Anglicy w drugim meczu Ligi Narodów udowodnili, że nie przez przypadek dzień wcześniej pokonali mistrzów świata oraz Europy – Turków. Polakom zaś przypomnieli, dlaczego biało-czerwoni mają tak fatalny bilans bezpośrednich spotkań przeciwko nim. Był to siedemnasty mecz Polska – Anglia i trzynaste zwycięstwo zespołu z Wysp Brytyjskich, który ograł naszych ampfutbolistów choćby podczas mistrzostw świata 2022. Gospodarzom w Krakowie nie pomogło nawet wsparcie fanów i szybko strzelony gol, a szalę zwycięstwa na korzyść Anglii przechylił niesamowity Jamie Tregaskiss.
15
D. Abramczyk
21
M. Adamczyk
4
A. Bąk
16
J. Kożuch
22
Ł. Miśkiewicz
6
P. Mizera
12
G. Stańkowski
18
M. Warakomski
► UWAGA! W ampfutbolu nie ma limitu zmian, a zawodnik, który zszedł z boiska, może na nie powrócić.
Reprezentacja Polski w ampfutbolu przed meczem z Anglią w Lidze Narodów. Stoją od lewej: Przemysław Świercz, Kamil Grygiel, Krystian Kapłon, Marcin Oleksy, Kamil Rosiek, Igor Woźniak i Bartosz Łastowski.
Odkąd uprawiam ampfutbol, Anglia zawsze była groźną reprezentacją, groźnym zespołem. Różne były jej wyniki, ale to solidny zespół, który zawsze chce wygrywać. Wczorajsza wygrana z Turcją nie była przypadkiem. Dzisiaj Anglicy również pokazali, że chcą walczyć, że mają umiejętności i o tę jedną bramkę okazali się lepsi.
Przyjechałem tu pierwszy raz i przyznaję, że macie fanów tworzących niesamowicie elektryzującą atmosferę.
Najbardziej znany polski zawodnik oraz jedna z największych gwiazd światowego ampfutbolu. Sławę przyniósł mu gol strzelony 6 listopada 2022, gdy w barwach Warty Poznań pokonał bramkarza Stali Rzeszów efektownym strzałem z powietrza. Trafienie to zostało później wybrane najładniejszą bramką roku we wszystkich odmianach piłki nożnej, a Oleksy zdobył nagrodę FIFA Puskás Award. Czas ten był dla 35-latka oszałamiający. Jednego dnia prowadził koparkę na budowie, a kilkadziesiąt godzin później odbierał statuetkę na gali FIFA i obserwował oklaskujących go Lionela Messiego czy Kyliana Mbappé. Dawniej Oleksy był uzdolnionym bramkarzem m.in. Arki Nowa Sól i Korony Kożuchów w klasycznej odmianie piłki nożnej. Grę łączył już z pracą zawodową, gdy w jej trakcie, podczas remontu jezdni, został potrącony przez nieostrożnego kierowcę. W wyniku wypadku Oleksy stracił podudzie. Nie było łatwo mu się po nim pozbierać. – Po wyjściu ze szpitala około dwa lata spędziłem na wózku inwalidzkim. Nie mogłem chodzić o kulach, bo moja druga noga była mocno uszkodzona, nie mogłem jej obciążać – opowiadał Oleksy „Przeglądowi Sportowemu”.
Bohater meczu. To on dwiema wspaniałymi asystami wypracował gole partnerom z zespołu, a warta uwagi jest zwłaszcza jego akcja przy rozstrzygającym trafieniu, gdy ograł dwóch przeciwników i wyłożył piłkę Davidowi Tweedowi. Tregaskiss od dziecka uwielbiał piłkę nożną. Był uzdolniony na tyle, że został wypatrzony przez skautów Manchesteru City i trafił do akademii tego klubu. Kiedy miał 13 lat musiał jednak poddać się amputacji lewej nogi. Bez tego zabiegu nowotwór kości mógł rozprzestrzenić się i doprowadzić do śmierci. Strata kończyny nie zniweczyła jednak marzeń Tregaskissa. Już pół roku po operacji został zaproszony przez Tweeda na treningi ampfutbolu, a po około dwóch latach trafił do reprezentacji Anglii. Dzięki otwartości, ale też niesamowitej dynamice i kontroli nad piłką szybko stał się gwiazdą drużyny i czołowym zawodnikiem świata. W 2017 roku doprowadził kadrę do wicemistrzostwa Europy (finał rozegrano na stadionie Beşiktaşu Stambuł w obecności 41 tysięcy widzów), a w 2022 zdobył z Manchesterem City brązowy medal Ligi Mistrzów EAFF.