2:2 Gol G. Rasiaka po błędzie D. Aouate'a

3:2 Gol G. Rasiaka, asysta M. Lewandowskiego

ISR
00:52
Pokaż więcej multimediów

Mecz Polska 3:2 Izrael 17.08.2005

Błyskawiczny turniej i spektakularny sukces. W upalne lato 2005 roku biało-czerwoni wzięli udział w III Memoriale Walerego Łobanowskiego. 15 sierpnia w Kijowie drużyna Pawła Janasa pokonała 3:2 silną reprezentację Serbii i Czarnogóry. Dwa dni później w finale padł taki sam wynik, a rywalami naszych piłkarzy byli zawodnicy z Izraela. Królem strzelców imprezy został Grzegorz Rasiak, który trafił do siatki trzy razy.

Historia bezpośrednich konfrontacji obu drużyn poprzedzających dzień spotkania.

ISR

W jakiej formie były oba zespoły? Odpowiedź w porównaniu pięciu poprzednich spotkań.

ISR

Zobacz co się wydarzyło na boisku (gole, kartki, zmiany, ustawienia) klikając kolejne minuty na osi czasu.

• Zejście z boiska

Patrząc na postawę ofensywy: Tomasza Frankowskiego, Macieja Żurawskiego, Grzegorza Rasiaka, Mirosława Szymkowiaka, Euzebiusza Smolarka – można się naprawdę cieszyć. Zawodnicy zdają się być „kompletni”, dobrze się rozumieją. Dreszcz natomiast przechodzi patrząc na to, kto pilnuje i strzeże naszej bramki: wobec absencji Jerzego Dudka nie mamy jego zastępcy. Artur Boruc wykazuje zbyt dużą lekkomyślność, bo w meczach eliminacyjnych takie zachowanie jak dzisiejsze mogłoby przekreślić nasze szanse na awans, a przynajmniej przysporzyć nam wiele nerwów. Sebastian Przyrowski natomiast nie wiadomo, czy był tak stremowany występem kadrowym, czy jest bez formy, czy jest dobry tylko na polską ligę?

Komentarz Katarzyny Wirkowskiej dla portalu Trójmiasto.pl z 17 sierpnia 2005 r.
W OFENSYWIE SIŁA, W BRAMCE KATASTROFA

Po meczu Polacy wskoczyli na przygotowane specjalnie dla zwycięzców podium. Odebrali zwycięskie trofeum, wokół posypało się konfetti, a z głośników można było usłyszeć utwór „We are the champions” zespołu Queen. Prawie jak najlepszy zespół świata. Można było uruchomić wyobraźnię. Polacy dodatkowo zainkasowali 100 tysięcy dolarów nagrody. Królem strzelców imprezy został Grzegorz Rasiak – zdobywca trzech bramek, a wicekrólem Tomasz Frankowski, który strzelił dwa gole. Polska zwycięża w jakimś turnieju, a Rasiak zgarnia koronę króla strzelców? Tak, to naprawdę się wydarzyło. Mimo rangi tych zawodów i małego zainteresowania, i tak miło było zobaczyć chociaż raz Polaków w roli triumfatorów jakichkolwiek międzynarodowych zmagań.

Fragment artykułu Rafała Gałązki dla portalu RetroFutbol.pl
WE ARE THE CHAMPIONS

KULISY SPOTKANIA

Najciekawsze, najważniejsze, a często unikatowe. Tu zobaczysz materiały wideo dotyczące polskiego futbolu.

Każdy mecz ma swoich bohaterów. Poniżej przedstawiamy tych, którzy naszym zdaniem odegrali ważne role w tym spotkaniu.

POSTACIE MECZU

NAPASTNIK

Grzegorz Rasiak

W reprezentacji od 10.02.2002

Bohater licznych dowcipów i memów, w Polsce znany pod wiele mówiącym pseudonimem „Drewnialdo” – prywatnie zaś przeuroczy, bardzo inteligentny człowiek, który miał do siebie olbrzymi dystans. Podobno gdy kiedyś jeden z dziennikarzy przypomniał mu wszystkie ksywki, którymi go określano, odpowiedział: „Dobre, dobre... A słyszałeś to? Van der Drwal!”. Mierzący 192 cm napastnik nie był chyba aż tak drewniany, skoro w 2005 roku trafił do samego Tottenhamu. Memoriał Łobanowskiego to był jego popis. Najpierw zdobył bramkę w meczu z Serbią i Czarnogórą, potem dwa razy pokonał izraelskiego bramkarza i został królem strzelców turnieju.

BRAMKARZ

Sebastian Przyrowski

W reprezentacji od 15.08.2005

Jeśli Grzegorza Rasiaka uznać za doktora Jekylla tego meczu, to Sebastian Przyrowski zasłużył w nim na miano pana Hyde'a. Bramkarz, który zadebiutował w reprezentacji zaledwie dwa dni wcześniej (zagrał tylko przez 10 minut, zmieniając Wojciecha Kowalewskiego), tym razem wszedł w miejsce napastnika Tomasza Frankowskiego, bo już w 34. minucie czerwoną kartkę zobaczył Artur Boruc. Niestety, wpadł pod zimny prysznic tuż po wejściu na murawę – przy strzale Walida Badira z wolnego nawet nie drgnął. Na początku drugiej połowy też przyjął rolę obserwatora, gdy Moshe Biton najpierw trafił w słupek, a potem Yaniv Katan już do siatki. Po tak słabym występie na kolejny mecz w narodowych barwach musiał czekać trzy lata.

Z NOTATNIKA STATYSTYKA

Autor: Wojciech Frączek

Statystyczne ciekawostki przygotowane przez cenionego dziennikarza sportowego Wojciecha Frączka.

1. MECZOWY RENTGEN

► Jedenasty mecz reprezentacji z Izraelem i pierwszy na neutralnym boisku
    ► 80. gol (drugi dla Izraela) stracony przez reprezentację w sierpniu
    ► Drugi mecz reprezentacji rozegrany 17 sierpnia i pierwsze zwycięstwo (poprzednio remis)

2. SERIE I SERIALE

► Trzeci gol Mirosława Szymkowiaka w 23. występie w reprezentacji
    ► 19. czerwona kartka dla reprezentanta Polski (Artur Boruc) – najszybsza w historii (34. minuta)
    ► 40. mecz reprezentacji ze straconą bramką na neutralnym boisku

3. JUBILEUSZE I REKORDY

► 30. mecz Tomasza Rząsy w reprezentacji
    ► 20. występ Mariusza Lewandowskiego w reprezentacji
    ► Dublet Grzegorza Rasiaka w 20. występie w reprezentacji

4. PO OSTATNIM GWIZDKU

► Zagrało 17 zawodników z 15 klubów (po dwóch z Wisły Kraków i Celtiku Glasgow)
    ► Pobity rekord reprezentacji liczby kolejnych towarzyskich meczów bez porażki (10) na neutralnym boisku
    ► Wyrównany rekord reprezentacji liczby kolejnych towarzyskich meczów ze zdobytą bramką (11) na neutralnym boisku