0:1 C. Fagan wykorzystuje podanie I. Berminghama
C. Fagan bliski drugiego gola, I. Astiz ratuje Legię!
H. Pinto z wolnego, piłka obija poprzeczkę!
M. Saganowski z bliska, instynktowna obrona B. Clarke'a
1:1 M. Radović rzutem na taśmę ratuje remis, asysta O. Dudy

Legia Warszawa - St Patrick's Athletic FC 1:1, 16.07.2014

Legia była o włos od kompromitacji, bo za taką na pewno uznana zostałaby porażka z półamatorskim zespołem z Irlandii. Ale i remis – osiągnięty wręcz cudem – należałoby określić tym mianem. Wydawało się, że w 2. rundzie eliminacji Ligi Mistrzów najlepszą drużynę w Polsce w sezonie 2013/2014 czeka łatwe zadanie. Zastanawiano się, ile bramek legioniści zaaplikują Irlandczykom. A tymczasem, to przybysze z Zielonej Wyspy prowadzili zasłużenie po 1. połowie 1:0, a powinni mieć na koncie o jednego gola więcej. Mistrzowie Polski bardzo długo nie mieli pomysłu na sforsowanie defensywy gości, grali głównie wszerz boiska, nie dochodzili do sytuacji strzeleckich. Irytacja fanów zgromadzonych na trybunach powoli zaczęła dawać o sobie znać. Z minuty na minutę dało się słyszeć coraz więcej niewybrednych okrzyków w kierunku piłkarzy Legii. Graczom Henninga Berga udało się ostatecznie trafić do siatki St Patrick’s Athletic w doliczonym czasie. Gapiostwo irlandzkiej obrony wykorzystał Miroslav Radović. Po zakończeniu meczu schodzących z boiska legionistów żegnały przeciągłe gwizdy.

Brendan Clarke
Sędzia kończy pierwszą połowę. Do przerwy wynik 0:1.
Miroslav Radović
Sędzia kończy mecz. Spotkanie zakończyło się wynikiem 1:1.
1
1
Sędzia: Marius Avram
Koszulka Legia Warszawa (2014-2015).Koszulka Legia Warszawa (2014-2015).

M. Saganowski

Po pierwszej połowie kibice Legii mogli mieć ból głowy i ból zębów. To pierwsze przez wynik – ich ulubieńcy przegrywali 0:1, a mogli wyżej. Drugie z powodu bardzo słabej gry. Do 45. minuty, kiedy bramkarz Saint Patrick's przed polem karnym sfaulował Marka Saganowskiego, gospodarze właściwie nie stworzyli żadnej klarownej sytuacji. Dopiero Hélio Pinto ze stojącej piłki tuż przed przerwą uderzył w poprzeczkę.

Radosław Przybysz
sport.tvp.pl z 16 lipca 2014 r.
Legia Warszawa - St Patrick's Athletic FC 1:1 (16.07.2014)Legia Warszawa - St Patrick's Athletic FC 1:1 (16.07.2014)

Legia Warszawa przed meczem z St Patrick’s Athletic w 2. rundzie eliminacji Ligi Mistrzów 2014/2015. W górnym rzędzie od lewej: Dušan Kuciak, Miroslav Radović, Iñaki Astiz, Orlando Sá, Hélio Pinto, Tomasz Jodłowiec. W dolnym rzędzie od lewej: Jakub Rzeźniczak (kapitan), Łukasz Broź, Tomasz Brzyski, Jakub Kosecki, Michał Żyro.

Mecz był przedstawiany, jako test trenera Henninga Berga, który przyszedł do Legii, by poprawić jej grę na europejskiej arenie. Jeśli tak, to egzamin został oblany. Legioniści męczyli się z rywalem, którego przejście miało być formalnością. Takiej indolencji nie tłumaczy fakt, że gracze St. Patrick’s są w środku sezonu, a Legia dopiero zakończyła okres przygotowawczy.

Henning Berg (2015).

Jesteśmy rozczarowani wynikiem i stylem gry, jaki zaprezentowaliśmy. Na pewno potrafimy grać na wyższym poziomie, ale nie umieliśmy tego pokazać. Powinniśmy strzelić więcej goli i nie pozwolić rywalowi na stworzenie tylu okazji. Jednak nie uważam, że moi piłkarze zlekceważyli rywali. Znam swój zespół i na pewno do tego nie doszło.

Henning Berg, trener Legii Warszawa
WYPOWIEDŹ Z POMECZOWEJ KONFERENCJI PRASOWEJ
Liam Buckley (trener St Patrick's Athletic, 2014)

Moja drużyna wykorzystała swoje mocne strony. W pierwszej połowie graliśmy bardzo dobrze i mieliśmy więcej sytuacji na strzelenie goli. Gdyby padła druga bramka, bylibyśmy w komfortowej sytuacji. (...) Moi zawodnicy czują się jakby wygrali ten mecz, ale są nieco zawiedzeni wynikiem. Mimo wszystko to dobry prognostyk przed rewanżem w Dublinie.

Liam Buckley, trener St Patrick's Athletic

Do Warszawy przyjechał mistrz Irlandii. St Patrick's Athletic, zespół zbliżony poziomem do Walijczyków z The New Saints, z którymi mistrzowie Polski uporali się w zeszłym roku na tym samym szczeblu kwalifikacji do elity. Co więksi optymiści przebąkiwali coś o pogromie. Teraz ukrywają się pewnie spaleni ze wstydu. Legia zagrała bowiem katastrofalnie. Piłkarze Berga byli wolniejsi, nie mieli pomysłu na konstruowanie akcji, bili głową w mur dobrze schowanego za podwójną gardą rywala. Niby mieli przewagę, ale nic z tego nie wynikało.

eurosport.tvn24.pl z 16 lipca 2014 r.
Hélio Pinto (do meczu Legia Warszawa - St Patrick's Athletic FC 1:1, 16.07.2014).Hélio Pinto (do meczu Legia Warszawa - St Patrick's Athletic FC 1:1, 16.07.2014).
Hélio
Pinto
W Legii Warszawa od 2013 roku

W 1. połowie meczu to Portugalczyk miał najlepszą okazję – i w zasadzie jedyną – do strzelenia gola przez Legię. Był doliczony czas gry, gdy pomocnik gospodarzy podszedł do rzutu wolnego. Piłka była ustawiona niemalże na linii oznaczającej pole karne. Legionista przymierzył… i trafił w poprzeczkę. Parę centymetrów niżej i udałoby się doprowadzić do remisu. Hélio Pinto rozpoczynał właśnie drugi sezon w Warszawie. Pierwszy zakończył mistrzostwem Polski. Czy jednak był to udany transfer? Portugalczyk z cypryjskim paszportem zagrał w barwach Legii w 60 meczach i zdobył 8 bramek, ale w wielu spotkaniach sprawiał zawód kibicom i działaczom. Z Pinto chciano rozstać się już z końcem 2014 roku. Ostatecznie został w stolicy do czerwca 2015 roku. Na zakończenie przygody z Legią sięgnął z nią po Puchar Polski.

Christy Fagan (Legia Warszawa - St Patrick's Athletic FC 1:1, 16.07.2014).Christy Fagan (Legia Warszawa - St Patrick's Athletic FC 1:1, 16.07.2014).
Christy
Fagan
W St Patrick's Athletic od 2012 roku

Jeśli kogoś legioniści mieli się obawiać w ekipie St Patrick's, to właśnie tego zawodnika. Był to bowiem najlepszy strzelec tego zespołu. Potwierdził to pod koniec 1. połowy, gdy najpierw trafił do bramki Legii, a po chwili powinien po raz drugi cieszyć się z gola. Mimo że piłka minęła Dušana Kuciaka i zmierzała do bramki, na jej drodze wyrósł Iñaki Astiz, który w porę wyekspediował ją sprzed linii. Christy Fagan pierwsze kroki w futbolu stawiał m.in. w juniorskim zespole Manchester United, ale w seniorach Czerwonych Diabłów nie dane mu było zagrać. Przejście do St Patrick’s było dla niego bardzo dobrym posunięciem. W klubie tym spędził 6 lat. Był królem strzelców ligi irlandzkiej, zawodnikiem roku, sięgał po krajowe trofea. Wystąpił w sumie w 213 spotkaniach we wszystkich rozgrywkach i strzelił 87 goli.

Maciej Iwański (TVP Sport, 2015)

Miał strzelać „Sagan”, a strzela Fagan...

Maciej Iwański
KOMENTATOR TVP SPORT PO GOLU CHRISTY'EGO FAGANA
Bilet z meczu Legia Warszawa - St Patrick's Athletic FC 1:1 (16.07.2014).Bilet z meczu Legia Warszawa - St Patrick's Athletic FC 1:1 (16.07.2014).
Okładka Przegląd Sportowy po meczu Legia Warszawa - St Patrick's Athletic FC 1:1 (16.07.2014).Okładka Przegląd Sportowy po meczu Legia Warszawa - St Patrick's Athletic FC 1:1 (16.07.2014).Okładka Piłka Nożna po meczu Legia Warszawa - St Patrick's Athletic 1:1 (16.07.2014).Okładka Piłka Nożna po meczu Legia Warszawa - St Patrick's Athletic 1:1 (16.07.2014).