N. Gorobsov pewnie otwiera konkurs rzutów karnych
V. Kovačević broni strzał N. Taravela
Pewny strzał M. Poletanovicia
V. Kovačević daje awans Rakowowi po strzale A. Gargalatzídisa

Raków Częstochowa - Sūduva Mariampol 0:0, k. 4-3, 29.07.2021

Teoretycznie wszystko skończyło się zgodnie z planem. Faworyzowany Raków Częstochowa w dwumeczu okazał się lepszy od Sūduvy Mariampol i awansował do trzeciej rundy eliminacji Ligi Konferencji Europy. Analizując oba spotkania nie sposób nie zauważyć jednak, że nie wszystko poszło po myśli trenera Marka Papszuna i jego piłkarzy. O ile bezbramkowy remis na Litwie można było tłumaczyć fatalnym stanem murawy i tremą debiutanta, to w rewanżu w Bielsku-Białej (gdzie zdobywcy Pucharu Polski rozgrywali mecze pucharowe) trudno było znaleźć usprawiedliwienie słabej postawy. Przez 120 minut na boisku niewiele się działo, a dogodnych okazji było jak na lekarstwo. Temperaturę podniósł tylko konkurs jedenastek, w którym bohaterem kibiców spod Jasnej Góry został bramkarz Vladan Kovačević.

22.07.2021

Raków przywykł już do żywota włóczykija. W większości ekstraklasowych gier ery Michała Świerczewskiego podejmował rywali w Bełchatowie, na moment wrócił do Częstochowy, więc nie powinniśmy być zdziwieni, że mecz Ligi Konferencji zagrał sobie w Bielsku-Białej. Stadion na – bądź co bądź – historycznym meczu dla częstochowian nie zapełnił się nawet w połowie. W Rakowie żałowali, że UEFA w dniu meczu nie pozwala sprzedawać biletów w kasach, bo część pustych krzesełek zajęliby pewnie miejscowi.

Nie trzeba było kończyć Szkoły Trenerów, żeby przed spotkaniem przewidzieć, jak będzie wyglądać. Wycofani goście czekali na to, co zaproponują wicemistrzowie Polski, którzy z kolei musieli tęgo gimnastykować umysły przy prowadzeniu ataku pozycyjnego. Podobnie wyglądał pierwszy mecz obu drużyn, ale tam pomocna dla broniących się Litwinów wydawała się jeszcze dziurawa murawa. Teraz to usprawiedliwienie dla graczy Marka Papszuna odpadło. Piłkarze grali na równiutkim stole, a żeby piłka nabierała odpowiedniej prędkości, murawę przed meczem i w przerwie polano wodą.

Łukasz Olkowicz
FRAGMENT ARTYKUŁU NA SPORT.ONET.PL Z 29 LIPCA 2021 R.
Raków Częstochowa - Sūduva Mariampol 0:0, k. 4-3 (29.07.2021)Raków Częstochowa - Sūduva Mariampol 0:0, k. 4-3 (29.07.2021)

Raków Częstochowa przed meczem z Sūduvą Mariampol. W górnym rzędzie od lewej: Vladan Kovačević, Daniel Szelągowski, Marko Poletanović, Andrzej Niewulis (kapitan), Zoran Arsenić, Vladislavs Gutkovskis. W dolnym rzędzie od lewej: Fran Tudor, Marcin Cebula, Patryk Kun, Mateusz Wdowiak, Ivi López.

Sędzia kończy pierwszą połowę dogrywki.
Sędzia rozpoczyna drugą połowę dogrywki.
Nicolás Gorobsov
Dogrywka zakończyła się wynikiem 0:0. Czekają nas dodatkowe emocje w serii rzutów karnych.
Sędzia rozpoczyna serię rzutów karnych.
Seria rzutów karnych zakończyła się wynikiem 4:3.
0
0
Sędzia: Trustin Farrugia Cann
Koszulka Raków Częstochowa (2021/2022).Koszulka Raków Częstochowa (2021/2022).

Raków Częstochowa - Sūduva Mariampol 0:0, k. 4-3 (29.07.2021) Marek Papszun

Niektórym się wydaje, że takie spotkania łatwo się wygrywa. Nie jesteśmy i długo nie będziemy czołowym zespołem w Europie. Mamy naprawdę dużo problemów kadrowych. Mojej drużynie należy się szacunek za to, że mimo wszystko zwyciężyła. Nie udało wygrać w 90 minutach, nie udało się też w dogrywce i trzeba było to zrobić w rzutach karnych.

POMECZOWA WYPOWIEDŹ TRENERA RAKOWA
Raków Częstochowa - Sūduva Mariampol 0:0, k. 4-3 (29.07.2021) Victor Basadre

To było bardzo podobne spotkanie, do tego sprzed tygodnia. Jestem dumny z zespołu, z tego jak pracował na boisku i realizował nasze założenia taktyczne. Mieliśmy bardziej klarowne sytuacje niż w meczu u siebie. Nie było ich dużo, ale jednak mogliśmy którąś wykorzystać. Żałujemy, że nie udało nam się awansować dalej, bo chcielibyśmy dalej brać udział w tej rywalizacji. Może będziemy mieli okazję w kolejnym sezonie.

VÍCTOR BASADRE
POMECZOWA WYPOWIEDŹ TRENERA SŪDUVY

NIECODZIENNA STYUACJA

Piłka przelatuje przez... dziurę w siatce bramki Rakowa!
0
Raków Częstochowa - Sūduva Mariampol 0:0, k. 4-3 (29.07.2021) Marek PapszunRaków Częstochowa - Sūduva Mariampol 0:0, k. 4-3 (29.07.2021) Marek Papszun

Mistrz motywacji. Marek Papszun, mimo że z pewnością nie zakładał walki przez 120 minut, nieustannie wspierał swoich podopiecznych. Po serii rzutów karnych mógł odetchnąć z ulgą.

Raków Częstochowa - Sūduva Mariampol 0:0, k. 4-3 (29.07.2021) Vladan KovacevicRaków Częstochowa - Sūduva Mariampol 0:0, k. 4-3 (29.07.2021) Vladan Kovacevic
91%
Raków Częstochowa - Sūduva Mariampol 0:0, k. 4-3 (29.07.2021) Makis GiannikoglouRaków Częstochowa - Sūduva Mariampol 0:0, k. 4-3 (29.07.2021) Makis Giannikoglou
69%

210 MINUT BEZ GOLA

Po dwumeczu, w którym nie zobaczyliśmy ani jednej bramki, zadowoleni ze swoich występów z całą pewnością mogli być golkiperzy. Trzeba jednak przyznać, że zawodnicy ofensywni obu zespołów nie niepokoili ich zbytnio. W Bielsku-Białej gra toczyła się głównie na połowie gości, dlatego grecki bramkarz wicemistrzów Litwy miał dużo więcej pracy przy wprowadzaniu piłki do gry. Bośniak między słupkami bramki Rakowa wykazał się za to w konkursie jedenastek, w którym jego dwie udane interwencje dały awans zdobywcom Pucharu Polski.

Makis Giannikoglou

Na stadionie w Bielsku-Białej tego wieczoru stawiło się blisko cztery tysiące kibiców, w tym (jak podczas transmisji donosił reporter TVP Sport) – czterech fanów gości.

Raków Częstochowa - Sūduva Mariampol 0:0, k. 4-3 (29.07.2021)Raków Częstochowa - Sūduva Mariampol 0:0, k. 4-3 (29.07.2021)Raków Częstochowa - Sūduva Mariampol 0:0, k. 4-3 (29.07.2021)Raków Częstochowa - Sūduva Mariampol 0:0, k. 4-3 (29.07.2021)Raków Częstochowa - Sūduva Mariampol 0:0, k. 4-3 (29.07.2021)Raków Częstochowa - Sūduva Mariampol 0:0, k. 4-3 (29.07.2021)
Raków Częstochowa - Sūduva Mariampol 0:0, k. 4-3 (29.07.2021) Patryk Kun

Od początku meczu byliśmy lepszą drużyną, mieliśmy przewagę, chcieliśmy atakować i grać piłką. Brakowało gdzieś tego ostatniego podania, wykończenia, żeby tę bramkę „wcisnąć”, bo wtedy byłoby łatwiej. Sūduva musiałaby zaatakować, a tak to rywale byli nastawieni tylko na kontrę, bronili się w dziesięciu i tylko czekali na dogrywkę i karne. Jednak to my wygraliśmy, bo byliśmy po prostu lepszą drużyną i zasłużenie awansowaliśmy do kolejnej rundy.

Patryk Kun
POMECZOWA WYPOWIEDŹ POMOCNIKA RAKOWA, ŹRÓDŁO: RAKOW.COM
Śląsk Wrocław - Ararat Erywań 3:3 (29.07.2021)Śląsk Wrocław - Ararat Erywań 3:3 (29.07.2021)Raków Częstochowa - Sūduva Mariampol 0:0, k. 4-3 (29.07.2021)Raków Częstochowa - Sūduva Mariampol 0:0, k. 4-3 (29.07.2021)