WIDHerb Widzewa Łódź
Eintracht Frankfurt logo 1977-1998EIN
16.09.199213:30
Widzew ŁódźHerb Widzewa Łódź
Logotyp Puchar UEFA (lata 90.)Logotyp Puchar UEFA (lata 90.)Puchar UEFA 1992/1993

Widzew Łódź - Eintracht Frankfurt 2:2, 16.09.1992

Widzew, znów pod wodzą legendy klubu Władysława Żmudy, zameldował się w Europie. Udział w Pucharze UEFA był nagrodą za udany sezon 1991/1992, w którym łodzianie, jako beniaminek zajęli miejsce na podium. Po 45 minutach kibice na stadionie przy Alei Piłsudskiego znów mogli poczuć się jak za dawnych, dobrych lat. Gospodarze przeważali i zasłużenie prowadzili 2:0 z wyżej notowanym rywalem. Nikt wówczas nie mógł się jeszcze spodziewać dramatu, jaki łodzian spotkał nie tylko po przerwie, ale przede wszystkim podczas rewanżu dwa tygodnie później w Niemczech.
Stefan Studer
Sędzia kończy pierwszą połowę. Do przerwy wynik 2:0.
Ralf Weber
Sędzia kończy mecz. Spotkanie zakończyło się wynikiem 2:2.
2
2
Sędzia: Sadık Deda
Koszulka Widzewa Łódź z 1992 roku (mecz z Eintrachtem u siebie).Koszulka Widzewa Łódź z 1992 roku (mecz z Eintrachtem u siebie).

P. Miąszkiewicz

Władysław Żmuda i Andrzej Grajewski podczas meczu Widzew Łódź - Eintracht Frankfurt 2:2 (16.09.1992).Władysław Żmuda i Andrzej Grajewski podczas meczu Widzew Łódź - Eintracht Frankfurt 2:2 (16.09.1992).
KADR Z TRANSMISJI TVP

W 1983 roku Władysław Żmuda dotarł z Widzewem do półfinału Pucharu Europy. Teraz znów poprowadził zespół z Łodzi w pucharowej rywalizacji. Na drugim planie wieloletni działacz klubu Andrzej Grajewski.

Tak sobie myślałem... 2:2 to mamy jakieś szanse na wygranie (dwumeczu – przyp. red). A to było niemożliwe!
WYPOWIEDŹ DLA WIDZEW.TV Z 7 LISTOPADA 2019 R.
Bogdan Jóźwiak podczas meczu Eintracht Frankfurt - Widzew Łódź 9:0 (30.09.1992).Bogdan Jóźwiak podczas meczu Eintracht Frankfurt - Widzew Łódź 9:0 (30.09.1992).
Bogdan
Jóźwiak
W Widzewie Łódź od 1991 roku

Jedna z kluczowych postaci Widzewa w pierwszej połowie lat 90-tych. Do zespołu dołączył po awansie łodzian do ekstraklasy i od razu wywalczył z nim brązowy medal mistrzostw Polski. W premierowym sezonie był podstawowym zawodnikiem. Podobnie jak w meczu z Eintrachtem, choć wskoczył do składu w ostatniej chwili. Trener Żmuda zdecydował się posłać go do boju w reakcji na spodziewane roszady w ekipie rywali. Jóźwiak odwdzięczył się już w 20. minucie otwierając wynik spotkania.

Dirk Wolf podczas meczu Eintracht Frankfurt - Widzew Łódź 9:0 (30.09.1992).Dirk Wolf podczas meczu Eintracht Frankfurt - Widzew Łódź 9:0 (30.09.1992).
Dirk
Wolf
W Eintrachcie Frankfurt od 1991 roku

Tak jak Jóźwiak otworzył, tak Wolf ustalił wynik meczu. Na boisku 20-latek zameldował się po zmianie stron i od początku przejawiał olbrzymią ochotę do gry. Swego dopiął niespełna dziesięć minut przed końcem, kiedy po podaniu Anthony'ego Yeboaha nie dał szans Piotrowi Wojdydze. Co ciekawe było to jedyne trafienie wychowanka klubu w europejskich pucharach w całej karierze. Poza Eintrachtem później reprezentował jeszcze barwy m.in. Borussii Mönchengladbach i FC St. Pauli.

Marek Bajor podczas meczu Widzew Łódź - Eintracht Frankfurt 2:2 (16.09.1992).Marek Bajor podczas meczu Widzew Łódź - Eintracht Frankfurt 2:2 (16.09.1992).

„Widzew – Eintracht 3:0. Do widzenia” – kibice w Łodzi wierzyli w sukces swojej drużyny. Na zdjęciu interweniujący Piotr Wojdyga i asekurujący go Marek Bajor. Z boku wszystkiemu przygląda się Bogdan Jóźwiak.

Już byli w ogródku, już witali się z gąską. Tak się wszystkim wydawało w przerwie meczu. Bo pierwszą połowę łodzianie rozegrali w wielkim stylu. Z ogromną wiarą w zwycięstwo, z zaangażowaniem i z małą ilością błędów zwłaszcza w obronie.
Fragment artykułu „Tempa” z 17 września 1992 r.
MIŁE ZŁEGO POCZĄTKI
Program meczowy Widzew Łódź - Eintracht Frankfurt 2:2 (16.09.1992)Program meczowy Widzew Łódź - Eintracht Frankfurt 2:2 (16.09.1992)
Piłka nożna po meczu Widzew - Eintracht (16.09.1992) Piłka nożna po meczu Widzew - Eintracht (16.09.1992)

► 389. mecz polskiego klubu w europejskich pucharach
► 39. mecz Widzewa Łódź w europejskich pucharach
► Pierwszy w historii remis Widzewa Łódź w rozmiarze 2:2 w meczu 1/32 finału europejskich pucharów na własnym boisku

► 27. mecz Widzewa Łódź w Pucharze UEFA
► 20. mecz Widzewa Łódź w europejskich pucharach na własnym boisku
► Pierwszy gol dla Widzewa Łódź był bramką nr 30 strzeloną przez ten klub w europejskich pucharach na własnym boisku

► 140. mecz polskiego klubu w Pucharze UEFA
► 50. mecz polskiego klubu w europejskich pucharach na własnym boisku ze strzelonymi dokładnie 2 bramkami
► 40. remis polskiego klubu w Pucharze UEFA

► Po tym meczu bilans bramkowy Widzewa Łódź w meczach 1/32 finału europejskich pucharów (w tym przypadku tylko Puchar UEFA) pozostawał równy: 13-13
► 10. mecz polskiego klubu w 1/32 finału europejskiego pucharu na własnym boisku ze strzelonymi dokładnie 2 bramkami