RSAHerb Real Saragossa (1970-2007)
Wisła Kraków herb od 2007WIS
14.09.200019:30
Real SaragossaHerb Real Saragossa (1970-2007)
Logotyp Puchar UEFA (lata 90.)Logotyp Puchar UEFA (lata 90.)Puchar UEFA 2000/2001
Marcin Baszczyński85'
0:1 Kapitalny gol R. Kałużnego, asysta O. Moskalewicza!

Real Saragossa - Wisła Kraków 4:1, 14.09.2000

Powieść Jana Potockiego „Rękopis znaleziony w Saragossie” uchodzi za najwybitniejsze dzieło epoki Oświecenia. A jej ekranizacja, w reżyserii Wojciecha Jerzego Hasa, jest uznawana za jeden z najważniejszych filmów polskiej kinematografii. Tego samego nie dało się powiedzieć o grze Białej Gwiazdy w stolicy Aragonii, bo jej występ na La Romareda nie budził równie pozytywnych skojarzeń. Nie był on ani wybitnym dziełem, ani najważniejszym spotkaniem w historii polskiej piłki. Wisła zaczęła od kapitalnego gola Radosława Kałużnego, ale potem dała się zepchnąć do defensywy. Real wyrównał jeszcze w 1. połowie, a po przerwie zdobył kolejne 3 bramki. Wysoka porażka wydawała się przesądzać sprawę awansu do 2. rundy Pucharu UEFA. W Krakowie zdarzył się jednak cud, a to starcie przeszło do historii polskiego futbolu – jako jedno z najbardziej niesamowitych pucharowych spotkań wiślaków.

► W rundzie kwalifikacyjnej Wisła Kraków zmierzyła się Željezničarem Sarajewo. Pierwsze spotkanie 10 sierpnia 2000 roku zakończyło się wynikiem 0:0. Rewanż w Krakowie 24 sierpnia Biała Gwiazda wygrała 3:1.

Roberto Acuña
Sędzia kończy pierwszą połowę. Do przerwy wynik 1:1.
Marcin Baszczyński
Sędzia kończy mecz. Spotkanie zakończyło się wynikiem 4:1.
4
1
Sędzia: Edgar Steinborn
Koszulka Real Saragossa (2000)Koszulka Real Saragossa (2000)

Y. González

Upał w Saragossie był wczoraj ogromny. W południe temperatura dochodziła nawet do 35 stopni. Na szczęście mecz wyznaczono bardzo późno, gdy już dało się normalnie oddychać.

Grzegorz Wojtowicz
„Przegląd Sportowy” z 15 września 2000 r.
Real Saragossa - Wisła Kraków 4:1 (14.09.2000)Real Saragossa - Wisła Kraków 4:1 (14.09.2000)

Zadowolony Radosław Kałużny (w środku) tonie w objęciach kolegów. „Tata” chwilę wcześniej popisał się mocnym i precyzyjnym strzałem, po którym piłka wpadła w okienku bramki Realu. Na zdjęciu widoczni jeszcze (od lewej): Arkadiusz Głowacki, Maciej Żurawski, Kazimierz Moskal i Grzegorz Niciński.

Spotkanie rozpoczęło się nadspodziewanie pomyślnie dla Wisły. Bramka Kałużnego w 12. minucie pozwalała mieć nadzieję na korzystny wynik dwumeczu. (...) Dopiero później mieliśmy się przekonać, że ta bomba wstrząsnęła Saragossą tylko na chwilę.

0

Real Saragossa jest wyśmienitym zespołem, lecz próżno szukać tam piłkarzy klasy światowej. Tymczasem Biała Gwiazda broniła się dość rozpaczliwie, zbyt głęboko, jej druga linia prawie nie istniała. A już gra „jeden na jeden” – szkoda mówić.

Zbigniew Mucha
„Piłka Nożna” z 19 września 2000 r.

Sporo problemów przysporzył wiślakom Roberto Acuña – jak w tym przypadku Kamilowi Kosowskiemu. Popularny „Toro” (Byk) wlał nadzieję w serca kibiców Realu Saragossa, gdy po pół godzinie gry doprowadził do remisu.

Juanma Lillo (trener Real Saragossa, 2000)

Nasz zespół w 1. połowie zagrał wręcz źle, ale z minuty na minutę rozkręcał się. Zostaliśmy zaskoczeni utratą bramki i musieliśmy odrabiać straty. Yordi nie grał od początku meczu, ponieważ narzekał na uraz kręgosłupa, który odniósł w ligowym meczu z Espanyolem. W 2. połowie okazał się jednak głównym autorem efektownego zwycięstwa.

Juanma Lillo, trener Realu Saragossa
WYPOWIEDŹ Z POMECZOWEJ KONFERENCJI PRASOWEJ
Orest Lenczyk (trener Wisła Kraków, 2000)

Uważam, że nie wszyscy spełnili swoje zadanie. Druga bramka padła z winy Artura Sarnata, który przepuścił piłkę między nogami. Nasi obrońcy tracili piłkę w najmniej oczekiwanych momentach i nie nadążali do obrony. Przegrywaliśmy też większość pojedynków jeden na jeden. W 2. połowie Real grał coraz lepiej, a my coraz gorzej. Zostały już tylko złudzenia.

Orest Lenczyk, trener Wisły Kraków

Maciej Żurawski był w Saragossie bardzo dobrze pilnowany i nie był w stanie rozwinąć skrzydeł. Z kolei walczący o piłkę z „Żurawiem” Martín Vellisca (na zdjęciu) zaliczył w tym spotkaniu dwie asysty.

Porażka Wisły w Saragossie w zasadniczy sposób redukuje szanse wicemistrzów Polski na awans do następnej rundy. Szkoda, bo można było stracić przynajmniej jedną bramkę mniej, a wtedy perspektywy przed rewanżem byłyby choć trochę obiecujące.

„Tempo” z 15 września 2000 r.
KADR Z TRANSMISJI TVP

Zafrasowany trener Wisły, Orest Lenczyk (z lewej). Doświadczony szkoleniowiec nie dowierzał, że jego zespół tak łatwo pozwolił się „rozmontować” w 2. połowie meczu. Obok Lenczyka widoczny jego asystent – Waldemar Fornalik.

Yordi (Real Saragossa - Wisła Kraków 4:1, 14.09.2000)Yordi (Real Saragossa - Wisła Kraków 4:1, 14.09.2000)

Yordi
W Realu Saragossa od 1997 roku

Hiszpański napastnik okazał się asem w rękawie Juanmy Lillo. Trener Realu wpuścił go na boisko zaraz po przerwie, za bezbarwnego Jamellego, który marnował kolejne okazje. I Yordi odwdzięczył się za zaufanie. W dwie minuty dwukrotnie pokonał bramkarza Wisły – najpierw strzałem z woleja, a następnie uderzeniem głową. Czas spędzony przez Hiszpana w Realu Saragossa był najlepszym okresem w jego karierze. Yordi, a w zasadzie Jorge González Díaz, przygodę z piłką rozpoczął w Sevilli. Tam jednak występował głównie w drużynie B. Podobnie było po przenosinach do Atlético Madryt. Skrzydła rozwinął się dopiero w Saragossie. Z Realem zdobył dwukrotnie Puchar Króla. Zagrał w 189 spotkaniach i zdobył 58 bramek. Niemal całą karierę spędził w Hiszpanii, z półroczną przerwą w 2002 r. na wypożyczenie do Blackburn Rovers (zdobył z nim Puchar Ligi Angielskiej).

Radosław Kałużny (Real Saragossa - Wisła Kraków 4:1, 14.09.2000)Radosław Kałużny (Real Saragossa - Wisła Kraków 4:1, 14.09.2000)
Radosław
Kałużny
W Wiśle Kraków od 1998 roku

„Otrzymałem doskonałe podanie od »Ola« i bez namysłu chciałem zaskoczyć bramkarza hiszpańskiego, który nieco spóźnił się z interwencją. Nie myślałem w tym momencie, że po tym znakomitym początku będziemy opuszczać boisko w roli pokonanych” – powiedział na łamach „Sportu” popularny „Tata”. Bomba, jaką posłał na bramkę Realu kapitan Wisły była tylko golem honorowym. Ale w kontekście rewanżu, okazała się na wagę złota, co nie było wcale takie oczywiste. Dla Kałużnego początek sezonu 2000/01 był bardzo udany. W sierpniu strzelił 2 gole w ligowym meczu z Górnikiem w Zabrzu (2:1), po jednym dorzucił z Odrą Wodzisław (2:0) oraz we wrześniowym spotkaniu eliminacji MŚ 2002 – z Ukrainą (3:1) w Kijowie. Potem była bramka z Realem, a następnie hat-trick z Białorusią (3:1) w Łodzi.

Marcin Baszczyński (Wisła Kraków, 2000)

Nie ukrywam, że wychodząc na drugą część gry byliśmy dobrej myśli. Ale zupełnie uszło z nas powietrze. Przed przerwą wiele nabiegaliśmy się na boisku. Hiszpanie tymczasem grali zespołowo i wykorzystali szybkość swoich zawodników.

Marcin Baszczyński, obrońca Wisły Kraków
Artur Sarnat (Wisła Kraków, 2000)

Wiem, że koledzy z drużyny i trener mają do mnie pretensje o utratę drugiej bramki, co później przesądziło o losach meczu. Niestety, byłem nieco zasłonięty, a piłka odbiła się od barku Radka Kałużnego, co mnie zmyliło.

Artur Sarnat, bramkarz Wisły Kraków
Bilet z meczu Real Saragossa - Wisła Kraków 4:1 (14.09.2000)Bilet z meczu Real Saragossa - Wisła Kraków 4:1 (14.09.2000)
Przegląd Sportowy po meczach Real Saragossa - Wisła Kraków 4:1 i Ruch Chorzów - Inter Mediolan 0:3 (14.09.2000)Przegląd Sportowy po meczach Real Saragossa - Wisła Kraków 4:1 i Ruch Chorzów - Inter Mediolan 0:3 (14.09.2000)Piłka Nożna po meczu Real Saragossa - Wisła Kraków 4:1 (14.09.2000)Piłka Nożna po meczu Real Saragossa - Wisła Kraków 4:1 (14.09.2000)