vs
franceFRA
14.08.199118:00
Polskapoland
Logotyp PZPN z lat 90-2002.Logotyp PZPN z lat 90-2002.Mecze międzypaństwowe 1991

Polska - Francja 1:5, 14.08.1991

Tak kompromitującej porażki biało-czerwonych, i to u siebie, nie pamiętali nawet najstarsi górale. Francuzi, prowadzeni przez Michela Platiniego, udzielili Polakom srogiej lekcji futbolu. Gdy w 17. minucie Jan Urban dał prowadzenie naszej drużynie (na początku spotkania rzutu karnego nie wykorzystał Ryszard Tarasiewicz), chyba nikt na stadionie w Poznaniu nie spodziewał się, że będą to miłe złego początki. Trójkolorowi jeszcze przed przerwą zadali dwa ciosy, a kolejne trzy dorzucili w drugiej połowie. Skończyło się blamażem i wysoką porażką 1:5. Aż trudno było uwierzyć, że rok wcześniej z tym samym rywalem nasza reprezentacja zremisowała bezbramkowo na Parc des Princes w Paryżu...
france
Sędzia kończy pierwszą połowę. Do przerwy wynik 1:2.
france
Sędzia kończy mecz. Spotkanie zakończyło się wynikiem 1:5.
Wybierz drużynę:
poland
1
5
france
Sędzia: Aleksiej Spirin
Koszulka reprezentacji Polski z 1990 roku.Koszulka reprezentacji Polski z 1990 roku.

M. Rzepka

Ostatni polski akcent w tym meczu miał miejsce w 81. minucie. Na środku boiska piłkę dostał Piotr Czachowski. Rozejrzał się dookoła i wystrzelił ją w trybuny. Trudno mu się dziwić, jemu nie chciało się grać, a nam nie chciało się oglądać kompromitacji biało-czerwonych.
Jacek Piekoszewski
„Sport” z 16-18 sierpnia 1991 r.
Jedyny moment radości w polskim zespole w meczu z Francją (1:5). W 17. minucie Jan Urban dał prowadzenie biało-czerwonym.Jedyny moment radości w polskim zespole w meczu z Francją (1:5). W 17. minucie Jan Urban dał prowadzenie biało-czerwonym.
KADR Z TRANSMISJI TVP

Jedyny moment radości w polskim zespole w meczu z Francją. W 17. minucie Jan Urban dał prowadzenie biało-czerwonym. Potem gole strzelali już tylko goście.

W meczu z Francją nasza pierwsza piłkarska reprezentacja dostała solidnego łupnia, może się jej uda zrehabilitować za kilka dni w kolejnym meczu międzypaństwowym ze Szwecją. Interesujące, kogo powoła do kadry trener Andrzej Strejlau...
Pomeczowa relacja w „Przeglądzie Sportowym” z 16-18 sierpnia 1991 r.
SROGIE LANIE
Tablica z transmisji z wynikiem Polska 1 Francja 5.Tablica z transmisji z wynikiem Polska 1 Francja 5.

„Proszę państwa, gwizdy publiczności są gwizdami zasłużonymi. Inaczej tego nie można określić. (...) Nie mamy zespołu do eliminacji mistrzostw Europy. Co zrobić, aby ten zespół był? Po prostu nie wiem. Cudów się nie spodziewajmy. Jest mi ogromnie smutno, jest mi ogromnie przykro, że musiałem państwu przekazać takie widowisko, ale nie myśmy je stworzyli, tylko nasi piłkarze” – mówił po ostatnim gwizdku sędziego komentujący ten mecz dla TVP Marek Madej.

Był to dla mnie bardzo nieudany występ. Po pierwsze nie strzeliłem karnego, a uważam, że gdybym strzelił, mecz mógłby się zupełnie inaczej potoczyć.
Ryszard Tarasiewicz, pomocnik reprezentacji Polski
pomeczowa wypowiedź dla „Sportu” z 16-18 sierpnia 1991 r.
POSTACIE MECZU
Marek Rzepka.Marek Rzepka.
Marek
Rzepka
W reprezentacji od 14.08.1991

Raczej nie takiego debiutu w reprezentacji spodziewał się zawodnik poznańskiego Lecha, w dodatku na stadionie swojego klubu. Tego dnia polski zespół po prostu nie istniał na boisku. Marek Rzepka, będący nominalnie obrońcą, wystąpił w tym meczu w drugiej linii. Na murawie zameldował się w 63. minucie, ale niewiele wniósł do gry biało-czerwonych. „Na boisku byłem tylko kilkanaście minut, nie ma o czym mówić. (...) Cieszyłem się, że w ogóle jestem w kadrze, nie miałem żadnego wpływu na oblicze drużyny” – wspominał w lipcu 2019 roku na łamach dodatku „Historia” w „Przeglądzie Sportowym”. W sumie Rzepka wystąpił w reprezentacji w 15 spotkaniach, strzelił jednego gola (z Kuwejtem).

Jocelyn Angloma.Jocelyn Angloma.
Jocelyn
Angloma
W reprezentacji od 13.10.1990

Rozegrał, podobnie jak i cały zespół Francji, bardzo dobre spotkanie. Bezpośrednio przyczynił się do zdobycia dwóch bramek. To on popisał się ostatnimi podaniami przy trafieniach Jean-Pierre'a Papina i Amary Simby. Jocelyn Angloma to bardzo ciekawa postać. W karierze występował w dwóch reprezentacjach – Francji i Gwadelupy (tam przyszedł na świat). Dla Trójkolorowych zagrał 37 razy i strzelił jednego gola. Dlaczego więc mógł reprezentować inny kraj, kiedy formalnie jest to zabronione? Gwadelupa nie była bowiem zrzeszona w FIFA i brała udział jedynie w regionalnych rozgrywkach CONCACAF. W latach 2006-07 zaliczył w jej barwach 14 spotkań i zdobył 4 bramki.

Półka z pamiątkami
Program meczowy Polska - Francja 1:5 (14.08.1991).Program meczowy Polska - Francja 1:5 (14.08.1991).Bilet z meczu Polska - Francja 1:5 (14.08.1991)Bilet z meczu Polska - Francja 1:5 (14.08.1991)
Opisywanie okoliczności, w jakich padały kolejne gole dla Francuzów mogłoby zmylić nie widzącego meczu kibica. Zdawało się, że Francuzi grają z jakimiś prowincjuszami, którzy nie znają elementarnych zasad piłki nożnej – krycia, asekuracji.
Krzysztof Nowiński, „Piłka Nożna” z 20 sierpnia 1991 r.
Obraz jest smutny
Na starych szpaltach
Okładka przeglądu sportowego po meczu polska - francja 1:5 (14.08.1991) Okładka przeglądu sportowego po meczu polska - francja 1:5 (14.08.1991) okładka piłki nożnej po meczu polska – francja (14.08.1991)okładka piłki nożnej po meczu polska – francja (14.08.1991)piłka nożna po meczu polska – francja (14.08.1991)piłka nożna po meczu polska – francja (14.08.1991)
Z notatnika statystyka
AUTOR: Wojciech Frączek
MECZOWY RENTGEN

► Trzynasty, jak się okazało wyjątkowo pechowy, mecz reprezentacji rozegrany w Poznaniu
► Jedenasty mecz reprezentacji przeciwko Francji, bilans: 3-2-6,  bramki: 15-24
► Trzecia porażka reprezentacji w rozmiarze 1:5
► Dziesiąte pudło z rzutu karnego dla reprezentacji Polski (Ryszard Tarasiewicz)