POLpoland
faroe_islandsFRO
21.02.200416:15
Polskapoland
LOGOTYP PZPN Z LAT 2002-2011.LOGOTYP PZPN Z LAT 2002-2011.Mecze międzypaństwowe 2004

Polska - Wyspy Owcze 6:0, 21.02.2004

Mecz w San Fernando był pod wieloma względami historyczny. Po pierwsze dlatego, że reprezentacja Polski pod wodzą Pawła Janasa odniosła siódme kolejne zwycięstwo (to piąta taka seria naszej kadry w historii). Była to też najwyższa wygrana od ponad 22 lat (ostatnio 6:0 biało-czerwoni pokonali Maltę w eliminacjach mistrzostw świata 1982). W końcu w tym meczu aż cztery trafienia (wszystkie w 1. połowie) zaliczył Paweł Kryszałowicz, zdobywając jednocześnie najszybszego hat-tricka w historii kadry (potrzebował na to niespełna 4 minut). Biorąc to wszystko po uwagę, nieco na dalszy plan schodził fakt, że graliśmy w „krajowym” składzie z jedną z najsłabszych europejskich drużyn.
poland
Sędzia kończy pierwszą połowę. Do przerwy wynik 4:0.
poland
Sędzia kończy mecz. Spotkanie zakończyło się wynikiem 6:0.
poland
6
0
Sędzia: Abraham Domínguez Cascales
Czerwona koszulka Polski z 2004 roku.Czerwona koszulka Polski z 2004 roku.

I. Jeleń

Polska - Wyspy Owcze 6:0 (21.02.2004)Polska - Wyspy Owcze 6:0 (21.02.2004)
KADR Z TRANSMISJI TVP

Reprezentacja Polski przed meczem z Wyspami Owczymi. W górnym rzędzie od lewej: Damian Gorawski, Paweł Kryszałowicz, Jarosław Bieniuk, Marcin Wasilewski, Maciej Nalepa, Tomasz Kłos (kapitan). W dolnym rzędzie od lewej: Marcin Baszczyński, Maciej Żurawski, Marek Zieńczuk, Mariusz Kukiełka, Marcin Burkhardt.

Mecz meczowi nierówny, ale pewnie, że ta wygrana nie spadła nam z nieba. Trudno powiedzieć, czy ten skład poradziłby sobie ze Słowenią, a czy zespół, który grał przeciw Słowenii, strzeliłby Wyspom Owczym więcej bramek. Paweł Kryszałowicz zdobył cztery bramki, ale wszyscy inni także dobrze grali. Szkoda, że Maciek Żurawski nie ukłuł. A co do mojej bramki, to tak się złożyło, że wiatr mnie popchnął do przodu i strzeliłem.
Tomasz Kłos
Kapitan reprezentacji Polski dla „Przeglądu Sportowego”; 23 lutego 2004 r.
Marcin Burkhardt podczas meczu Polska - Wyspy Owcze 6:0 (21.02.2004).Marcin Burkhardt podczas meczu Polska - Wyspy Owcze 6:0 (21.02.2004).

W meczu z Wyspami Owczymi Marcin Burkhardt był jedynym piłkarzem na boisku ukaranym przez arbitra żółtą kartką. Na zdjęciu w walce o piłkę z Jannem Ingim Petersenem.

Paweł Kryszałowicz podczas meczu Polska - Wyspy Owcze 6:0 (21.02.2004).Paweł Kryszałowicz podczas meczu Polska - Wyspy Owcze 6:0 (21.02.2004).
Paweł
Kryszałowicz
W reprezentacji od 09.10.1999

Niezależne od klasy przeciwnika i rangi spotkania ten wyczyn zasługuje na uznanie. Napastnik Amiki Wronki został szóstym piłkarzem w historii reprezentacji Polski, który w jednym meczu czterokrotnie wpisał się na listę strzelców. I co warte podkreślenia, trafiał do siatki tylko w jednej połowie, zaliczając przy tym ekspresowego hat-tricka (przy jego wszystkich bramkach asystował Maciej Żurawski). Wyjątkowe osiągnięcie było zarazem w pewnym sensie jego pożegnalnym. Kryszałowicz już więcej nie zdobył bramki w biało-czerwonych barwach. Po kolejnym występie (4 września 2004 roku z Irlandią Północną w Belfaście) pożegnał się z drużyną narodową.

Marcin Nowacki podczas meczu Polska - Wyspy Owcze 6:0 (21.02.2004).Marcin Nowacki podczas meczu Polska - Wyspy Owcze 6:0 (21.02.2004).
Marcin
Nowacki
W reprezentacji od 21.02.2004

Paweł Kryszałowicz z Wyspami Owczymi zagrał tylko w pierwszej połowie, a Marcin Nowacki na boisku przebywał tylko w drugiej. I w przypadku zawodnika Groclinu Dyskobolii Grodzisk Wielkopolski były to jedyne trzy kwadranse w karierze w narodowych barwach. Pomocnik w przerwie zmienił Damiana Gorawskiego i już po chwili został sfaulowany. Ambicji z całą pewnością mu nie brakowało. To po tym, jak wywalczył piłkę, Polacy zdobyli bramkę na 5:0. Było to jednak za mało, żeby przekonać do siebie Pawła Janasa. Poza klubem z Wielkopolski Nowacki grał jeszcze m.in. w Koronie Kielce, Odrze Wodzisław Śląski, Ruchu Chorzów i Wiśle Płock.

Przegląd sportowy o meczu Polska - Wyspy Owcze (21.02.2004)Przegląd sportowy o meczu Polska - Wyspy Owcze (21.02.2004)piłka nożna po meczu polska - wyspy owcze (21.02.2004)piłka nożna po meczu polska - wyspy owcze (21.02.2004)
4 gole 4 gole

► 15. mecz rozegrany przez reprezentację na terytorium Hiszpanii (po tym meczu bilans stał się dodatni: 6-4-5, bramki: 22-17)
► Drugi w historii mecz z Wyspami Owczymi i druga wygrana (oba na neutralnym gruncie)

► Debiut w reprezentacji Marcina Nowackiego
► Po raz pierwszy zagrał w reprezentacji zawodnik występujący na co dzień w rosyjskim klubie Spartak Moskwa (Wojciech Kowalewski)

► Po raz pierwszy zagrał w reprezentacji zawodnik z klubu rosyjskiego (Wojciech Kowalewski)

► Zagrało 15 zawodników z sześciu klubów
► Po raz szósty w historii jeden zawodnik – Paweł Kryszałowicz – strzelił cztery bramki w jednym meczu reprezentacji (na dodatek w jednej połowie; przed nim takiego wyczynu dokonał tylko Włodzimierz Lubański w meczu z Finlandią wygranym 7:0 w październiku 1965 roku)