Kapitalna parada Z. Kalinowskiego, strzelał J. Case!
Rzut sędziowski, strzela J. Case, broni Z. Kalinowski!
Główka B. Halla, Z. Kalinowski interweniuje

Liverpool FC - Śląsk Wrocław 3:0, 10.12.1975

Śląsk przystępował do meczu na Anfield w trudnej sytuacji. Pierwsze starcie we Wrocławiu zakończyło się zwycięstwem Liverpoolu 2:1. Już wtedy Wojskowi musieli radzić sobie bez kontuzjowanego Władysława Żmudy. Reprezentacyjnego obrońcy zabrakło także w rewanżu. Mimo wysokiej porażki na boisku 8-krotnego mistrza Anglii, wrocławianie wstydu nie przynieśli. Brawa należały się im za pierwsze 20 minut, kiedy to wykazali się ambitną postawą, odpowiadając atakiem na atak. Powietrze uszło z polskiego zespołu po stracie gola. Do ćwierćfinału Pucharu UEFA w sezonie 1975/1976 awans wywalczyli „The Reds”, którzy później triumfowali w tych rozgrywkach (w finale ograli w rzutach karnych Club Brugge).

Jimmy Case
Sędzia kończy pierwszą połowę. Do przerwy wynik 2:0.
Mieczysław Olesiak
Sędzia kończy mecz. Spotkanie zakończyło się wynikiem 3:0.
3
0
Sędzia: Cesare Gussoni
Koszulka Liverpoolu z 1975 roku.Koszulka Liverpoolu z 1975 roku.

P. Cormack

Występ Śląska spotkał się z przychylną, ale nieco lekceważącą opinią angielskiej prasy. Komentatorzy stwierdzają zgodnie, że jedynym niebezpieczeństwem dla drużyny Liverpoolu była… mgła. Mogła ona bowiem uniemożliwić dokończenie spotkania i dać Polakom możliwość wyjścia z opresji.

Jerzy Roha
„SPORT” Z 12 GRUDNIA 1975 R.
Piłka w bramce Śląska. Drugi gol Jimmy'ego Case'a w meczu Liverpool - Śląsk w Pucharze UEFA 1975/1976.Piłka w bramce Śląska. Drugi gol Jimmy'ego Case'a w meczu Liverpool - Śląsk w Pucharze UEFA 1975/1976.
KADR Z TRANSMISJI

Bezradny Zygmunt Kalinowski i piłka ponownie w bramce Śląska – tak wyglądało niestety spotkanie wrocławian na Anfield w Liverpoolu. Bramkarz polskiego zespołu trzykrotnie musiał wyciągać futbolówkę z siatki. „Utracie tych goli można było zapobiec przy lepszej postawie Zygmunta Kalinowskiego i większym doświadczeniu drużyny” – donosił w pomeczowej relacji tygodnik „Piłka Nożna”.

Polacy, choć ulegli świetnie dysponowanemu 8-krotnemu mistrzowi Anglii aż 0:3, nie skompromitowali naszego futbolu. W pierwszych dwudziestu minutach odpowiadali atakiem na atak, kilkakrotnie próbowali zaskoczyć reprezentacyjnego bramkarza drużyny Albionu – Clemence’a. Rzecz jasna już w tym okresie gry akcje Anglików były groźniejsze i wiele z nich nosiło w sobie zarodek bramki.

„Hat trick Case'a”
„TEMPO” Z 11 GRUDNIA 1975 R.
Postacie meczu
Jimmy Case, Liverpool.Jimmy Case, Liverpool.
Jimmy
Case
W Liverpoolu od 1971 roku

To był świetny mecz skrzydłowego Liverpoolu – na nieszczęście piłkarzy Śląska. Gracz „The Reds” ustrzelił hat-tricka w konfrontacji z wrocławianami. Dwie bramki zdobył przed przerwą, trzecią dołożył chwilę po rozpoczęciu drugiej połowy. Gdyby nie świetna postawa Zygmunta Kalinowskiego, Jimmy Case mógł zakończyć spotkanie z dorobkiem pięciu trafień. Anglik choć przychodził na Anfield jako amator, znakomicie rozwinął się pod skrzydłami trenera Boba Paisley’a. Był niezwykle bramkostrzelny, dysponował mocnym i precyzyjnym uderzeniem, a na boisku zawsze zostawiał serducho. Karierę zakończył w wieku 41 lat.

Zygmunt Kalinowski.Zygmunt Kalinowski.
Zygmunt
Kalinowski
W Śląsku Wrocław od 1971 roku

Dwa z trzech goli bez wątpienia obciążają konto bramkarza Śląska. Przy golu na 2:0 nie utrzymał piłki w rękach i niemal wrzucił ją sobie do bramki. Przy trzecim trafieniu dla Liverpoolu odbił futbolówkę po strzale Bryana Halla i pozwolił na skuteczną dobitkę Case’owi. Winą za utratę goli nie można jednak winić tylko Zygmunta Kalinowskiego, ale również słabo dysponowaną obronę, której brakowało lidera w osobie Władysława Żmudy. Pan Zygmunt kilkakrotnie ratował potem skórę wrocławianom. Tylko dzięki jego kapitalnym interwencjom po strzałach Case’a i Halla Śląsk nie przegrał wyżej.

Program meczowy Liverpool FC - Śląsk Wrocław 3:0 (10.12.1975)Program meczowy Liverpool FC - Śląsk Wrocław 3:0 (10.12.1975)
Piłka Nożna po meczu Liverpool - Śląsk Wrocław 3:0 (10.12.1975)Piłka Nożna po meczu Liverpool - Śląsk Wrocław 3:0 (10.12.1975)

► Pierwsza porażka Śląska w europejskich pucharach w rozmiarze 0:3 a zarazem pierwszy mecz ze straconymi dokładnie 3 bramkami

► 10. potyczka (dwumecz lub trójmecz) polskiego klubu w Pucharze UEFA kończona na wyjeździe (połowa z nich kończyła się awansem do następnej rundy)
► 10. potyczka polskiego klubu w 1/8 finału europejskich pucharów kończona na wyjeździe (tylko 3 awanse do ¼ finału)