1:0 T. Pekhart zamyka akcję, asysta P. Wszołka
Świetna okazja F. Mladenovicia, Serb o włos od gola
1:1 A. Sousa wyrównuje tuż po przerwie, asysta M. Ishaka
1:2 Co za gol A. Sousy! Asysta A. Czerwińskiego
Co zrobił L. Rose? Powinno być wyrównanie!
A. Ba Loua wprost w D. Hładuna, pudło A. Czerwińskiego
2:2 P. Wszołek tylko dostawia nogę, asysta M. Rosołka

Legia Warszawa - Lech Poznań 2:2, 16.04.2023

Gdy dwie kolejki wcześniej Legia pokonała Raków (3:1), jej strata do lidera z Częstochowy wynosiła 6 punktów. Tydzień później drużyna ze stolicy stanęła przed szansą odrobienia 2 oczek, gdyż Medaliki bezbramkowo zremisowały wyjazdowe spotkanie z Radomiakiem. Z okazji jednak nie skorzystała, choć mierzyła się z najsłabszą w stawce Miedzią Legnica (2:2). Status quo został więc zachowany. W meczu z Lechem, w 28. kolejce PKO BP Ekstraklasy, Wojskowi nie mogli pozwolić sobie na wpadkę, bo grający wcześniej Raków pokonał Widzew Łódź (2:0). Kolejorz nie zamierzał ułatwiać Legii zadania, tym bardziej, że walczył o miejsce na podium (wciąż miał szanse na wicemistrzostwo). Ligowy hit w Warszawie miał dwa oblicza – w 1. połowie lepsze wrażenie sprawiali gospodarze, po przerwie do głosu doszli lechici. Końcowy wynik był sprawiedliwy, choć nie cieszył żadnej ze stron. Raków powiększył przewagę nad Legią do 8 punktów, Lech natomiast nadal tracił do Wojskowych 9 oczek.

Poprzednie mecze
ZZZZR
Ekstraklasa "PKO Bank Polski Ekstraklasa"
Ernest Muçi
Sędzia kończy pierwszą połowę. Do przerwy wynik 1:0.
Paweł Wszołek
Sędzia kończy mecz. Spotkanie zakończyło się wynikiem 2:2.
Wybierz drużynę:
2
2
Sędzia: Piotr Lasyk
Koszulka Legia Warszawa (2022/2023)Koszulka Legia Warszawa (2022/2023)

L. Rose

Legia Warszawa potrzebowała dwóch kolejek, żeby wypuścić z rąk spore nadzieje na mistrzostwo. Dwa tygodnie temu efektownie pokonała 3:1 lidera, Raków Częstochowa i zmniejszyła do sześciu punktów stratę do niego w tabeli. Nie minął miesiąc, a Raków znów może ze spokojem obserwować, co dzieje się w grupie pościgowej. (…) Marek Papszun, trener Rakowa, może wysyłać kwiaty do Afonso Sousy. Portugalczyk w pojedynkę przechytrzył rywali z Legii i strzelił dwa gole na wagę remisu. Choć nie zdradził świetnej formy od razu. Pierwszą połowę zagrał na trójkę z plusem w szkolnej skali. Po przerwie wrzucił wyższy bieg, bo Lech miał co gonić.

Maciej Siemiątkowski
sportowefakty.wp.pl z 16 kwietnia 2023 r.
Legia Warszawa - Lech Poznań 2:2 (16.04.2023)Legia Warszawa - Lech Poznań 2:2 (16.04.2023)
KADR Z TRANSMISJI TVP

Drużyny Legii i Lecha przed meczem 28. kolejki. Hit PKO BP Ekstraklasy przyciągnął na trybuny stadionu przy Łazienkowskiej 3 ponad 27 tysięcy widzów.

Legia miała wszystko w swoich rękach, przeważała, stwarzała okazje, ale znowu pokpiła sprawę, tracąc gole po prostych błędach. Lech do przerwy nie istniał, jednak w drugiej połowie nawet specjalnie się nie wysilając, pozbawił warszawian złudzeń o mistrzostwie Polski, odbierając punkty.

Robert Błoński
„Przegląd Sportowy” z 17-20 kwietnia 2023 r.
0
Kosta Runjaić (trener Legia Warszawa, 2023)

Chcieliśmy zakończyć zwycięsko wieczór z derbami Polski. W 1. połowie graliśmy dobrze, a już szczególnie w pierwszych 30 minutach, kiedy dobrze stosowaliśmy pressing i graliśmy piłką. Szkoda, że w tym czasie zdobyliśmy tylko jedną bramkę. Piłka nożna to prosta gra, ale trudno gra się prosto. Za łatwo straciliśmy gole, szczególnie ta druga bramka dla Lecha miała duże znaczenie. Nie jestem zadowolony z wyniku, choć sam mecz był atrakcyjny i mógł się podobać. W drugiej połowie daliśmy Lechowi zastrzyk nowej energii, ale to jest piłka, takie sytuacje się zdarzają. Mój zespół cały czas się rozwija, jestem zadowolony z miejsca w tabeli. Nie chcę się porównywać z Lechem czy z Rakowem, pracuję w Legii dopiero od paru miesięcy a już widać progres Legii w porównaniu z zeszłym sezonem.

Kosta Runjaić, trener Legii Warszawa
Wypowiedź z pomeczowej konferencji prasowej
John van den Brom (trener Lech Poznań, 2023)

Po meczu z Fiorentiną (1:4 w Lidze Konferencji Europy - przyp. red.) byliśmy zawiedzeni wynikiem i grą. Dziś byłem ciekawy, czy moi zawodnicy wyjdą na boisko z podniesionymi głowami. Byłem zachwycony świetną atmosferą na trybunach, jak i na boisku. Zaczęliśmy ten mecz niepewnie, od 25 minuty było lepiej, zaczęliśmy zyskiwać kontrolę nad spotkaniem, przez co w przerwie byłem już spokojny. Zespół wiedział, co chce grać i już rozpoczęciu 2. połowy to potwierdził. Później strzeliliśmy gola na 2:1, nie potrafiąc niestety „zabić” tego meczu bramką na 3:1. Mimo remisu jestem dumny z gry drużyny, czy z tego, jak zespół wierzył w siebie. W pełni szczęśliwi nie jesteśmy, tak naprawdę jesteśmy zawiedzeni utratą drugiego gola.

John van den Brom, trener Lecha Poznań
Postacie meczu
Paweł Wszołek (Legia Warszawa - Lech Poznań 2:2, 16.04.2023)Paweł Wszołek (Legia Warszawa - Lech Poznań 2:2, 16.04.2023)