0:1 H. Rengifo po dwójkowej akcji z S. Štiliciem
1:1 S. Pepe wyrównuje po podaniu A. Floro Floresa
Przebojowa akcja i poprzeczka po strzale K. Asamoaha
2:1 A. Di Natale ustala wynik po fatalnym błędzie M. Kikuta

Udinese Calcio - Lech Poznań 2:1, 26.02.2009

Koniec pięknej przygody. Mimo bardzo dobrej gry do przerwy i prowadzenia, Lech ostatecznie przegrał w Udine i na 1/16 finału zakończył udział w Pucharze UEFA w sezonie 2008/2009. O niepowodzeniu przesądziła gra podopiecznych Franciszka Smudy po zmianie stron i błędy indywidualne, które sprawiły, że z wygranej i awansu mogli cieszyć się piłkarze 12. w tym czasie drużyny Serie A. Licznik spotkań Kolejorza w rozgrywkach zatrzymał się więc na 12, z których poznaniacy wygrali 5, trzykrotnie remisując. Teraz zespół Lecha mógł się skoncentrować na walce o pierwsze od 1993 roku mistrzostwo Polski.

19.02.2009
Udinese Calcio - Lech Poznań 2:1 (26.02.2009)Udinese Calcio - Lech Poznań 2:1 (26.02.2009)
KADR Z TRANSMISJI TVP

Były to ostatnie lata Stadio Friuli w dotychczasowym kształcie. W 2013 roku rozpoczęła się gruntowna modernizacja obiektu w Udine, w efekcie której zyskał on zupełnie nowe trzy trybuny.

Hernán Rengifo
Sędzia kończy pierwszą połowę. Do przerwy wynik 0:1.
Antonio Di Natale
Sędzia kończy mecz. Spotkanie zakończyło się wynikiem 2:1.

Udinese Calcio - Lech Poznań 2:1 (26.02.2009) Pasquale Marino

Jestem zadowolony z gry, ale w drugiej połowie. Zaczęliśmy źle, ale nasza nerwowość była spowodowana ostatnimi słabszymi występami. W przerwie powiedziałem swoim zawodnikom, aby grali spokojniej, szybciej wymieniali piłkę i grali konsekwentnie. Nie obawialiśmy się ani przez moment, że możemy odpaść z rozgrywek. Zasłużyliśmy na awans, ale to przykre, że z włoskich drużyn tylko nam udało się przejść do kolejnej rundy Pucharu UEFA. Zdaję sobie sprawę, że oczekiwania wobec nas będą coraz większe, ale na razie nie myślimy o tym.

PASQUALE MARINO
POMECZOWA WYPOWIEDŹ TRENERA UDINESE
Udinese Calcio - Lech Poznań 2:1 (26.02.2009) Franciszek Smuda

Chcieliśmy kontrolować grę, ale również wykorzystać błędy przeciwnika. Prawie nam się udało, sytuacji jak na wyjazdowe spotkanie i to z takim przeciwnikiem mieliśmy mnóstwo. Zamiast prowadzić do przerwy 3:0, przegraliśmy mecz 1:2. Mały niesmak pozostał, bo Udinese można było spokojnie ograć. Na pewno na wyniku mógł zawyżyć fakt, że nie rozegraliśmy wcześniej meczu ligowego, a i żadnego sparingu nie zagraliśmy w pełnym składzie. Uważam, że w pucharach dotarliśmy bardzo daleko i pokazaliśmy dobrą grę. Żadnego spotkania nie musimy się wstydzić.

POSTACIE MECZU
Udinese Calcio - Lech Poznań 2:1 (26.02.2009) Antonio Di NataleUdinese Calcio - Lech Poznań 2:1 (26.02.2009) Antonio Di Natale
3
Udinese Calcio - Lech Poznań 2:1 (26.02.2009) Hernan RengifoUdinese Calcio - Lech Poznań 2:1 (26.02.2009) Hernan Rengifo

CIERPLIWOŚĆ KAPITANA

Kiedy najskuteczniejszy zawodnik Lecha już w pierwszym kwadransie otworzył wynik, a goście z Poznania niespodziewanie dominowali na boisku, kibice w Udine przecierali oczy ze zdumienia. Zaskoczenia i irytacji niepowodzeniami przed przerwą nie krył również kapitan gospodarzy. Antonio Di Natale w pierwszej połowie wyróżniał się głównie tym, że… często znajdował się na pozycji spalonej. Po zmianie stron zarówno reprezentacyjny napastnik, jak i pozostali włoscy zawodnicy, mogli być już dużo bardziej zadowoleni. Szczególnie w doliczonym czasie, kiedy to Di Natale, po fatalnym błędzie Marcina Kikuta, dał Udinese zwycięstwo i przypieczętował awans do 1/8 finału.

Półka z pamiątkami
Udinese Calcio - Lech Poznań 2:1 (26.02.2009)Udinese Calcio - Lech Poznań 2:1 (26.02.2009)Udinese Calcio - Lech Poznań 2:1 (26.02.2009)Udinese Calcio - Lech Poznań 2:1 (26.02.2009)Udinese Calcio - Lech Poznań 2:1 (26.02.2009)Udinese Calcio - Lech Poznań 2:1 (26.02.2009)
Udinese Calcio - Lech Poznań 2:1 (26.02.2009) Bartosz Bosacki

Mecz trwa 90 minut i pierwsza połowa nie wystarczyła, aby awansować do kolejnej rundy. Udinese zmusiło nas do defensywy. Cofnęliśmy się trochę za głęboko. Piłki, które udało nam się wybijać trafiały do zawodników Udinese, z czego robili sobie przewagę i stwarzali sytuacje. Nie wydaję mi się, żeby to była kwestia braku kondycji. W pierwszej połowie stworzyliśmy sobie więcej sytuacji i trzeba było je wykorzystać, ale niestety się nie udało. Nie ma co się załamywać. Osiągnęliśmy dużo, ale szkoda, że nie gramy dalej. Pozostaje nam zapomnieć o tym i przygotować się do najbliższego meczu ligowego.

BARTOSZ BOSACKI
POMECZOWA WYPOWIEDŹ OBROŃCY LECHA DLA LECH TV
Na starych szpaltach

To koniec pięknej przygody Lecha z Pucharem UEFA. Poznaniacy przysporzyli kibicom wiele wspaniałych chwil, jednak przedstawiciel Serie A okazał się zbyt trudną przeszkodą. W kolejnej rundzie Udinese zmierzy się z triumfatorem poprzedniej edycji tych rozgrywek – Zenitem St. Petersburg.

Grzegorz Szkiłądź
FRAGMENT ARTYKUŁU NA NASZEMIASTO.PL Z 27 LUTEGO 2009 R.

► Pierwszy gol dla Udinese był bramką nr 80 straconą przez Lecha w europejskich pucharach
► Szósty kolejny mecz Lecha w 1/16 finału europejskich pucharów ze strzeloną minimum 1 bramką (pobity rekord)

► 33. mecz Lecha w europejskich pucharach bez wygranej
► Ósmy wyjazdowy mecz Lecha w 1/16 finału europejskich pucharów (na 9 wszystkich) bez remisu, jedyny remis to 0:0 w Rydze z łotewskim Skonto w Lidze Mistrzów w sezonie 1992/93