LEG
ŚLĄ
5.03.201519:00
Legia Warszawa
Logo Puchar Polski (bez sponsora)Logo Puchar Polski (bez sponsora)Puchar Polski 2014/2015
M. Saganowski trafia w słupek, J. Wrąbel i L. Droppa ratują Śląsk
M. Paixão nie trafia w bramkę z 5 metrów!

Legia Warszawa - Śląsk Wrocław 1:1 (pd.), k. 3-1, 05.03.2015

Dopiero seria rzutów karnych przesądziła o tym, która z drużyn zagra w półfinale Pucharu Polski w sezonie 2014/2015. Po pierwszym starciu Legii ze Śląskiem we Wrocławiu był remis 1:1. Taki sam rezultat padł też w rewanżu w Warszawie. Dogrywka nie przyniosła rozstrzygnięcia i konieczny był konkurs jedenastek. Tu doszło do prawdziwej dramaturgii dwójki bliźniaków Paixão – Flávio i Marco. Obaj nie wykorzystali bowiem rzutów karnych. W sumie drużyna gości zmarnowała trzy jedenastki, a gospodarze tylko jedną. Legia wygrała 3-1, a decydującego karnego wykorzystał Marek Saganowski.

Peter Grajciar
Sędzia kończy pierwszą połowę. Do przerwy wynik 0:1.
Sędzia kończy pierwszą połowę dogrywki.
Sędzia rozpoczyna drugą połowę dogrywki.
106
Lukáš Droppa
Miloš Lačný
113
Hélio Pinto
Sędzia kończy mecz. Spotkanie zakończyło się wynikiem 1:1.
1
1
Sędzia: Szymon Marciniak
Koszulka Legia Warszawa (2014-2015).Koszulka Legia Warszawa (2014-2015).

T. Brzyski

Legia Warszawa - Śląsk Wrocław 1:1 (05.03.2015).Legia Warszawa - Śląsk Wrocław 1:1 (05.03.2015).

Drużyny Legii Warszawa i Śląska Wrocław wyprowadzane na boisko przez kapitanów – Iñakiego Astiza (w środku) i  Marco Paixão (z prawej).  Na zdjęciu widoczni jeszcze (od lewej): Dominik Furman, Dušan Kuciak, Piotr Celeban i Jakub Wrąbel.

Na ten mecz czekali zarówno kibice w Warszawie, jak i we Wrocławiu. Wynik konfrontacji tych obu ekip ciekawił też postronnych obserwatorów piłki nożnej. Już pierwsza potyczka ćwierćfinałowa Śląska i Legii przysporzyła wielu emocji i zakończyła się remisem 1:1, który dawał większe szanse stołecznej drużynie, ale i nie przekreślał awansu do półfinału WKS-u. W czwartek obaj szkoleniowcy zdecydowali się na to, aby od początku wystawić potencjalnie najsilniejsze swoje „jedenastki”. Już to mogło świadczyć o randze tego meczu.

Henning Berg (2015).

Oczywiście jesteśmy bardzo zadowoleni z awansu, bo Śląsk to dobry zespół. Mieliśmy wiele sytuacji bramkowych, po których powinniśmy strzelić gole. Z kolei rywale mieli może dwie okazje, ale potrafili to wykorzystać. Wykazaliśmy się jednak odpowiednią mentalnością. Miło było patrzeć na tak walczącego Marka Saganowskiego, który zdobył decydującą bramkę. W pierwszej połowie graliśmy nieco inaczej i po przerwie chciałem to zmienić. Dlatego Orlando Sá zszedł z boiska. Po odejściu Miroslava Radovicia musimy szukać alternatyw. Poza tym boisko nie jest w dobrym stanie i być może dlatego nie byliśmy przy piłce tak często, jak byśmy chcieli.

Henning Berg, trener Legii Warszawa
WYPOWIEDŹ Z POMECZOWEJ KONFERENCJI PRASOWEJ
Tadeusz Pawłowski (2015).

Gratuluję swojej drużynie dobrej gry. Pokazaliśmy dobrą piłkę. W rzutach karnych trzeba mieć trochę szczęścia, ale również umiejętności. Trenowaliśmy rzuty karne i teraz nie ma co szukać winnych, bo Marco i Flávio Paixão do tej pory nie pudłowali z 11 metrów. Kolejność strzelców nie ma teraz znaczenia.

Tadeusz Pawłowski, trener Śląska Wrocław
Postacie meczu
Dušan Kuciak (Legia Warszawa - Śląsk Wrocław 1:1, 05.03.2015).Dušan Kuciak (Legia Warszawa - Śląsk Wrocław 1:1, 05.03.2015).
Dušan
Kuciak
W Legii Warszawa od 2011 roku

Można powiedzieć, że postawą w rzutach karnych Słowak odkupił winy. To po jego niefrasobliwej interwencji z 12. minuty meczu pokonał go jego rodak – Peter Grajciar. To był jedyny tak poważny błąd bramkarza Legii. W dalszej części spotkania bronił już bez zarzutu, a w serii jedenastek dał prawdziwy popis. W nich Śląsk oddał cztery strzały na bramkę legionistów, ale tylko po jednym z nich piłka znalazła drogę do siatki. Dušan Kuciak obronił dwa karne braci Paixão, a jednego przestrzelił rodak Słowaka – Miloš Lačný. Kuciak występował w Legii do końca 2015 roku. W lutym 2016 wyjechał do Anglii i został zawodnikiem Hull City. Championship (drugi poziom rozgrywek) nie zdołał podbić. Rozegrał zaledwie jedno spotkanie w Pucharze Ligi Angielskiej. Po roku wrócił do Polski i został zawodnikiem Lechii Gdańsk.

Flávio Paixão, Legia Warszawa - Śląsk Wrocław 1:1, 3-1 (05.03.2015)Flávio Paixão, Legia Warszawa - Śląsk Wrocław 1:1, 3-1 (05.03.2015)
Flávio
Paixão
W Śląsku Wrocław od 2014 roku

W zasadzie w tym miejscu można byłoby umieścić obu bliźniaków Paixão. Obaj zasłużyli bowiem na miano pechowców. Rzadko zdarza się, aby w jednym spotkaniu dwaj bracia nie wykorzystali rzutów karnych. Ale, to fakt. Pierwszy jedenastkę zmarnował Marco. Na Flávio ciążyła więc dodatkowa presja. Jednak drugi z Portugalczyków także przegrał konfrontację oko w oko z Dušanem Kuciakiem. Niewykorzystane jedenastki przesądziły o odpadnięciu wrocławian z Pucharu Polski. Flávio był piłkarzem Śląska do 13 lutego 2016 roku. Przez 2 lata rozegrał w jego barwach 83 ligowe mecze i strzelił 26 goli (grywał jako skrzydłowy lub napastnik). Po odejściu z Wrocławia przeniósł się do Lechii Gdańsk, gdzie ponownie spotkał się ze swoim bliźniakiem Marco.

Kulisy spotkania
„Pojedynek wagi ciężkiej” podczas spotkania Legia - Śląsk w 1/4 PP 14/15
Okładka Przegląd Sportowy po meczu Legia Warszawa - Śląsk Wrocław 1:1, k. 3-1 (05.03.2015).Okładka Przegląd Sportowy po meczu Legia Warszawa - Śląsk Wrocław 1:1, k. 3-1 (05.03.2015).

► 262. mecz Legii w PP
► 66. mecz Legii w ¼ finału PP
► 124. mecz Śląska w PP

► Trzeci, kolejny mecz tych drużyn w PP bez zwycięstwa Legii, poprzednie 7 to wygrane legionistów
► 220. gol stracony przez Legię w PP
► Po raz drugi w historii meczów Śląska o awansie do ½ finału PP decydowały rzuty karne i po raz drugi Śląsk nie awansował (poprzednia porażka z Gwardią 7:8 w sezonie 1968/69)