Przedstawiamy sylwetkę zespołu Rekordu Bielsko-Biała. Poniższe materiały zostały przygotowane na potrzeby programu „Poznaj Polskę na Sportowo”, który jest realizowany przez PZPN na zlecenie Ministra Edukacji i Nauki.
Data założenia: 1994, sekcja piłki nożnej kobiet – 2009.
Historia założenia klubu: Klub powstał w jednej z dzielnic Bielska-Białej – Lipniku. W początkowym okresie istnienia, przez pewien czas używał nazwy Lipnik Bielsko-Biała, a następnie Rekord Lipnik Bielsko-Biała. Wraz z rosnącym zaangażowaniem firmy Rekord Systemy Informatyczne zmieniła się ostatecznie nazwa klubu na Rekord Bielsko-Biała. W 2009 roku powołano kobiecy zespół, który 12 lat później zadebiutował w Orlen Ekstralidze. Premierowy sezon zakończył się spadkiem drużyny, ale po roku wróciła ona na najwyższy poziom rozgrywkowy.
Przydomki: biało-zielone, rekordzistki.
Barwy: biało-zielone.
Stadion: Obiekt wraz z halą sportową oraz częścią hotelową powstał w latach siedemdziesiątych ubiegłego wieku, ówczesnym użytkownikiem obiektu został nieistniejący już dzisiaj klub Budowalni Bielsko-Biała. Zrujnowany, niszczejący obiekt został na przełomie wieków przejęty przez Rekord. Już w początkowym okresie budynek przeszedł gruntowy remont, a na przestrzeni kolejnych lat poczyniono wiele kolejnych znaczących inwestycji. Dzisiaj Centrum Sportu Rekord to hala sportowa, trzy boiska ze sztuczną nawierzchnią, płyta główna z nawierzchnią naturalną, miniboisko, siłownia, gabinet odnowy biologicznej, hotel na 50 osób, znaczne zaplecze gastronomiczne oraz sale konferencyjne. Na terenie Centrum Sportu Rekord od podstaw, sfinansowana ze środków prywatnych prezesa klubu Janusza Szymury, wybudowana została szkoła, w której prowadzone są zajęcia dla dzieci i młodzieży (szkoła podstawowa oraz liceum), tworzące Szkołę Mistrzostwa Sportowego Rekord.
Klubowy herb: Klubowy herb ma w zasadzie dwie historyczne wersje. Po ponad 23 latach używania pierwotnej wersji nastąpiła całkowita zmiana herbu. Poprzedni w związku z rozwojem klubu i sportu jako takiego był już, zdaniem zarządu klubu i kibiców, dość archaiczny (zawierał m.in. piłkę „biedronkę”). Nowy herb powstał w roku 2017, po czym naniesiono na niego w ciągu kolejnych dwóch lat kosmetyczne zmiany. Oba herby odnoszą się przede wszystkim do barw klubowych. Elementem łączącym oba herby jest charakterystyczna litera R wraz z graficznym elementem w postaci trzech pasków.
Największe sukcesy: Dwa awanse do Orlen Ekstraligi. Po raz pierwszy piłkarki Rekordu awansowały na najwyższy poziom w 2021 roku. W elicie spędziły tylko sezon, ponieważ zajęły w niej ostatnie miejsce i zostały zdegradowane do Orlen I Ligi. Ekspresowo się jednak pozbierały i już po roku wróciły do Orlen Ekstraligi, w której tym razem planują pozostać dłużej.
Biało-zielone dwukrotnie ponadto dotarły do ćwierćfinału Orlen Pucharu Polski – w sezonach 2020/2021 oraz 2021/2022.
Najbardziej znane piłkarki:
Klaudia Adamek – najlepsza strzelczyni w historii meczów Rekordu w Orlen Ekstralidze. To ona strzeliła jedynego gola w spotkaniu z rezerwami TME SMS Łódź w meczu, który przypieczętował pierwszy awans Rekordu do Orlen Ekstraligi. Zdobyła również pierwszą bramkę dla zespołu z Bielska-Białej w najwyższej klasie rozgrywkowej (21 sierpnia 2021 dwukrotnie pokonała bramkarkę Olimpii Szczecin, a Rekord zwyciężył na wyjeździe 4:2) oraz strzeliła pierwszego gola w domowym spotkaniu Rekordu w Orlen Ekstralidze (w przegranym 1:2 spotkaniu ze Śląskiem Wrocław). Ogółem w najwyższej klasie rozgrywkowej zdobyła 8 bramek dla biało-zielonych i pokazała się z tak dobrej strony, że pomimo spadku drużyny, ona w najwyższej lidze pozostała, bo przeszła do Śląska Wrocław. W Bielsku-Białej spędziła trzy sezony. Pochodzi ze sportowej rodziny, bo piłkę nożną uprawiali zarówno jej ojciec, jak i siostra oraz czterech braci. Kamil Adamek rozegrał nawet 17 meczów w Ekstraklasie w barwach Podbeskidzia Bielsko-Biała i Korony Kielce.
Klaudia Kubaszek – długo łączyła grę na trawie z występami futsalowymi (w 2023 roku wywalczyła mistrzostwo Polski w halowej odmianie piłki nożnej). Jest pierwszą absolwentką SMS Rekord oraz wychowanką Rekordu, choć później grała również w innych klubach. Do Bielska-Białej wróciła latem 2022, wywalczyła z biało-zielonymi awans do Orlen Ekstraligi, rozegrała w niej dwa mecze i trafiła do… Citta di Falconara, a więc klubu, który w 2022 roku zdobył mistrzostwo Włoch w futsalu oraz zwyciężył w Europejskim Turnieju Futsalu Kobiet, czyli nieoficjalnej Lidze Mistrzyń.
Magdalena Skolarz – całą karierę spędziła w Rekordzie, w którym grała zarówno w klasyczną odmianę piłki nożnej, jak i w drużynie futsalowej. Była z klubem na dobre i na złe, dwukrotnie awansowała z nim do Orlen Ekstraligi, przeżyła gorycz spadku. Była również wicekapitanką zespołu i pomogła mu wrócić do najwyższej klasy rozgrywkowej. Po tym sukcesie postanowiła zakończyć karierę.
Katarzyna Moskała – w ubiegłym sezonie była kapitanką, do którego trafiła w 2014 roku. Występowała z nim w II lidze, Orlen I Lidze i Orlen Ekstralidze. Po drugim awansie do elity w rywalizacji na trawie postanowiła, że skupi się na futsalu. Jest również trenerką w futsalowym zespole U17, który w 2023 roku doprowadziła do młodzieżowego mistrzostwa Polski dziewcząt.
Inne sekcje: futsal (kobiety i mężczyźni) oraz piłkarskie drużyny mężczyzn.
Ciekawostki/cechy charakterystyczne: Zawodniczki Rekordu przez wiele lat łączyły grę na trawie z halową odmianą piłki nożnej. Klub postanowił jednak, by od sezonu 2022/2023 drużyny były całkowicie rozdzielone. Z tego względu przed aktualnymi rozgrywkami piłkarki musiały zdecydować, czy będą grały w Orlen Ekstralidze, czy w Ekstralidze futsalu.