2. połowa (niekompletna, bez komentarza)
5:0 S. Pettersson dobija Polaków
Próba lobu w wykonaniu R. Ljunga
R. Szewczyk z wolnego, obrona T. Ravellego

Szwecja - Polska 5:0, 07.05.1992

Przed spotkaniem z finalistą rozpoczynającego się miesiąc później Euro '92 w naszej drużynie panowała wielka mobilizacja. Niestety, nie przełożyła się ona na lepszą grę i wynik. A ten mówił wszystko o grze biało-czerwonych. Polski zespół przeżył w Solnie istny szwedzki potop. Po szybkim ciosie Kenneta Anderssona nasi piłkarze mogli się poczuć niczym pięściarz, który właśnie wylądował na deskach. Po golu w 9. minucie nie zdołali się już otrząsnąć i przyjmowali kolejne razy. Szwedzi zaaplikowali Polakom pięć bramek. W mediach pisano o kompromitacji i zastanawiano się, czy czas Andrzeja Strejlaua w roli selekcjonera właśnie nie dobiega końca.
sweden
Sędzia kończy pierwszą połowę. Do przerwy wynik 3:0.
sweden
Sędzia kończy mecz. Spotkanie zakończyło się wynikiem 5:0.
sweden
5
0
poland
Sędzia: Jaap Uilenberg
Koszulka Szwecji z 1992 roku.Koszulka Szwecji z 1992 roku.

J. Ekström

5:0 dla Szwedów. Wynik mówi wszystko. Pierwsza połowa to fatalna, choć nie kompromitująca zupełnie postawa Polaków. Finaliści Euro '92 pokazali, jak się atakuje. Nasza obrona była bezlitośnie ogrywana. Drugie 45 minut – nasi dreptali pokornie, niby walczyli, ale... Co dalej, panie trenerze Strejlau? Wszyscy mają dość Ołomuńców i Sztokholmów...
Janusz Basałaj telefonuje ze Szwecji
POWTÓRKA Z POTOPU, „PRZEGLĄD SPORTOWY” Z 8-10 MAJA 1992 R.
Andrzej Juskowiak zmarnował znakomitą sytuację do zdobycia bramki w pierwszej połowie. Polak przegrał pojedynek z bramkarzem gospodarzy Thomasem Ravellim.Andrzej Juskowiak zmarnował znakomitą sytuację do zdobycia bramki w pierwszej połowie. Polak przegrał pojedynek z bramkarzem gospodarzy Thomasem Ravellim.
KADR Z TRANSMISJI TVP

W pierwszej połowie debiutujący w reprezentacji Polski Andrzej Juskowiak zmarnował znakomitą sytuację do zdobycia bramki (biało-czerwoni przegrywali w tamtym momencie 0:2). W bezpośrednim starciu lepszy od Polaka okazał się bramkarz gospodarzy Thomas Ravelli.

Andrzej Strejlau sprawiał wrażenie jakby mecz ten postarzał go o kolejnych kilka lat. Nasz selekcjoner zaczął głośno zastanawiać się nad sensem dalszego prowadzenia reprezentacji...
Dariusz Łuszczyna
Tygodnik „Piłka Nożna” z 12 maja 1992 r.
Kazimierz Sidorczuk po raz piąty wyjmował piłkę z siatki. W bramce oprócz Polaka strzelec gola Szwed Stefan Pettersson.Kazimierz Sidorczuk po raz piąty wyjmował piłkę z siatki. W bramce oprócz Polaka strzelec gola Szwed Stefan Pettersson.

To nie był najlepszy dzień Kazimierza Sidorczuka. Polak aż pięciokrotnie musiał wyciągać piłkę z bramki po strzałach szwedzkich piłkarzy. Dla naszego bramkarza było to ostatnie spotkanie w drużynie narodowej na długie lata. Kolejne zaliczył... ponad 6 lat później – 27 maja 1998 roku w towarzyskim meczu z Rosją w Chorzowie (3:1).

Najlepsi zawodnicy polskiej ekstraklasy powinni pomagać klubowym trenerom w stałym podnoszeniu poprzeczki wymagań, a nie jedynie zadowalać się statusem lokalnych, krajowych gwiazdeczek.
Andrzej Strejlau, selekcjoner reprezentacji Polski dla tygodnika „Piłka Nożna”
Gasnące gwiazdeczki
Kennet Andersson.Kennet Andersson.
Kennet
Andersson
W reprezentacji od 16.02.1990

Napastnik reprezentacji Trzech Koron zaliczył świetne spotkanie – na nieszczęście biało-czerwonych. Przeciwko drużynie Andrzeja Strejlaua zaliczył dwa gole i dorzucił do nich asystę. Nasi obrońcy nie potrafili powstrzymać snajpera belgijskiego KV Mechelen. „Kennet Anderson niczym taran tłamsił zarówno Soczyńskiego, jak i Szewczyka” – napisał w pomeczowej relacji Dariusz Łuszczyna z tygodnika „Piłka Nożna”. Szwed stłamsił tak naprawdę niejedną obronę. Z racji wzrostu (193 cm) świetnie grał głową. W drużynie narodowej wystąpił w 83 spotkaniach, w których strzelił 31 goli. W 1992 roku wywalczył z reprezentacją brązowy medal mistrzostw Europy, a dwa lata później trzecie miejsce w mistrzostwach świata.

Dariusz Skrzypczak.Dariusz Skrzypczak.
Dariusz
Skrzypczak
W reprezentacji od 14.08.1991

Pomocnik poznańskiego Lecha nie miał zbyt długiego stażu w reprezentacji. Zaliczył w niej zaledwie 7 występów. Zadebiutował w sierpniu 1991 roku w towarzyskim starciu z Francją (1:5). Otrzymał też szansę pokazania się w dwóch meczach o punkty – w eliminacjach Euro '92 z Irlandią i Anglią, które rozegrano w Poznaniu. Konfrontacja ze Szwecją w Solnie była ostatnim występem Skrzypczaka w drużynie narodowej. Nie był to olśniewający występ, zresztą jak i całego zespołu. Pomocnik biało-czerwonych oddał zaledwie jeden lekki strzał na bramkę, z którym bez problemów poradził sobie Thomas Ravelli. Skrzypczak nie strzelił więc gola w kadrze. Inaczej było w Lechu, gdzie w występował przez 13 lat. Dla Kolejorza zagrał 245 razy i zdobył 36 bramek. Po zakończeniu kariery został trenerem.

Okładka przeglądu sportowego po meczu Szwecja - Polska (07.05.1992) Okładka przeglądu sportowego po meczu Szwecja - Polska (07.05.1992) okładka piłki nożnej po meczu szwecja – polska (07.05.1992)okładka piłki nożnej po meczu szwecja – polska (07.05.1992)piłka nożna po meczu szwecja – polska (07.1992)piłka nożna po meczu szwecja – polska (07.1992)

► Po raz dziesiąty Galatasaray Stambuł „dał” reprezentanta Polski (Roman Kosecki)
► Po raz 25. klub z Turcji „dał” reprezentanta Polski – to albo Fenerbahce albo Galatasaray ze Stambułu, zawodnicy obu tych klubów (odpowiednio Piotr Soczyński i Roman Kosecki) zagrali od początku meczu
► Po raz 140. wystąpił w reprezentacji zawodnik o imieniu Piotr (któryś z trójki Soczyński, Jegor, Czachowski – wszyscy zagrali od początku meczu)
► Po raz 70. wystąpił w reprezentacji zawodnik o nazwisku Warzycha (Robert), wcześniej grał też Krzysztof
► Po raz 240. Śląsk Wrocław miał reprezentanta Polski (Janusz Góra)

► 110. mecz reprezentacji bez zdobytej bramki
► 160. towarzyski wyjazdowy mecz reprezentacji ze straconą bramką
► 20. mecz reprezentacji bez strzelonej bramki w maju
► Mecz nr 420 biało-czerwonych rozegrany na terytorium Europy
► Czwarty mecz reprezentacji rozegrany 7 maja i trzecia porażka (poza tym jedna wygrana)

► Jubileuszowy dziesiąty mecz reprezentacji rozegrany na terytorium Szwecji
► Jubileuszowy 20. mecz reprezentacji przeciwko Szwecji, po tym spotkaniu bilans stał się ujemny: 8-3-9, bramki: 34-43
► 30. występ Piotra Soczyńskiego w reprezentacji
► Dziesiąty występ Janusza Góry w reprezentacji

► Debiut Andrzeja Juskowiaka w reprezentacji

► Po tym spotkaniu bilans meczowy starć majowych stał się równy (28-23-28), a bramkowy ujemny (120-122)
► Zagrało 13 zawodników z 9 klubów (czterech z Lecha Poznań)