2. połowa (tylko bramki, bez komentarza)
Strzał T. Nyilasiego, J. Tomaszewski broni
1:0 Gol T. Nyilasiego, wcześniej akcja K. Deyny
Bomba K. Deyny, S. Gujdár broni
1:1 Gol A. Nawałki
2:1 Gol T. Nyilasiego, asysta L. Bálinta

Węgry - Polska 2:1, 13.04.1977

Rok 1977 zaczął się dla reprezentacji Polski niezbyt dobrze. Jacek Gmoch, który przejął drużynę narodową po igrzyskach w Montrealu i zaczął selekcjonerską karierę od dwóch zwycięstw w eliminacjach mistrzostw świata (bilans bramkowy 7-0!), postanowił sprawdzić kadrowiczów w towarzyskim meczu z Węgrami. Sęk w tym, że spotkanie odbyło się w Budapeszcie, skąd wcześniej biało-czerwonym nie udało się wywieźć nawet remisu. Tak było i tym razem. Eksperymentalnie zestawiona defensywa (to wtedy trener Gmoch pierwszy raz kazał grać Henrykowi Kasperczakowi na środku obrony) popełniała błąd za błędem i gdyby nie fenomenalne interwencje Jana Tomaszewskiego, porażka mogła być wysoka. Jej gorycz osłodziła nam piękna bramka debiutującego w reprezentacji Adama Nawałki.
hungary
Sędzia kończy pierwszą połowę. Do przerwy wynik 1:0.
hungary
Sędzia kończy mecz. Spotkanie zakończyło się wynikiem 2:1.
hungary
2
1
poland
Sędzia: Heinz-Dieter Einbeck
Czerwona koszulka Węgier z 1977 roku.Czerwona koszulka Węgier z 1977 roku.

L. Fazekas

Marek Dziuba meczem z Węgrami zadebiutował w reprezentacji. W 32. minucie wszedł na boisko w miejsce Henryka Wawrowskiego.Marek Dziuba meczem z Węgrami zadebiutował w reprezentacji. W 32. minucie wszedł na boisko w miejsce Henryka Wawrowskiego.

Marek Dziuba meczem z Węgrami zadebiutował w reprezentacji. W 32. minucie wszedł na boisko w miejsce Henryka Wawrowskiego.

Polscy piłkarze cieszyli się w Budapeszcie dużym zainteresowaniem. Hotel „Sport” w Budzie, miejsce zamieszkania ekipy, był zawsze pełen łowców autografów i wielu gości. Drużynę odwiedził między innymi József Bozsik, który tuż przed zakończeniem kariery grał na Stadionie Wojska Polskiego przeciwko Jackowi Gmochowi w meczu Legia – Honved i teraz nasz trener mu ten fakt z satysfakcją przypomniał.
Stefan Szczepłek, „Piłka Nożna”, 18 kwietnia 1977 r.
GOŚCIE, GOŚCIE
Jan Tomaszewski.Jan Tomaszewski.
Jan
Tomaszewski
W reprezentacji od 10.10.1971

Wrócił do reprezentacji po kilkumiesięcznej przerwie i zastąpił w bramce Zygmunta Kuklę, na którego postawił selekcjoner Jacek Gmoch w pierwszych meczach eliminacji mistrzostw świata 1978. Dla Tomaszewskiego spotkanie w Budapeszcie miało wyjątkowe znaczenie, bo chciał zmazać plamę z olimpijskiego finału w Montrealu. Bohater z Wembley poprosił wówczas o zmianę już w 20. minucie. Biało-czerwoni przegrywali wówczas z NRD już 0:2, a „Tomek” przy stracie obu goli miał swój udział. Na Népstadionie zrehabilitował się w stu procentach. To głównie jego kapitalnym interwencjom nasz zespół zawdzięczał to, że przegrał różnicą jednej, a nie kilku bramek. W ten sposób wywalczył sobie miejsce w polskiej bramce do końca kwalifikacji do mundialu w Argentynie.

Adam Nawałka.Adam Nawałka.
Adam
Nawałka
W reprezentacji od 13.04.1977

Gdy po przerwie wybiegł na murawę stadionu w Budapeszcie, miał dokładnie 19 lat i 172 dni. Zaliczył wejście smoka, bo potrzebował zaledwie kilkudziesięciu sekund, aby wpisać się na listę strzelców. W ten sposób stał się ósmym w kronikach polskiego futbolu zawodnikiem, który zdobył gola przed dwudziestymi urodzinami. W lidze zadebiutował dwa lata wcześniej i przez jakiś czas łączył występy w ekstraklasie z grą w mistrzostwach Polski juniorów (w 1975 i 1976 roku sięgnął z Wisłą Kraków po tytuł w tej kategorii wiekowej). Jacek Gmoch dał mu szansę zagrać w koszulce z orłem na piersi, zanim jeszcze młody piłkarz wywalczył pewne miejsce w drużynie seniorów Białej Gwiazdy. Opłaciło się. Nawałka stał się jednym z filarów kadry i gdyby nie kontuzje, grałby w niej zapewne przez długie lata.

NA STARYCH SZPALTACH

Okładka piłki nożnej po meczu Węgry - Polska (17.04.1977) Okładka piłki nożnej po meczu Węgry - Polska (17.04.1977)
piłka nożna po meczu węgry – polska (13.04.1977)piłka nożna po meczu węgry – polska (13.04.1977)
Z całych Węgier zjechali w środę polscy kibice, by zobaczyć w akcji naszą reprezentację. Wśród 35 tysięcy widzów było na Népstadionie około dwóch tysięcy Polaków, przebywających nad Dunajem wraz z pracującymi tutaj polskimi firmami. Towarzyszyli naszej drużynie na treningu i w hotelu. Przez całe spotkanie skandowali nazwisko Lubańskiego. Kiedy Nawałka zdobył bramkę, zażądali jeszcze jednej, którą jednak zdobyli Węgrzy. Przysłowie o bratankach początkowo nie znalazło potwierdzenia w rzeczywistości, bowiem budapesztańscy kibice postanowili pokazać, że nie jest im obca sztuka walki wręcz. Wielu Polaków salwowało się ucieczką, kilku uratowała milicja. Podobno wieczorem wszyscy się pogodzili. Oczywiście przy szklaneczce.
NIE TACY BRATANKOWIE

► 21. mecz reprezentacji przeciwko Węgrom, bilans: 3-1-17, bramki: 23-72
► Dziewiąty mecz reprezentacji z Węgrami na wyjeździe i dziewiąta porażka
► Drugi w historii reprezentacji mecz rozegrany 13 kwietnia i druga porażka w rozmiarze 1:2 – poprzednia 3 lata wcześniej z Haiti na wyjeździe

► 70. wyjazdowa porażka reprezentacji
► 120. towarzyski mecz reprezentacji na wyjeździe
► Drugi gol dla Węgier był bramką nr 530 straconą przez reprezentację w oficjalnych meczach międzypaństwowych

► 30. występ Władysława Żmudy w reprezentacji
► 280. występ w reprezentacji zawodnika o imieniu Henryk (Wawrowski albo Kasperczak, obaj zagrali od początku)
► 230. występ zawodnika reprezentującego ŁKS (Tomaszewski, Terlecki lub Dziuba, wszyscy grali od początku)

► Debiut Adama Nawałki w reprezentacji, debiutancka bramka i debiutancka żółta kartka
► Debiut Marka Dziuby w reprezentacji
► Pobity rekord reprezentacji liczby kolejnych porażek (6) w meczach towarzyskich

► Zagrało 14 zawodników z 10 klubów (trzech z ŁKS-u)
► Po tym spotkaniu liczba bramek strzelonych przez reprezentację w meczach kwietniowych była dwa razy większa od liczby bramek straconych (36/18)
► 380. występ zawodnika reprezentującego Ruch Chorzów (Jerzy Wyrobek, zarazem ostatni występ w reprezentacji tego piłkarza)