Poznaj Polskę na sportowoArtykuły o polskiej piłce nożnejDruga edycja programu „Poznaj Polskę na Sportowo” zakończona
Druga edycja programu „Poznaj Polskę na Sportowo” zakończona
Autor: Redakcja Biblioteki PZPN
Data dodania: 31.12.2023
Poznaj Polskę Na SportowoPoznaj Polskę Na Sportowo

Młodzi pasjonaci futbolu w Polsce znów mieli swój czas! W ciągu ostatnich miesięcy, już po raz drugi, mogli oni wziąć udział we wspólnym projekcie Polskiego Związku Piłki Nożnej i Ministerstwa Edukacji i Nauki „Poznaj Polskę na sportowo”. W ramach przedsięwzięcia można było poszerzyć swoją wiedzę o futbolu, sprawdzić ją w konkursie dotyczącym najpopularniejszej dyscypliny sportu nad Wisłą, a także na żywo śledzić piłkarską rywalizację z trybun stadionów w całym kraju!

 

Zwieńczeniem pierwszej edycji był „Wielki Test o Piłce Nożnej”, który odbył się w studiu Telewizji Polskiej, a w którym najlepsi okazali się przedstawiciele województwa wielkopolskiego.

W ramach projektu „Poznaj Polskę na sportowo” na łamach Biblioteki PZPN przygotowaliśmy specjalną stronę skierowaną do młodych czytelników. Nie zabrakło w niej treści i materiałów wideo, które pozwalały lepiej poznać zarówno historię, jak i teraźniejszość polskiego futbolu. Uważna lektura była pomocna w przygotowaniu do quizu wiedzy, który odbywał się w trzech etapach: online – otwartym dla wszystkich, finałach wojewódzkich i wielkim ogólnopolskim finale w Warszawie, który ostatecznie wyłonił zwycięzców.

„Poznaj Polskę na sportowo”„Poznaj Polskę na sportowo”

Konkurs skierowany był do dzieci i młodzieży, urodzonych w latach 2009-2015. Wielki finał odbył się 15 listopada 2023 roku w studiu Telewizji Polskiej, a poprowadziła go para znanych dziennikarzy – Sylwia Dekiert i Maciej Kurzajewski. Aby mieć możliwość reprezentowania swojego województwa, wcześniej należało wykazać się największą wiedzą i najlepszym refleksem w swoim regionie. Tak powstało szesnaście czteroosobowych drużyn (po jednej dziewczynce i po jednym chłopcu z każdej z dwóch kategorii wiekowych – urodzonych w latach 2009-2012 i 2013-2015).

Przedstawiciele Wielkopolski, w składzie Hanna Ratajczak, Wiktoria Suwalska, Jakub Przybyłek i Aleksander Wlekliński, na czele ze srebrną i brązową medalistką olimpijską w wioślarstwie – Agnieszką Kobus-Zawojską, którzy okazali się najlepsi w finałowym boju, nagrodę 30 tysięcy złotych postanowili przekazać na rzecz polskich ampfutbolistów. – Moim zdaniem jest to wybór dobry, ponieważ każdy ma prawo spełniać swoje marzenia. Bardzo się cieszę, że w ten sposób możemy wspomóc ampfutbolistów – przyznała Wiktoria Suwalska. Zwycięzcy wzięli też udział w towarzyskim meczu Polska – Łotwa, rozgrywanym na PGE Narodowym, gdzie z trybun wspierali biało-czerwonych.

„Poznaj Polskę na sportowo”„Poznaj Polskę na sportowo”

W ramach programu „Poznaj Polskę na Sportowo”, można było otrzymać bezpłatne bilety na mecze, a także uzyskać finansowanie całego wyjazdu. Mógł z tego skorzystać każdy klub zarejestrowany w PZPN, i na taki krok zdecydowało się aż 617 z nich! Łącznie zorganizowano aż 947 wycieczek szkolnych na wydarzenia sportowe, w których udział wzięło ponad 40 tysięcy uczestników. Mieli oni okazję obejrzeć aż 142 wydarzenia sportowe, rozgrywane od 10 sierpnia do 27 listopada 2023 roku. Wynik ten znacznie przewyższył początkowe założenia programu.