Świetna okazja Z. Płaszewskiego, tylko boczna siatka
Szczęście Wisły, B. Verheecke pudłuje z bliska!
2:1 L. Lipka trafia po podaniu K. Kmiecika
3:1 Gol J. Krupińskiego na wagę awansu Wisły

Wisła Kraków - Club Brugge 3:1, 27.09.1978

Coś, co po losowaniu wydawało się niemożliwe do wykonania, urzeczywistniło się 27 września 1978 roku w Krakowie. Mistrz Polski sprawił niespodziankę eliminując już w I rundzie finalistę poprzedniej edycji Pucharu Europy – belgijski Club Brugge. Minimalna porażka w pierwszym starciu (1:2) dawała nadzieję na odrobienie strat. Dziesięć minut przed końcem rewanżu był remis (1:1), który premiował zespół słynnego austriackiego trenera Ernsta Happela. I właśnie wtedy Biała Gwiazda zaświeciła pełnym blaskiem. Dzięki niesamowitej woli walki i ambitnej postawie Wisła wyszarpała zwycięstwo w regulaminowym czasie gry. Gości z Brugii dobili Leszek Lipka i rezerwowy Janusz Krupiński.

Krzysztof Budka
Sędzia kończy pierwszą połowę. Do przerwy wynik 1:0.
Birger Jensen
Sędzia kończy mecz. Spotkanie zakończyło się wynikiem 3:1.
Wybierz drużynę:
3
1
Sędzia: Martti Hirviniemi
Koszulka Wisła Kraków (1976).Koszulka Wisła Kraków (1976).

J. Jałocha

Słynny austriacki trener Club Brugge Ernst Happel na stadionie Wisły Kraków przed meczem Pucharu Europy 1978.Słynny austriacki trener Club Brugge Ernst Happel na stadionie Wisły Kraków przed meczem Pucharu Europy 1978.

Legendarny austriacki trener Ernst Happel (w środku), który rok wcześniej doprowadził Club Brugge do finału Pucharu Mistrzów, był przed rewanżem pełen respektu wobec piłkarzy Wisły. „Przyjechaliśmy do Krakowa w silniejszym składzie niż ten, w jakim graliśmy u siebie, lecz mimo wszystko nie jesteśmy pewni awansu” – powiedział na łamach „Sportu”.

Mistrz Polski odniósł wielki sukces, z pewnością najcenniejszy spośród osiągnięć polskich drużyn klubowych na europejskiej arenie w ostatnich latach.

Kazimierz Starowicz
„SPORT” Z 28 WRZEŚNIA 1978 R.
Piłkarze Wisły Kraków i Club Brugge wychodzą na murawę stadionu w Krakowie. Rewanżowy mecz Pucharu Europy z 1978 roku.Piłkarze Wisły Kraków i Club Brugge wychodzą na murawę stadionu w Krakowie. Rewanżowy mecz Pucharu Europy z 1978 roku.

Wisła Kraków przed meczem z Club Brugge. Idą od prawej: Kazimierz Kmiecik (kapitan), Stanisław Gonet, Krzysztof Budka, Marek Motyka, Henryk Maculewicz, Zbigniew Płaszewski, Henryk Szymanowski, Michał Wróbel (zasłonięty), Leszek Lipka, Andrzej Iwan, Kazimierz Kmiecik.

Dzięki wczorajszemu zwycięstwu 3:1 wiślacy nie tylko wyrównali straty z Brugge (1:2), ale bez dogrywki awansowali do II rundy PE. Awansowali! Łatwo to napisać, ale trudniej było pokonać przeszkodę, którą był finalista ubiegłorocznego Pucharu Europy. Ten wyśmienity, zawodowy zespół złożony z internacjonałów Belgii i Danii, nie jest może aktualnie w najwyższej formie, ale stanowi doskonały kolektyw, w którym w parze ze świetnym wyszkoleniem technicznym idzie bojowość, a także zmysł taktyczny. Jak krakowianie mogli wygrać różnicą 2 bramek? Trudno było to sobie wyobrazić przed meczem. Zresztą – mało kto w to wierzył.

Jan Frandofert
„TEMPO” Z 28 WRZEŚNIA 1978 R.
Henryk Maculewicz walczy o piłkę z jednym z graczy Club Brugge (1978).Henryk Maculewicz walczy o piłkę z jednym z graczy Club Brugge (1978).

Twardą i męską grą Henryk Maculewicz zapracował nie tylko na szacunek kibiców Wisły, ale również na zagraniczny transfer. Z Krakowem popularny „Koń” pożegnał się 10 czerwca 1979 roku meczem z Arką Gdynia i przeniósł się do Francji – do RC Lens. Miał wówczas 29 lat.

Przypominam, w tej sytuacji, gdyby rezultat spotkania nie uległ zmianie, będzie dogrywka dwa razy po 15 minut. Jeśli ta nie da rezultatu, to następnie rzuty karne. Ale równocześnie mam dla państwa niezbyt miłą wiadomość, że dogrywki – z uwagi na brak czasu na antenie – nie możemy już niestety transmitować. Rzecz jasna, w Studio Sport w Dzienniku Telewizyjnym ujrzą państwo najciekawsze fragmenty z tej części meczu.

Andrzej Szeląg
Komentator TVP po drugim golu dla Wisły
Janusz Krupiński strzela zwycięskiego gola w meczu Wisły Kraków z Club Brugge, który przesądził o awansie krakowian do II Pucharu Europy 1978.Janusz Krupiński strzela zwycięskiego gola w meczu Wisły Kraków z Club Brugge, który przesądził o awansie krakowian do II Pucharu Europy 1978.

Ten strzał przesądził o awansie Wisły Kraków do II rundy Pucharu Europy. Janusz Krupiński zdobył bramkę na 3:1 i po chwili utonął w objęciach kolegów z zespołu.

Orest Lenczyk (1978, trener Wisła Kraków).

Drużyna zapracowała na zwycięstwo. Zaskoczyliśmy świetnego przeciwnika bojowością, wolą walki. Nie chcę nikogo wyróżniać, ale za mądrość w grze należy się pochwała Lipce.

Orest Lenczyk, trener Wisły Kraków
„TEMPO” z 28 września 1978 r.
POSTACIE MECZU
Janusz Krupiński (Wisła Kraków - Club Brugge 3:1, 27.09.1978).Janusz Krupiński (Wisła Kraków - Club Brugge 3:1, 27.09.1978).
Janusz
Krupiński
W Wiśle Kraków od 1976 roku

Nie był typowym snajperem. Nigdy nie należał do lisów pola karnego. Ale tego dnia zachował się jak na napastnika przystało. Minutę przed końcem spotkania gol Krupińskiego zapewnił Wiśle awans do II rundy Pucharu Europy. Był to bez wątpienia najważniejszy gol w karierze piłkarza o pseudonimie „Bochen”. Krupiński przeważnie wchodził na boisko jako zmiennik – tak było też w starciu z Club Brugge, kiedy w przerwie zmienił Andrzeja Iwana. „Bochen” grywał nie tylko jako napastnik, ale również pomocnik. Co w dzisiejszych czasach jest raczej niespotykane, pozostał wierny Wiśle, w której spędził całą karierę. Zakończył ją w wieku zaledwie 29 lat. Potem pracował w klubowej szkółce. Zmarł 16 lutego 2009 roku na nowotwór płuc.

René Vandereycken (Wisła Kraków - Club Brugge 3:1, 27.09.1978).René Vandereycken (Wisła Kraków - Club Brugge 3:1, 27.09.1978).
René
Vandereycken
W Club Brugge od 1974 roku

Zabrakło go w pierwszym meczu w Brugii… i chyba dobrze się stało. W Krakowie to właśnie Belg doprowadził do wyrównania i znacznie przybliżył swoją drużynę do awansu. Po golu rozkręcał się z każdą minutą i wraz z Julienem Coolsem nadawał ton wydarzeniom na boisku. Na szczęście dla wiślaków nie przełożyło się to na kolejne gole. René Vandereycken to jedna z legend Club Brugge. Grał w niej do 1981 roku. Wystąpił w 232 spotkaniach, w których strzelił 62 gole.  Z ekipą z Brugii wywalczył 4 tytuły mistrzowskie oraz krajowy puchar. Był regularnie powoływany do reprezentacji Belgii, z którą w 1980 roku został wicemistrzem Europy. Pojechał także na mistrzostwa świata w 1982 i 1986 roku. Po zakończeniu kariery został trenerem. Pracował m.in. jako selekcjoner kadry Belgii (2006-2009).

PÓŁKA Z PAMIĄTKAMI

Bilet z meczu Wisła Kraków - Club Brugge 3:1 (27.09.1978)Bilet z meczu Wisła Kraków - Club Brugge 3:1 (27.09.1978)
Program meczowy Wisła Kraków - Club Brugge 3:1 (27.09.1978)Program meczowy Wisła Kraków - Club Brugge 3:1 (27.09.1978)
Proporczyk Wisła Kraków - Club Brugge 3:1 (27.09.1978).Proporczyk Wisła Kraków - Club Brugge 3:1 (27.09.1978).
Na starych szpaltach
Piłka Nożna po meczu Wisła Kraków - Club Brugge 3-1 (27.09.1978) strona 1.Piłka Nożna po meczu Wisła Kraków - Club Brugge 3-1 (27.09.1978) strona 1.Piłka Nożna po meczu Wisła Kraków - Club Brugge 3-1 (27.09.1978) strona 2.Piłka Nożna po meczu Wisła Kraków - Club Brugge 3-1 (27.09.1978) strona 2.