16.08.201818:15Stadion Lecha, Poznań20765
0:1 M. Samatta głową otwiera wynik, podawał D. Ndongala
0:2 Gol L. Trossarda do szatni z jedenastki
1:2 T. Cywka dobija strzał N. Vujadinovicia w słupek

Lech Poznań - KRC Genk 1:2, 16.08.2018

Koniec przygody z europejskimi pucharami sezonu dla Lecha. Jeśli po jednostronnym widowisku i słabym występie poznaniaków w Belgii, ktokolwiek w Polsce miał nadzieję, że zespół z ulicy Bułgarskiej jest w stanie odwrócić losy rywalizacji z KRC Genk, to stracił je już po trzech kwadransach. Od początku rewanżowego spotkania goście zdecydowanie przeważali i już przed przerwą udokumentowali to dwoma bramkami. Długimi fragmentami piłkarze Kolejorza byli zupełnie bezradni i tylko sporadycznie zapuszczali się w pole karne rywali. Po zmianie stron zaprezentowali się nieco lepiej, ale wystarczyło to i tylko na honorowe trafienie. Zwycięstwo w dwumeczu i awans w pełni zasłużenie padły więc łupem podopiecznych Philippe’a Clementa.

9.08.2018

Do tej pory w pucharach Kolejorz 12 razy wracał z pojedynku wyjazdowego z porażką i w czterech przypadkach udawało mu się u siebie osiągnąć wynik dający kwalifikację do kolejnej rundy.
Sęk w tym, że to nie były wyzwania podobne do tego, jakie czeka ekipę Ivana Đurđevicia po przegranej 0:2 z KRC Genk. W przeszłości lechici eliminowali Metalurgs Lipawa, Austrię Wiedeń, JK Nõmme Kalju oraz FK Haugesund. Każdemu z tych przeciwników ulegli na jego terenie różnicą tylko jednej bramki. Teraz strata jest dwukrotnie większa, a takiej klub z Poznania nie odrobił w pucharach jeszcze nigdy. Gdy w sezonie 1982/1983 uległ na wyjeździe szkockiemu Aberdeen 0:2, później na swoim obiekcie także nie dał rady i doznał porażki 0:1.

Szymon Mierzyński
FRAGMENT ARTYKUŁU NA SPORT.INTERIA.PL Z 10 SIERPNIA 2018 R.
Leandro Trossard
Sędzia kończy pierwszą połowę. Do przerwy wynik 0:2.
Maciej Gajos
Sędzia kończy mecz. Spotkanie zakończyło się wynikiem 1:2.
1
2
Sędzia: Marco Guida
Koszulka Lech Poznań (2018).Koszulka Lech Poznań (2018).

P. Tomczyk

Lech Poznań - KRC Genk 1:2 (16.08.2018)Lech Poznań - KRC Genk 1:2 (16.08.2018)

Lech Poznań przed meczem z KRC Genk. W górnym rzędzie od lewej: Jasmin Burić (kapitan), Rafał Janicki, Nikola Vujadinović, Thomas Rogne, Vernon De Marco, Christian Gytkjær. W dolnym rzędzie od lewej: Tomasz Cywka, Kamil Jóźwiak, Maciej Gajos, João Amaral, Pedro Tiba.

Lech Poznań - KRC Genk 1:2 (16.08.2018) Ivan Djurdjević

Teraz po meczu, na chłodno mogę powiedzieć, że wyobrażałem sobie to spotkanie trochę inaczej. Tak, jak zagraliśmy w drugiej połowie, mieliśmy zagrać w pierwszej. Zaczęliśmy źle, bojaźliwie. W momencie, gdy wydawało się, że wychodzimy na prostą, straciliśmy głupio gola. Wiedzieliśmy, że będziemy musieli więcej biegać i walczyć, żeby nadrobić braki w innych elementach.

POMECZOWA WYPOWIEDŹ TRENERA LECHA, ŹRÓDŁO: SPORT.INTERIA.PL
Lech Poznań - KRC Genk 1:2 (16.08.2018) Philippe Clement

Naszym celem było otworzenie wyniku i to nam się udało. W drugiej połowie reakcja Lecha na sytuację boiskową była jednak imponująca, zawodnicy utrzymywali się przy piłce i przede wszystkim zdobyli bramkę. Poza tym muszę powiedzieć, że duże wrażenie wywarli na mnie kibice rywala. Kiedy piłkarze nie mieli już zbyt dużych szans na awans, to fani nadal dopingowali swoją drużynę. Chcę powiedzieć, że poznańscy kibice pod tym względem mogą stanowić wzór dla innych.

Lech Poznań - KRC Genk 1:2 (16.08.2018) Rafał Janicki

Za błędy trzeba płacić. Europejskie puchary nie wybaczają. Genk to lepszy piłkarsko zespół, nie ma żadnych wątpliwości. Takie błędy, jak przy tych dwóch bramkach, nie mają prawa się zdarzyć. Gdyby do przerwy było 0:0 w drugiej połowie mogłoby się coś wydarzyć. Po zmianie stron nie mieliśmy nic do stracenia. Wyszliśmy odważniej i zagraliśmy lepiej. Stworzyliśmy kilka sytuacji, wpadła bramka na 1:2. Szkoda, że nie poszliśmy za ciosem.

Rafał Janicki
POMECZOWA WYPOWIEDŹ OBROŃCY LECHA, ŹRÓDŁO: LECHPOZNAN.PL
POTACIE MECZU
Lech Poznań - KRC Genk 1:2 (16.08.2018) Tomasz CywkaLech Poznań - KRC Genk 1:2 (16.08.2018) Tomasz Cywka
0
Lech Poznań - KRC Genk 1:2 (16.08.2018) Mbwana SamattaLech Poznań - KRC Genk 1:2 (16.08.2018) Mbwana Samatta

DOŚWIADCZENIE TO NIE WSZYSTKO

Jeśli ktoś wyjeżdża grać w piłkę w Anglii w wieku 18 lat i na Wyspach występuje przez blisko dekadę (głównie na zapleczu Premier League) musi być poważnym wzmocnieniem dla klubu z polskiej ekstraklasy. Z całą pewnością taką logiką kierowali się działacze w Poznaniu, decydując się na pozyskanie przed sezonem z Wisły Kraków Tomasza Cywki. Pomocnik miał wzmocnić Lecha w walce o europejskie puchary, ale przy Bułgarskiej wielkiej kariery nie zrobił. W sumie w barwach Kolejorza we wszystkich rozgrywkach wystąpił zaledwie 13-krotnie, zdobywając 2 bramki (pierwszą właśnie w meczu z Genk). Dużo skromniejsze CV miał z pewnością Mbwana Samatta. Dla zawodnika z Tanzanii klub z Belgii był pierwszym jaki reprezentował poza Afryką. Później występował również m.in. w angielskiej Aston Villi i tureckim Fenerbahçe.

PÓŁKA Z PAMIĄTKAMI
Program meczowy Lech Poznań - KRC Genk 1:2 (16.08.2018)Program meczowy Lech Poznań - KRC Genk 1:2 (16.08.2018)Lech Poznań - KRC Genk 1:2 (16.08.2018)Lech Poznań - KRC Genk 1:2 (16.08.2018)
Lech Poznań - KRC Genk 1:2 (16.08.2018) Jasmin Burić

Myślę, że Genk pokazał w tym dwumeczu, że jest lepszy od nas i zaprezentował kawał dobrego futbolu. Pierwszą połowę za łatwo oddaliśmy. Po przerwie dobrze zareagowaliśmy, była lepsza w naszym wykonaniu. Najgorsze było to, że daliśmy sobie strzelić gola przez nasze proste błędy. Szkoda, naprawdę szkoda. To pokazało, jak surowy jest europejski futbol i jak karze każdą pomyłkę.

Jasmin Burić
POMECZOWA WYPOWIEDŹ BRAMKARZA LECHA, ŹRÓDŁO: LECHPOZNAN.PL
Lech Poznań - KRC Genk 1:2 (16.08.2018)Lech Poznań - KRC Genk 1:2 (16.08.2018)Lech Poznań - KRC Genk 1:2 (16.08.2018)Lech Poznań - KRC Genk 1:2 (16.08.2018)Lech Poznań - KRC Genk 1:2 (16.08.2018)Lech Poznań - KRC Genk 1:2 (16.08.2018)

► Drugi gol dla Genku był bramką nr 10 straconą przez Lecha w meczach 1/128 finału europejskich pucharów na własnym boisku
► Wszystkie 6 potyczek (dwumecze) w 1/128 finału LE Lech kończył na własnym boisku i tylko w pierwszej uzyskał awans do następnej rundy po dwumeczu z norweskim Fredrikstad w sezonie 2009/10, w żadnym z tych 6 meczów żaden z rywali nie strzelił więcej niż 2 bramki
► Po tym starciu bilans bramkowy Lecha w meczach 1/128 finału LE na własnym boisku stał się równy: 7-7