LOGOTYP PZPN Z LAT 70-80.LOGOTYP PZPN Z LAT 70-80.Puchar Polski 1975/1976
1.05.197615:00Stadion Wojska Polskiego, Warszawa 15000
Zbigniew Hnatio82'
Krzysztof Rześny88'
Fragmenty meczu (bez komentarza)

Śląsk Wrocław - Stal Mielec 2:0, 01.05.1976

Pierwszy w historii finał Pucharu Polski z udziałem Śląska Wrocław i do tego zwycięski to sukces dwóch Władysławów... Żmudów. W 1974 roku obaj panowie noszący to samo imię i nazwisko, z których jeden był znakomitym trenerem, a drugi już utytułowanym piłkarzem, spotkali się w klubie z Oporowskiej i narobili niezłego zamieszania. Nie tylko dlatego, że gdy ktoś o nich pytał, nie było wiadomo, o którego chodzi. Przede wszystkim sprawili, że dość przeciętna dotychczas drużyna stała się jedną z najmocniejszych w kraju. Druga połowa lat 70. to dla wojskowych złoty okres, w którym trzykrotnie znaleźli się na ligowym podium. Największą niespodziankę sprawili zaś właśnie w Święto Pracy roku 1976, gdy sięgnęli po puchar, pokonując w decydującym meczu Stal. Miesiąc później mielczanie, w składzie z Grzegorzem Lato, Henrykiem Kasperczakiem i Janem Domarskim, zostali mistrzami Polski.

Stal Mielec
Sędzia kończy pierwszą połowę. Do przerwy wynik 0:0.
Krzysztof Rześny
Sędzia kończy mecz. Spotkanie zakończyło się wynikiem 2:0.
2
0
Sędzia: Alojzy Jarguz
Koszulka Śląska Wrocław z 1976 roku.Koszulka Śląska Wrocław z 1976 roku.

H. Kowalczyk

Piłkarze Śląska Wrocław przed finałowym meczem ze Stalą Mielec.Piłkarze Śląska Wrocław przed finałowym meczem ze Stalą Mielec.

Piłkarze Śląska Wrocław, zdobywcy Pucharu Polski w sezonie 1975/76. Stoją od lewej: Tadeusz Wanat, Krzysztof Karpiński, Tadeusz Pawłowski, Henryk Kowalczyk, Tadeusz Rachwalski, Władysław Żmuda, Zygmunt Garłowski. W dolnym rzędzie: Jacek Wiśniewski, Janusz Sybis, Zdzisław Rybotycki, Mieczysław Kopycki, Jan Erlich, Zygmunt Kalinowski, Mieczysław Olesiak, Ireneusz Garłowski.

Obie strony zaczęły ostrożnie i z wzajemnym respektem. W 7. minucie Lato znalazł się sam na sam z Kalinowskim, strzelił jednak obok słupka. Następuje okres blisko półgodzinnej przewagi Mielca, ale akcjom tej drużyny brakuje inwencji i dynamiki. Defensywa wrocławska skutecznie blokuje dostęp do swojej bramki, podcina też skrzydła najgroźniejszemu w linii ofensywnej przeciwnika napastnikowi Grzegorzowi Lacie. Po przerwie obraz na boisku zmienia się diametralnie. Trwa szturm Śląska, nawet Żmuda wędruje na połowę boiska przeciwnika.

Janusz Jeleń, Andrzej Konieczny „Piłkarski Puchar Polski”; Wydawnictwo Sport i Turystyka, Warszawa 1988
3

W 49. minucie z rejonów środka boiska Olesiak przekazał piłkę na prawą stronę do Sybisa. Napastnik Śląska po krótkim sprincie wykonał półgórne dośrodkowanie. Piłka minęła ustawionych w jednej linii – w zespole o takich aspiracjach jak Stal nie powinno się to zdarzać – czterech zawodników w czerwonych strojach, a nadbiegający z lewej flanki Erlich pewnie ukoronował dzieło, nie dając Kukli cienia szansy na obronę strzału.

Fragment relacji Grzegorza Stańskiego; „Sport”, 3 maja 1976 r.
BŁĄD, KTÓRY NIE POWINIEN SIĘ ZDARZYĆ
Śląsk Wrocław - Stal Mielec 2:0 (01.05.1976)Śląsk Wrocław - Stal Mielec 2:0 (01.05.1976)

Grzegorz Lato (w środku) w szarży na wrocławską bramkę. Pierwszy z lewej najlepszy polski arbiter lat 70. i 80. Alojzy Jarguz.

Sympatycy mielczan mieli nadzieję, że utrata bramki obudzi ich pupilów z letargu. Owszem, próbowali oni kontratakować, jednak bez większego efektu, w czym sporą zasługę miała wrocławska defensywa. Tymczasem pod bramką Kukli było nadal gorąco. W 58. minucie po centrze Olesiaka skaczącego do piłki Sybisa popchnięto na polu karnym i arbiter podyktował jedenastkę przeciwko Stali. Rzut karny pewnie wykorzystał Zygmunt Garłowski, strzelając silnie w róg.

Fragment relacji Michała Listkiewicza; „Tempo”, 3 maja 1976 r.
ŚPIĄCY KRÓLEWICZE ZE STALI
Janusz SybisJanusz Sybis
JANUSZ
SYBIS
W Śląsku Wrocław od 1969 roku

„W atakach obu zespołów widać było wyraźnie brak rasowego środkowego napastnika. Jednak maleńki Sybis w tym meczu był bez wątpienia najlepszym napastnikiem na boisku, a niemal każda jego akcja stanowiła poważne zagrożenie dla bramki przeciwnika” – tak oceniła jego występ redakcja „Piłki Nożnej”. Istotnie, skrzydłowy z Wrocławia nie imponował wzrostem (mierzył zaledwie 164 cm), ale wcale nie przeszkadzało mu to w grze, nawet w walce o górne piłki. To właśnie w takiej sytuacji sędzia Alojzy Jarguz podyktował jedenastkę, uznając, że wyskakujący do dośrodkowania Sybis został popchnięty przez Mariana Kosińskiego. Rzut karny wykorzystał kapitan wojskowych Zygmunt Garłowski, ustalając wynik na 2:0.

MŚ w Argentynie 1978 - Grzegorz LatoMŚ w Argentynie 1978 - Grzegorz Lato
GRZEGORZ
LATO
W Stali Mielec od 1969 roku

„Nim jeszcze widzowie na dobre zorientowali się, jaką strategię zaprezentują drużyny, w 7. minucie Lato wykorzystał niezdecydowanie Żmudy, ale gdy był przed nim już tylko Kalinowski, strzelił minimalnie obok słupka” – relacjonowali dziennikarze katowickiego „Sportu”. Najlepszy snajper mistrzostw świata w RFN nie miał, zresztą jak cała drużyna Stali, dobrego dnia. Wprawdzie wyróżniał się na tle kolegów z zespołu, dużo biegał po prawym skrzydle, kilka razy wypracował sobie sytuację do zdobycia bramki, ale ostatecznie nic z tych starań nie wyszło. Na szczęście dwa miesiące później przypomniał sobie, jak się strzela gole, bo na igrzyskach w Montrealu trzy razy trafił do siatki. Z tego turnieju wrócił ze srebrnym medalem.

Śląsk zagrał bardzo poprawnie, rozsądnie, składniej – i to wystarczyło mu do wygrania. Mielczanie grali ambitnie, bojowo, lecz – co tu ukrywać – są w słabszej dyspozycji niż wczesną wiosną. Przypomnijmy choćby tylko ich mecz z HSV w Hamburgu. Najlepszy okres gry mieli, gdy zerwali się do ataku po utracie bramki. Ale więcej w tym było chaosu niż rozsądku, wyrachowania, przewodniej myśli. Utrata drugiego gola praktycznie przesądziła o losach meczu.

Fragment relacji Mieczysława Szymkowiaka; „Piłka Nożna”, 3 maja 1976 r.
WIĘCEJ CHAOSU NIŻ WYRACHOWANIA
Piłka Nożna po Śląsk - Stal M. 2:0 (01.05.1976) 1Piłka Nożna po Śląsk - Stal M. 2:0 (01.05.1976) 1Piłka Nożna po Śląsk - Stal M. 2:0 (01.05.1976) 2Piłka Nożna po Śląsk - Stal M. 2:0 (01.05.1976) 2Piłka Nożna po Śląsk - Stal M. 2:0 (01.05.1976) 3Piłka Nożna po Śląsk - Stal M. 2:0 (01.05.1976) 3

► 22. finał Pucharu Polski
► 23. mecz w finale PP (w sezonie 1953/54 rozegrane zostały dwa mecze Gwardia II Warszawa – Wisła Kraków, pierwszy po dogrywce zakończył się remisem)

► Trzecia w historii wygrana Śląska Wrocław w PP w rozmiarze 2:0
► 25. mecz Stali Mielec w PP ze straconą bramką
► Dla obu drużyn był to ich 36. występ w Pucharze Polski i dla obu pierwszy na neutralnym boisku

► Pierwszy, historyczny triumf Śląska Wrocław w Pucharze Polski w pierwszym występie w finale
► Pierwszy w historii występ Stali Mielec w finale PP
► Pierwszy mecz tych drużyn przeciwko sobie w Pucharze Polski i od razu w finale

► 12. mecz Śląska Wrocław w PP bez straconej bramki, 11 z nich kończyło się wygranymi, jeden porażką w rzutach karnych 7:8 z Gwardią Warszawa w ¼ finału sezonu 1968/69 po bezbramkowym remisie w meczu i w dogrywce
► W siedmiu meczach w PP Stal Mielec traciła dokładnie 2 bramki, a 6 z nich przegrała 0:2