Efektowna parada W. Szczęsnego po strzale głową K. Moore'a
J. Piotrowski z dystansu minimalnie obok słupka
Kapitanowie skutecznie otwierają konkurs jedenastek
Decydująca seria, K. Piątek trafia, W. Szczęsny daje awans Polsce!
Piłkarze i kibice wspólnie odśpiewują Mazurka Dąbrowskiego

Walia - Polska 0:0, k. 4:5, 26.03.2024

„Last but not least” – popularny angielski idiom idealnie opisuje sytuację reprezentacji Polski na finiszu drogi do Euro 2024. Biało-czerwoni po fatalnej fazie grupowej nie uzyskali bezpośredniego awansu do turnieju finałowego i o bilety do Niemiec (dzięki wysokiej pozycji w Lidze Narodów) walczyli w barażach. Najpierw w Warszawie podopieczni Michała Probierza – który zespół przejął już w trakcie eliminacji – pewnie pokonali Estonię (5:1), żeby w decydującym wyjazdowym starciu zmierzyć się z Walią. Na trudnym terenie w Cardiff, przez 120 minut zaciętej walki, żadnej ze stron nie udało się przechylić szali zwycięstwa na swoją stronę. Po bezbramkowym remisie o wszystkim zadecydowały więc rzuty karne, w których w ostatniej serii interwencją na wagę sukcesu popisał się Wojciech Szczęsny. Polska, jako ostatni – 24. uczestnik, zameldowała się w niemieckich mistrzostwach Europy, co zgodnie z przytoczonym już wcześniej zwrotem – w żadnej mierze nie mogło pozbawiać naszych piłkarzy marzeń związanych z występem za naszą zachodnią granicą.

Polska
Sędzia kończy pierwszą połowę. Do przerwy wynik 0:0.
Sędzia kończy pierwszą połowę dogrywki.
Sędzia rozpoczyna drugą połowę dogrywki.
wales
Dogrywka zakończyła się wynikiem 0:0. Czekają nas dodatkowe emocje w serii rzutów karnych.
Sędzia rozpoczyna serię rzutów karnych.
Seria rzutów karnych zakończyła się wynikiem 4:5.

D. James

Walia - Polska 0:0, k. 4:5 (26.03.2024)Walia - Polska 0:0, k. 4:5 (26.03.2024)

Reprezentacja Polski przed meczem z Walią. W górnym rzędzie od lewej: Jakub Kiwior, Karol Świderski, Jakub Piotrowski, Jan Bednarek, Wojciech Szczęsny, Paweł Dawidowicz. W dolnym rzędzie od lewej: Bartosz Slisz, Nicola Zalewski, Piotr Zieliński, Robert Lewandowski (kapitan), Przemysław Frankowski.

Walia - Polska 0:0, k. 4:5 (26.03.2024)

To okrutna gra, to właśnie powiedziałem zawodnikom, którzy byli o włos od kwalifikacji. To boli. Uważałem, że jesteśmy lepszą drużyną i moje przesłanie do zawodników w przerwie meczu było właśnie takie, że jesteśmy lepsi i wygramy. To bardzo rozczarowujące, ale spójrzcie, jak daleko zaszliśmy. W tej grupie dzieje się coś dobrego.

Rob Page
POMECZOWA WYPOWIEDŹ SELEKCJONERA REPREZENTACJI WALII

Cieszę się, że środowisko piłkarskie trochę bardziej uwierzy w tę reprezentację. Przez to, że pojechaliśmy na wyjazd, graliśmy większość czasu w pressingu. Nie baliśmy się gry jeden na jednego, utrzymywaliśmy się przy piłce. Szacunek dla „Franka” i „Świdra”, bo walczyli z czasem, żeby wrócić do grania. Na mistrzostwa nie planujemy żadnego zgrupowania, zrobimy sobie tydzień przygotowań i jedziemy zagrać i wygrywać.

BYLI NAJBLIŻEJ

Bohaterami spotkania najczęściej zostają ci, którym udaje się znaleźć drogę do bramki rywali. W meczu Walii z Polską nie sposób nie wyróżnić oczywiście Wojciecha Szczęsnego, którego interwencja w konkursie rzutów karnych dała awans biało-czerwonym. Żeby jednak w ogóle doszło do jedenastek, zarówno golkiper Juventusu, jak i jego vis-à-vis, musieli zachować czyste konto albo nie dać się pokonać więcej razy niż przeciwnik. Wyzwanie obu bramkarzom najczęściej rzucali Kieffer Moore i Jakub Piotrowski, którzy w swoich drużynach oddali najwięcej strzałów. Różnica między nimi była taka, że Walijczyk dwukrotnie sprawdził „Szczenę”, natomiast Polak uderzał tylko obok bramki.

To był najważniejszy mecz w mojej karierze. Cieszę się, że się udało skończyć z happy endem i możemy jechać na Euro. Do każdego meczu przygotowuję się mentalnie tak samo, ale czułem w środku, że to coś wyjątkowego. Głupia strata w dogrywce, nie spodziewałem się, że mogę tak głupio zagrać, ale muszę podziękować chłopakom, że się wybroniliśmy. Szacunek za karne i dla Wojtka za wytrzymanie ciśnienia.

POMECZOWA WYPOWIEDŹ POMOCNIKA REPREZENTACJI POLSKI DLA TVP SPORT
Walia - Polska 0:0, k. 4:5 (26.03.2024) Matty CashWalia - Polska 0:0, k. 4:5 (26.03.2024) Matty Cash
ŹRÓDŁO: x.com/@mattycash622

Z powodu kontuzji odniesionej w meczu z Estonią Matty Cash nie mógł pojechać do Walii, ale wspierał drużynę, a później świętował awans w ramach „home office”.

Walia - Polska 0:0, k. 4:5 (26.03.2024) BiletWalia - Polska 0:0, k. 4:5 (26.03.2024) BiletWalia - Polska 0:0, k. 4:5 (26.03.2024)Walia - Polska 0:0, k. 4:5 (26.03.2024)Walia - Polska 0:0, k. 4:5 (26.03.2024) ProgramWalia - Polska 0:0, k. 4:5 (26.03.2024) ProgramWalia - Polska 0:0, k. 4:5 (26.03.2024) SzalikWalia - Polska 0:0, k. 4:5 (26.03.2024) Szalik

Ja zawsze jestem spokojny, na boisku i poza boiskiem, ja te emocje przeżywam łagodnie. Cieszę się, ale się nie podniecam. Uważam, że ten awans był naszym obowiązkiem. Graliśmy beznadziejnie przez całe eliminacje, ale mieliśmy szczęście na końcu. Są mecze, w których się gra w piłkę i są te, które trzeba po prostu przepchać w 90 albo 120 minut, nie ma to żadnego znaczenia. (...) Przygotowywałem sobie dziś strategię na karne, ale żaden z zawodników nie uderzył tak, jak miał uderzyć. Ten ostatni karny jest zawsze trudno strzelić, ale podszedł młody chłopak i byłem jakoś dziwnie spokojny, że uda się obronić.

Wojciech Szczęsny
POMECZOWA WYPOWIEDŹ BRAMKARZA REPREZENTACJI POLSKI DLA TVP SPORT
Kulisy spotkania
Mamy to!!! Radość w szatni po awansie na EURO 2024.
Walia - Polska 0:0, k. 4:5 (2024) Jedziemy na Euro!
Walia - Polska 0:0, k. 4:5 (26.03.2024) Przegląd SportowyWalia - Polska 0:0, k. 4:5 (26.03.2024) Przegląd SportowyWalia - Polska 0:0, k. 4:5 (26.03.2024) Piłka NożnaWalia - Polska 0:0, k. 4:5 (26.03.2024) Piłka Nożna

► 886. oficjalny, międzypaństwowy mecz reprezentacji Polski
► Czwarty oficjalny międzypaństwowy mecz reprezentacji z dogrywką
► Trzeci w historii mecz reprezentacji zakończony serią rzutów karnych (dwa razy wygrana i raz porażka)
► Jedynym trenerem reprezentacji, który przegrał wyjazdowy mecz z Walią był Kazimierz Górski (0:2 w eliminacjach MŚ w roku 1973)
► 80. mecz reprezentacji rozegrany we wtorek (bilans dodatni: 38-21-21, bramki 144-101)
► 120. mecz reprezentacji w eliminacjach ME
► 60. wyjazdowy mecz reprezentacji w ME (eliminacje + finały)
► 120. wyjazdowy mecz reprezentacji w eliminacjach MŚ i ME liczonych łącznie
► 60. mecz reprezentacji w eliminacjach ME rozegrany poza granicami kraju (wyjazd + teren neutralny)
► 180. mecz reprezentacji w MŚ, ME i LN liczonych łącznie (eliminacje + finały) rozegrany poza granicami kraju (wyjazd + teren neutralny)

► Piąty z rzędu (i piąty w historii) awans reprezentacji do finałów ME
► 210. mecz reprezentacji Polski bez strzelonej bramki
► 20. marcowy mecz reprezentacji Polski bez strzelonej bramki
► 30. marcowy mecz reprezentacji Polski rozegrany na wyjeździe
► 80. mecz reprezentacji w MŚ i ME liczonych łącznie (eliminacje + finały) bez strzelonej bramki
► 230. mecz reprezentacji bez porażki w wielkich turniejach (MŚ, ME, LN i IO) liczonych łącznie (eliminacje + finały)
► 90. mecz reprezentacji bez strzelonej bramki w wielkich turniejach (MŚ, ME, LN i IO) liczonych łącznie (eliminacje + finały)
► 70. wyjazdowy mecz reprezentacji w eliminacjach MŚ i ME liczonych łącznie bez porażki
► 20. mecz reprezentacji w eliminacjach ME rozegrany poza granicami kraju (wyjazd + teren neutralny) bez strzelonej bramki

► 10. występ w reprezentacji Pawła Dawidowicza
► 40. występ w reprezentacji Przemysława Frankowskiego
► 30. występ w reprezentacji Karola Świderskiego
► Robert Lewandowski wyśrubował własny rekord liczby występów w reprezentacji Polski, zagrał w niej po raz 148.
► Robert Lewandowski wyśrubował własny rekord Polski liczby występów w roli kapitana reprezentacji, zagrał z opaską kapitana po raz 86.
► Po raz 20. zagrał w reprezentacji zawodnik występujący na co dzień w tureckim klubie Fenerbahçe Stambuł (Sebastian Szymański)
► Po raz 430 zagrał w reprezentacji zawodnik występujący na co dzień w lidze angielskiej – jeden z dwójki: Jan Bednarek i Jakub Kiwior (oba zagrali od poczatku meczu)
► Po raz 580 zagrał w reprezentacji zawodnik występujący na co dzień w lidze włoskiej – jeden z piątki: Wojciech Szczęsny, Paweł Dawidowicz, Piotr Zieliński, Nicola Zalewski i Karol Świderski (wszyscy zagrali od początku meczu)
► 20. remis reprezentacji w ME (eliminacje + finały) w meczu rozegranym poza granicami kraju (wyjazd + teren neutralny)

► Dziewiąty mecz reprezentacji rozegrany 26 marca i pierwszy remis, bilans: 5-1-3, bramki 28-9
► Po raz pierwszy zagrał w reprezentacji zawodnik występujący na co dzień w tureckim klubie İstanbul Başakşehir (Krzysztof Piątek)
► Debiutancka żółta kartka Nicoli Zalewskiego w 16. występie w reprezentacji
► Pierwszy mecz reprezentacji w eliminacjach ME z dogrywką i rzutami karnymi

► 11. mecz reprezentacji przeciwko Walii, bilans: 7-3-1, bramki 13-6
► Po raz 260 zagrał w reprezentacji zawodnik o imieniu Paweł (Dawidowicz)
► Po raz 110 zagrał w reprezentacji zawodnik o imieniu Karol (Świderski)
► Zagrało 15 zawodników z 14 klubów – 12 zagranicznych i dwóch polskich (dwóch z Hellas Verona)
► Chris Mepham to 790. zawodnik rywala reprezentacji Polski ukarany żółtą kartką
► Po raz 40. mecz reprezentacji Polski rozstrzygał arbiter z Włoch
► 20. bezbramkowy remis reprezentacji w eliminacjach MŚ i ME liczonych łącznie
► 260. wyjazdowy mecz reprezentacji bez wygranej
► 120. remis reprezentacji w meczu rozegranym poza granicami kraju (wyjazd + teren neutralny)
► Przerwana rekordowa seria 44 kolejnych meczów w MŚ, ME i LN liczonych łącznie (eliminacje + finały) bez remisu 0:0
► Przerwana rekordowa seria 42 kolejnych meczów w eliminacjach MŚ, ME i LN liczonych łącznie bez remisu 0:0
► Przerwana rekordowa seria reprezentacji 15 kolejnych meczów bez remisu 0:0 w meczach ME (eliminacje + finały) rozegranych poza granicami kraju (wyjazd + teren neutralny)
► Przerwana rekordowa seria reprezentacji 15 kolejnych meczów bez remisu 0:0 w eliminacjach meczach ME w meczach rozegranych poza granicami kraju (wyjazd + teren neutralny)
► Przerwana rekordowa seria reprezentacji 35 kolejnych meczów w eliminacjach MŚ i ME liczonych łącznie rozegranych poza granicami kraju (wyjazd + teren neutralny)
► Przerwana rekordowa seria reprezentacji 43 kolejnych meczów w eliminacjach MŚ, ME i LN liczonych łącznie rozegranych poza granicami kraju (wyjazd + teren neutralny)