vs
romaniaROU
17.04.200215:30
Polskapoland
LOGOTYP PZPN Z LAT 2002-2011.LOGOTYP PZPN Z LAT 2002-2011.Mecze międzypaństwowe 2002

Polska - Rumunia 1:2, 17.04.2002

„Nie pomoże wam Drakula, kiedy Polak piłkę kula” – transparent o takiej treści powitał rumuńskich zawodników, którzy półtora miesiąca przed rozpoczęciem mundialu 2002 przyjechali do Bydgoszczy sprawdzić formę biało-czerwonych. Niestety, kibice trochę nieświadomie wywołali wilka (a właściwie wampira) z lasu (a konkretnie z trumny). Piłkarze Jerzego Engela przez 90 minut snuli się po boisku, jakby ktoś wyssał z nich całą krew, a piłka zamiast śmigać od nogi do nogi kulała się sennie i wolno jak na zwolnionym filmie. Tak, to był horror, choć jego zakończenie było łatwe do przewidzenia. Formę z meczu z Rumunią nasz zespół utrzymał do mistrzostw świata, z których wrócił na tarczy.
poland
Sędzia kończy pierwszą połowę. Do przerwy wynik 0:2.
romania
Sędzia kończy mecz. Spotkanie zakończyło się wynikiem 1:2.
Wybierz drużynę:
poland
1
2
romania
Sędzia: Jurij Baskakow
Biała koszulka reprezentacji Polski, z czerwonymi wypustkami pod pachami i na dolnej połowie rękawów. Na piersi orzełek.Biała koszulka reprezentacji Polski, z czerwonymi wypustkami pod pachami i na dolnej połowie rękawów. Na piersi orzełek.

K. Kosowski

Jeśli reprezentacja Rumunii rzeczywiście przypomina Portugalię, to aż strach pomyśleć, co może w Korei Południowej uczynić jej pierwowzór, czyli Luis Figo i spółka. Przecież środowi rywale Polaków nie zakwalifikowali się do finałów mistrzostw świata i nad Brdę przyjechali bez kilku czołowych zawodników. Pozostaje zatem mieć nadzieję, że przez półtora miesiąca polscy piłkarze zdążą odbudować formę z eliminacji, bo na razie są w... wakacyjnej.
Fragment relacji Rafała Nahornego; „Przegląd Sportowy”, 18 kwietnia 2002 r.
WAKACYJNA FORMA
Reprezentacja Polski przed meczem z Rumunią w Bydgoszczy.Reprezentacja Polski przed meczem z Rumunią w Bydgoszczy.

Reprezentacja Polski przed meczem z Rumunią w Bydgoszczy. Stoją od lewej: Radosław Kałużny, Tomasz Iwan, Tomasz Kłos, Paweł Kryszałowicz, Jerzy Dudek, Bartosz Karwan. W dolnym rzędzie: Maciej Żurawski, Michał Żewłakow, Jacek Krzynówek, Tomasz Hajto, Jacek Zieliński.

3
Do minionej środy reprezentacja Polski w pięciu rozegranych wcześniej meczach w Bydgoszczy nie poniosła ani jednej porażki. Wczoraj jednak na wojskowym obiekcie Zawiszy gościł ze swoimi żołnierzami generał Anghel Iordănescu, więc może przegraliśmy „po wojskowej linii”. Po meczu rozczarowani kibice domagali się, by piłkarze i trener zakończyli wreszcie reklamowe sesje i przymierzanie garniturów, a zajęli się w końcu treningiem. Bo nie dość, że w Korei i Japonii nie zdobędziemy mistrzostwa świata, to jeszcze nie wyjdziemy nawet z grupy.
MNIEJ REKLAMY, WIĘCEJ GRANIA
POSTACIE MECZU
Tomasz Iwan.Tomasz Iwan.
Tomasz
Iwan
W reprezentacji od 16.08.1995

Jeden z trzech polskich piłkarzy, obok Kamila Kosowskiego i Bartosza Karwana, który zagrał w tym meczu, ale potem nie pojechał na mundial. Brak powołania dla Iwana odbił się w kraju szerokim echem, bo zawodnik był jednym z ważnych ogniw drużyny, która po 16 latach wywalczyła awans do finałów mistrzostw świata. Selekcjoner Jerzy Engel jednak już miesiąc przed turniejem zapowiedział: „Iwana w ogóle nie biorę pod uwagę, on nie gra w Austrii Wiedeń. Swoją szansę stracił właśnie wtedy, gdy nie wywalczył sobie miejsca w tym klubie. Teraz nie jest gotowy do gry w ciężkich warunkach atmosferycznych z tak ciężkimi rywalami”. W efekcie występ w meczu z Rumunią był jego ostatnim w koszulce z orłem na piersi.

Gheorghe PopescuGheorghe Popescu
Gheorghe
Popescu
W reprezentacji od 20.09.1988

Obok Gheorghe Hagiego (prywatnie – jego szwagra) największa ikona rumuńskiej piłki lat 90. Do Bydgoszczy przyjechał już jako 35-latek, powoli kończący karierę, ale pokazał, że ciągle jest w świetnej formie. Miał za sobą udział w czterech wielkich turniejach, z których zwykle wracał z tarczą. Trzy razy zagrał na mistrzostwach świata: w 1994 roku dotarł z drużyną do ćwierćfinału, a w 1990 i 1998 do 1/8 finału. Dwa razy uczestniczył w Euro: w 2000 roku osiągnął ćwierćfinał, a cztery lata wcześniej zakończył zawody na fazie grupowej. W jego życiu były jednak i ciemne strony. Po latach przyznał się, że za komuny współpracował z tajną policją Securitate, donosząc na klubowych kolegów z Universitatei Craiova.

Półka z pamiątkami
Program meczowy Polska - Rumunia 1:2 (17.04.2002)Program meczowy Polska - Rumunia 1:2 (17.04.2002)Bilet z meczu Polska – Rumunia 1:2 (17.04.2002).Bilet z meczu Polska – Rumunia 1:2 (17.04.2002).

KULISY SPOTKANIA

Przed i w trakcie spotkania z Rumunami biało-czerwonych prześladował pech. Podczas przedmeczowej rozgrzewki zgłoszony do podstawowego składu Jacek Bąk złamał palec u ręki i w ostatniej chwili musiał go zastąpić Tomasz Kłos. Obrońca Kaiserslautern według planu miał wejść na boisko dopiero po przerwie i z początku był trochę zły na decyzję trenera, bo do Bydgoszczy przyjechali wysłannicy Evertonu, którzy mieli mu się przyjrzeć przed ewentualnym transferem. Ucieszył się więc, że zagra od początku. Los jednak bywa przewrotny, bo ostatecznie przebywał na murawie krócej niż 45 minut. Najpierw popełnił fatalny błąd, po którym Polacy stracili pierwszą bramkę, a potem łokciem w głowę trafił go Ionel Ganea i zalany krwią musiał opuścić boisko. Do Evertonu ostatecznie nie trafił. Rok później podpisał kontrakt z FC Köln.

Zalany krwią T. Kłos opuszcza boisko
Na starych szpaltach
Przegląd sportowy po meczu Polska - Rumunia (17.04.2002)Przegląd sportowy po meczu Polska - Rumunia (17.04.2002)Okładka piłki nożnej po meczu Polska - Rumunia (17.04.2002)Okładka piłki nożnej po meczu Polska - Rumunia (17.04.2002)
Z notatnika statystyka
AUTOR: Wojciech Frączek
MECZOWY RENTGEN

► Szósty mecz reprezentacji na stadionie Zawiszy w Bydgoszczy i pierwsza porażka
► 32 . mecz reprezentacji przeciwko Rumunii i 13. porażka z tym rywalem
► Szósty mecz reprezentacji rozegrany 17 kwietnia i pierwszy, w którym tracimy 2 bramki