1:0 Gol N. Padilli-Bidas, asysta W. Zawistowskiej
2:0 Gol M. Wiankowskiej, asysta N. Wróbel
3:0 Gol N. Padilli-Bidas, asysta N. Wróbel
4:0 Gol N. Wróbel, asysta M. Wiankowskiej
5:0 Gol M. Wiankowskiej, asysta N. Wróbel
6:0 Gol M. Wiankowskiej z rzutu wolnego

Polska - Rumunia 6:0, 11.11.2022

Ostrowiec lubi wysokie zwycięstwa. W 2003 roku to właśnie na stadionie KSZO walcząca o awans na Euro kadra Pawła Janasa rozgromiła San Marino 5:0. Niespełna dwie dekady później na tym samym obiekcie zagrały nasze piłkarki i wygrały w jeszcze bardziej imponujących rozmiarach. Wprawdzie mecz z Rumunią miał charakter tylko towarzyski, ale wynik 6:0 robi wrażenie. Zwłaszcza że rywalki – w odróżnieniu od drużyny z malutkiej enklawy na Półwyspie Apenińskim – nie należą do outsiderek. W listopadowym rankingu FIFA uplasowały się na 39. pozycji, zaledwie siedem miejsc za Polkami. Królową dnia okazała się Martyna Wiankowska, która ustrzeliła hat-tricka, grając na… lewej obronie. Dwa razy do siatki trafiła Natalia Padilla-Bidas, a raz – Natalia Wróbel. To był ostatni występ biało-czerwonych w 2022 roku. Trzeba przyznać, że zakończyły go mocnym akcentem.

poland
Sędzia kończy pierwszą połowę. Do przerwy wynik 3:0.
romania
Sędzia kończy mecz. Spotkanie zakończyło się wynikiem 6:0.
poland
6
0
romania
Sędzia: Eszter Urbán
Koszulka Polska (2022).Koszulka Polska (2022).

D. Kopińska

Polska - Rumunia 6:0 (11.11.2022)Polska - Rumunia 6:0 (11.11.2022)

Reprezentacja Polski przed meczem z Rumunią w Ostrowcu Świętokrzyskim. Stoją od lewej: Małgorzata Mesjasz, Natalia Wróbel, Klaudia Lefeld, Natalia Padilla-Bidas, Tanja Pawollek, Oliwia Woś, Kinga Szemik. W dolnym rzędzie: Martyna Wiankowska, Zofia Buszewska, Ewa Pajor, Weronika Zawistowska.

Było to ostatnie spotkanie żeńskiej kadry w 2022 roku. Z powodów zdrowotnych udziału nie mogło wziąć w nim kilka podstawowych piłkarek, które pierwotnie znalazły się wśród powołanych: Dominika Grabowska, Sylwia Matysik, Karolina Klabis, Nikol Kaletka, Nikola Karczewska i Agata Tarczyńska. Ponadto wciąż do siebie po kontuzjach dochodzą m.in. Katarzyna Kiedrzynek i Adriana Achcińska. (...) Polki od początku spotkania w Ostrowcu Świętokrzyskim dominowały na boisku i już w pierwszym kwadransie miały trzy dogodne okazje do objęcia prowadzenia. Udało się to zrobić jednak dopiero w 19. minucie, gdy miękką wrzutkę z lewej strony Martyny Wiankowskiej głową z 4. metra zamknęła Natalia Padilla-Bidas.

Fragment relacji Krzysztofa Sędzickiego; sportowefakty.wp.pl, 11 listopada 2022 r.
0

Fajnie, że ten rok mogłyśmy zakończyć tak wysokim zwycięstwem. Jeśli chodzi o trzy bramki, to cieszę się z tego, ale najważniejsze jest dla mnie dobro drużyny. To, że się rozwijamy i krok po kroku dążymy do tego, co chcemy osiągać w przyszłości. To był nasz dobry występ, ale każdy mecz traktujemy jako dobrą lekcję. Zawsze chcemy więcej. Dzisiaj zrobiłyśmy to, co do nas należało, i czekamy na kolejny rok.

Pomeczowa wypowiedź obrończyni reprezentacji Polski, Martyny Wiankowskiej
NAJWAŻNIEJSZE DOBRO DRUŻYNY

W drugiej połowie Natalia Wróbel rozpoczęła strzelanie już trzy minuty po przerwie, a asystowała jej Martyna Wiankowska. Obie panie zamieniły się rolami w 63. minucie, gdy gola na 5:0 strzeliła Wiankowska po podaniu Wróbel. Dzieła zniszczenia dopełniła Wiankowska, która bezpośrednim kopnięciem piłki z rzutu wolnego w doliczonym czasie zdobyła szóstą bramkę dla Polek. Biało-czerwone zwyciężyły więc 6:0, choć mogły jeszcze wyżej. Świetne okazje zmarnowały jednak Wróbel i Klaudia Jedlińska. Rumuńskiej bramkarki nie pokonała również Ewa Pajor, która grała do 71. minuty. Mimo że zanotowała dobry występ, nie zdołała okrasić go golem.

przegladsportowy.onet.pl, 11 listopada 2022 r.
DZIEŁO ZNISZCZENIA
Źródło: twitter.com
nina patalon

Jestem zadowolona z tego, że ta wysoka obrona i stwarzane sytuacje były kończone strzałami, oraz z tego, że dzisiaj skuteczność była na wysokim poziomie. Nie zawsze strzelamy tyle bramek. Czasami mamy dokładnie tyle samo sytuacji, a mecz kończy się wynikiem 2:1. Miejmy nadzieję, że jesteśmy coraz lepsi i wierzymy głęboko w to, że kolejne mecze będą wyglądały podobnie.

Pomeczowa wypowiedź selekcjonerki reprezentacji Polski, Niny Patalon
WYSOKA SKUTECZNOŚĆ
Natalia Padilla-BidasNatalia Padilla-Bidas
Natalia
Padilla-Bidas
W reprezentacji od 13.04.2021

Rumunkom strzeliła dwa gole, ale najpiękniejszą akcję przeprowadziła w 28. minucie, gdy efektownie przerzuciła piłkę nad jedną z rywalek, uruchamiając akcję, którą zakończyła bramką na 2:0 Martyna Wiankowska. Gdy po meczu Hanna Urbaniak z portalu Łączy Nas Piłka zapytała ją, czy w tym zagraniu było więcej finezji, czy zwykłego przypadku, odparła zdecydowanie: „Chciałam! Chciałam tak zagrać! Czasami lubię się bawić na boisku”. Ta zabawa wreszcie przynosi efekty, bo urodzona w Hiszpanii Polka dość długo czekała na swoje pierwsze trafienie w reprezentacji. Dokonała tego dopiero po półtora roku gry w koszulce z orłem na piersi, w towarzyskim spotkaniu z Marokiem (4:0). „Ten gol dodał mi mnóstwo pewności siebie. W klubie już od jakiegoś czasu czułam, że gram lepiej, a teraz cieszę się, że udało się formę przełożyć na kadrę” – mówiła we wspomnianym wywiadzie.

Oliwia WośOliwia Woś
Oliwia
Woś
W reprezentacji od 19.10.2017

Do kadry narodowej wróciła po pięciu latach. Zadebiutowała w niej jeszcze za selekcjonerskiej kadencji Miłosza Stępińskiego, w towarzyskim meczu z Estonią (6:0). Potem słuch o niej zaginął. O tym, co się z nią działo, tak opowiedziała Jakubowi Kędziorowi z portalu Interia: „Studiowałam w college’u w USA na wydziale komunikacji i mediów. Byłam tam przez cztery lata, choć początkowo miałam zostać tylko rok. Jednak spodobało mi się, miałam przekonanie, że się tam rozwinę. Sporo się nauczyłam, choć musiałam też dużo poświęcić. I to również rzeczy związanych z piłką, bo byłam świadoma, że grając tam, nie będę występować w reprezentacji”. Woś urodziła się na Opolszczyźnie, ale już w wieku kilku lat przeprowadziła się z rodzicami do Niemiec. Gry w piłkę uczyła się w VfL Bochum, a potem broniła barw niemieckich klubów Herforder SV i Arminia Bielefeld oraz amerykańskiego Indiana Hoosiers. Latem 2022 roku została zawodniczką FC Zürich.