Wisła Kraków - Real Saragossa 4:1, k. 4-3, 28.09.2000)Grzegorz Niciński (Wisła Kraków - Real Saragossa 4:1, k. 4-3, 28.09.2000)
Grzegorz
Niciński
W Wiśle Kraków od 2000

Cichy bohater meczu. Na boisku pojawił się tuż po przerwie. I można powiedzieć, że Orest Lenczyk wykazał się trenerskim nosem (zresztą, nie tylko do tej zmiany). „Nitek” zaliczył dwa ostatnie podania przy golach Tomasza Frankowskiego (pierwszym) i Kazimierza Moskala. Miał też udział przy bramce na 4:1. Mógł zdobyć ją sam, ale trafił piłką w poprzeczkę – podobnie jak Łukasz Sosin. Po chwili do futbolówki dopadł jednak „Franek” i wprawił w ekstazę kibiców na stadionie. Niciński miał wcześniej dwie okazje do wpisania się na listę strzelców, ale nieznacznie spudłował. W 2000 roku „Nitek” wrócił do Wisły po półrocznym wypożyczeniu do GKS-u Katowice. Zawodnikiem Białej Gwiazdy był od wiosny 1998 r., a rozstał się z nią w przerwie zimowej sezonu 2001/02. W dorobku ma 2 mistrzostwa, po jednym Pucharze Polski i Pucharze Ligi.

Marcin Baszczyński (Wisła Kraków - Real Saragossa 4:1, k. 4-3, 28.09.2000)Marcin Baszczyński (Wisła Kraków - Real Saragossa 4:1, k. 4-3, 28.09.2000)
Marcin
Baszczyński
W Wiśle Kraków od 2000 roku

Obrońca Wisły przeżył istny rollercoaster. Gdy w 5. minucie głową skierował piłkę do własnej bramki, wydawało się, że wbił tym golem gwóźdź do krakowskiej trumny. Biała Gwiazda przegrywała w dwumeczu już 1:5 i chyba mało kto – włącznie z „Baszczem” – wierzył w szczęśliwe zakończenie rywalizacji. Ale Wisła odrobiła straty. W dogrywce Baszczyński został jednym z bohaterów, gdy w końcowych minutach wybił piłkę z bramki. Szczęście odwróciło się od niego ponownie w serii rzutów karnych. Jako jedyny z wiślaków nie wykorzystał jedenastki. Jego strzał obronił bramkarz gości, Juanmi. „Baszczu” grał w Wiśle od sezonu 2000/01. Przy Reymonta spędził 9 lat. W tym czasie wywalczył 6 tytułów mistrza Polski, dwa krajowe puchary, Superpuchar i Puchar Ligi.

Tomasz Frankowski (2020)

Kiedy dzisiaj spotykamy się z kolegami z tamtej drużyny, to... do teraz sami nie wiemy, jak to się stało. Poza bramką Radosława Kałużnego w pierwszym spotkaniu, nic nam się nie układało. Co ciekawe, w przerwie trener Orest Lenczyk uznał, że w tym meczu nic już nie osiągniemy i zdjął z boiska Olgierda Moskalewicza, Ryszarda Czerwca i Tomasza Kulawika. Chciał, żeby byli gotowi na kolejne ligowe spotkanie. Za nich weszli Łukasz Sosin, Kelechi Icheanacho i Grzegorz Niciński. Każdy z nich chciał udowodnić swoją wartość. Udało im się, rezerwowi mieli olbrzymi wpływ na to, co wydarzyło się po przerwie. Lenczyk nie powiedział nam wprost, że nie ma szans. Po prostu paru zawodników, którzy w szatni byli blisko niego, usłyszało, jak mówi do asystenta Waldemara Fornalika, żeby dokonać tych zmian, bo raczej już nic się tutaj nie wydarzy. Okazało się inaczej, a trener został uznany za cudotwórcę.

Tomasz Frankowski, były napastnik Wisły Kraków wspomina mecz z Realem Saragossa
sport.tvp.pl Z 28 WRZEŚNIA 2020 R.
Program meczowy Wisła Kraków - Real Saragossa 4:1 pd, k. 4-3 (28.09.2000)Program meczowy Wisła Kraków - Real Saragossa 4:1 pd, k. 4-3 (28.09.2000)Proporczyk z meczu Wisła Kraków - Real Saragossa 4:1 pd, k. 4-3 (28.09.2000)Proporczyk z meczu Wisła Kraków - Real Saragossa 4:1 pd, k. 4-3 (28.09.2000)Bilet z meczu Wisła Kraków - Real Saragossa 4:1 pd, k. 4-3 (28.09.2000)Bilet z meczu Wisła Kraków - Real Saragossa 4:1 pd, k. 4-3 (28.09.2000)

Po przerwie na plac wybiegli Niciński, Sosin, i Iheanacho, a zabrakło na nim całego centrum, czyli Czerwca, Moskalewicza i Kulawika! Nieważne dziś, czy była to chęć oszczędzenia liderów (?) na ligę, próba wstrząśnięcia zespołem, nos trenerski, czy po prostu akt rozpaczy. Faktem jest, że cała trójka razem i każdy z osobna zagrali bodaj najlepsze mecze w swoich karierach.

Zbigniew Mucha
Przegląd Sportowy po meczu Wisła Kraków - Real Saragossa 4:1 pd, k 4-3 (28.09.2000)Przegląd Sportowy po meczu Wisła Kraków - Real Saragossa 4:1 pd, k 4-3 (28.09.2000)Piłka Nożna po meczu Wisła Kraków - Real Saragossa 4:1 pd, k 4-3 (28.09.2000)Piłka Nożna po meczu Wisła Kraków - Real Saragossa 4:1 pd, k 4-3 (28.09.2000)
Artur Sarnat (2014)

Trener Lenczyk wszedł do szatni i swoim stylu poważnie powiedział: „No i po co nam to było? Po co wygrywaliśmy z Saragossą?”. On zawsze miał swoje oryginalne zachowania, więc można było się spodziewać, że coś takiego powie.

Artur Sarnat, były bramkarz Wisły Kraków o reakcji trenera na wylosowanie FC Porto w 2. rundzie
przegladsportowy.onet.pl z 28 września 2020 r.