0:1 D. Dziekanowski po wrzutce D. Kubickiego
A. Michajliczenko bliski zdobycia bramki
J. Bako uniemożliwia oddanie strzału W. Racowi
1:1 G. Litowczenko pakuje piłkę pod poprzeczkę
Strzał A. Michajliczenki, J. Bako ratuje zespół
Faul W. Bendkowskiego na W. Racu, karny dla ZSRR
2:1 O. Protasow z rzutu karnego
Znów A. Michajliczenko, J. Bako broni ofiarnie

ZSRR - Polska 2:1, 01.06.1988

Przed pierwszym gwizdkiem sędziego Polacy byli skazywani na pożarcie. Biało-czerwoni przyjechali do Moskwy w roli ostatniego sparingpartnera ekipy ZSRR przed mistrzostwami Europy, którego gospodarze mieli odprawić z bagażem kilku bramek. Wybrańcy Wojciecha Łazarka zaskoczyli jednak pewnych swego reprezentantów Związku Radzieckiego. Do przerwy to nasz zespół prowadził jedną bramką. W drugiej połowie piłkarze Sbornej szybko wyrównali, ale potem długimi fragmentami nie byli w stanie sforsować polskiej bramki. Dobrze spisywał się bowiem Jarosław Bako. O nikłej porażce biało-czerwonych przesądził dopiero rzut karny wykorzystany przez Olega Protasowa.

poland
Sędzia kończy pierwszą połowę. Do przerwy wynik 0:1.
poland
Sędzia kończy mecz. Spotkanie zakończyło się wynikiem 2:1.
Wybierz drużynę:
ussr
2
1
poland
Sędzia: Günther Habermann
Koszulka ZSRR z 1988 roku.Koszulka ZSRR z 1988 roku.

I. Wiszniewski

Biorąc pod uwagę wszelkie przedmeczowe prognozy, trzeba stwierdzić, że gra polskiego zespołu była w pierwszej połowie sporym zaskoczeniem. Nie dość bowiem, że podopieczni Wojciecha Łazarka potrafili neutralizować ataki przeciwnika, to jeszcze sami starali się uczynić wszystko, by przejąć na boisku inicjatywę. I to im się udało. Dziekanowski, Urban, Furtok i spółka prezentowali się w tym okresie korzystniej niż rywale.
„Sport” z 3 czerwca 1988 r.
PORAŻKA MIMO NIEZŁEJ GRY
Oleg Protasow strzałem z rzutu karnego przesądza o wygranej ZSRR w towarzyskim meczu z Polską 1 czerwca 1987 roku.Oleg Protasow strzałem z rzutu karnego przesądza o wygranej ZSRR w towarzyskim meczu z Polską 1 czerwca 1987 roku.

Oleg Protasow strzałem z rzutu karnego przesądził o wygranej ZSRR w meczu z Polską. Była to ósma porażka biało-czerwonych z Wielkim Bratem.

Polacy okazali się surowymi i wymagającymi egzaminatorami. Trzeba przyznać, że zrobili wszystko, co możliwe, aby nastroić naszych piłkarzy na fale poważnych i wysokich wymagań, jakie stoją przed nimi.
Cytat z „Sowietskiego Sportu” opublikowany w „Sporcie” z 3 czerwca 1988 r.
WYMAGAJĄCY EGZAMINATORZY
POSTACIE MECZU
ZSRR - Polska 2:1 (01.06.1988)ZSRR - Polska 2:1 (01.06.1988)
Aleksiej
Michajliczenko
W reprezentacji od 29.04.1987

Zawodnik, który przywdziewał barwy trzech reprezentacji: ZSRR, Wspólnoty Niepodległych Państw i Ukrainy. Najwięcej spotkań rozegrał dla pierwszej z wymienionych – 41 i zdobył 9 bramek. W meczu z Polską do siatki jednak nie trafił, a miał ku temu mnóstwo okazji. W głównej mierze dzięki postawie Jarosława Baki, który w nieprawdopodobny sposób bronił jego uderzenia. W 1988 roku Aleksiej Michajliczenko odniósł największe reprezentacyjne sukcesy w karierze. Na igrzyskach w Seulu wywalczył mistrzostwo olimpijskie, a na ME w RFN-ie wicemistrzostwo Starego Kontynentu. Po zakończeniu kariery został trenerem. Najpierw pracował jako asystent Walerego Łobanowskiego w Dynamie Kijów, potem jako pierwszy trener tego klubu. Prowadził reprezentację Ukrainy do lat 21 i kadrę seniorów. Po powrocie do Dynama pracował jako dyrektor sportowy i ponownie jako trener.

Witold Bendkowski, Polska.Witold Bendkowski, Polska.
Witold
Bendkowski
W reprezentacji od 22.05.1988

Obrońca Łódzkiego Klubu Sportowego rozgrywał dopiero drugi mecz w drużynie narodowej, ale raczej nie wspominał go najlepiej. A wszystko przez sprokurowany rzut karny w drugiej połowie. To po jego faulu na Wasiliju Racu arbiter podyktował jedenastkę dla gospodarzy, którą na gola zamienił Oleg Protasow. Na plus Witoldowi Bendkowskiemu należy zapisać interwencję z pierwszej połowy, kiedy w ostatniej chwili uprzedził Igora Biełanowa i zapobiegł utracie gola przez biało-czerwonych. Defensor ŁKS-u nie zrobił wielkiej kariery w reprezentacji Polski. W jej barwach wystąpił zaledwie 5-krotnie. Wszystkie spotkania zaliczył w 1988 roku. Największym klubowym sukcesem Bendkowskiego było mistrzostwo Polski wywalczone 10 lat później z łódzkim zespołem.

Półka z pamiątkami
Program meczowy ZSRR - Polska 2:1 (01.06.1988).Program meczowy ZSRR - Polska 2:1 (01.06.1988).
Na starych szpaltach
Okładka Piłki Nożnej po meczu ZSRR - Polska 2:1 (01.06.1988)Okładka Piłki Nożnej po meczu ZSRR - Polska 2:1 (01.06.1988)Piłka Nożna po meczu ZSRR - Polska 2:1 (01.06.1988)Piłka Nożna po meczu ZSRR - Polska 2:1 (01.06.1988)Piłka Nożna po meczu ZSRR - Polska 2:1 (01.06.1988)Piłka Nożna po meczu ZSRR - Polska 2:1 (01.06.1988)

► 222. wyjazdowy mecz reprezentacji
► Po raz 200. Śląsk Wrocław „dał” reprezentanta Polski (Waldemar Prusik lub Ryszard Tarasiewicz – obaj zagrali od początku meczu)
► Po raz 680. Górnik Zabrze „dał” reprezentanta Polski (Robert Warzycha lub Jan Urban – obaj zagrali od początku meczu)