vs
Herb Schalke 04 GelsenkirchenSCH
29.10.200217:00
Legia WarszawaHerb Legia Warszawa (1997–2003)
Logotyp Puchar UEFA (lata 90.)Logotyp Puchar UEFA (lata 90.)Puchar UEFA 2002/2003

Legia Warszawa - Schalke 04 Gelsenkirchen 2:3, 29.10.2002

W II rundzie Pucharu UEFA w sezonie 2002/2003 los skojarzył legionistów z ekipą z Gelsenkirchen. Przy Łazienkowskiej wszyscy byli zadowoleni. Nie dlatego, że Legia trafiła na łatwego rywala, bo za takiego nie można było uznać zdobywcy Pucharu Niemiec, a ze względu na kwestię marketingową. Nie dość, że barwy Schalke reprezentowali dwaj rodacy – Tomaszowie: Hajto i Wałdoch (w Warszawie wystąpił tylko pierwszy z wymienionych), to mistrz Polski zarobił sporo na sprzedaży praw telewizyjnych (o czym w rozmowie z „Naszą Legią” wspominał ówczesny dyrektor sportowy Legii Janusz Olędzki). A jak to wyglądało na boisku? Pierwsza połowa była słabym widowiskiem. Wszystko, co najważniejsze, wydarzyło się po przerwie. Gospodarze szybko otrzymali dwa ciosy od rywali, ale ich szaleńcza pogoń pozwoliła doprowadzić do remisu. Niestety, niemieckie zespoły znane są z tego, że grają do końca. I właśnie w ostatnich minutach Schalke zadało decydujący cios. Gol Ebbe Sanda na 3:2 stawiał popularnych Die Königsblauen w dużo lepszej sytuacji przed rewanżem.

Christian Poulsen
Sędzia kończy pierwszą połowę. Do przerwy wynik 0:0.
Ebbe Sand
Sędzia kończy mecz. Spotkanie zakończyło się wynikiem 2:3.
Wybierz drużynę:
2
3
Sędzia: Víctor José Esquinas Torres
Koszulka Legia Warszawa (2002)Koszulka Legia Warszawa (2002)

R. Wróblewski

Legia Warszawa - Schalke 04 Gelsenkirchen 2:3 (29.10.2002)Legia Warszawa - Schalke 04 Gelsenkirchen 2:3 (29.10.2002)

Zdobywca bramki dla Legii (z rzutu karnego) – Stanko Svitlica w starciu z Tomaszem Hajto. Obrońca reprezentacji Polski i Schalke 04 Gelsenkirchen nie został ciepło przyjęty przez fanów z Warszawy. Każde dojście do piłki popularnego „Gianniego” było kwitowane gwizdami i buczeniem, a także niewybrednymi epitetami.

Tomasz Hajto (Schalke 04 Gelsenkirchen, 2002)

Gwizdy i krzyki kibiców nie denerwowały mnie, wprost przeciwnie – mobilizowały. Jestem zawodnikiem Schalke, wykonuję swoją pracę i tak się złożyło, że teraz graliśmy przeciwko Legii. Nie gniewam się na fanów warszawskiej drużyny, liczę że zostanę miło przyjęty podczas przyjazdu na zgrupowanie reprezentacji.

Tomasz Hajto, obrońca Schalke 04 Gelsenkirchen
PAP z 29 października 2002 r.

Ebbe Sand (z lewej, w niebieskiej koszulce) pogrążył drużynę Legii w ostatnich sekundach spotkania. Obrońcy gospodarzy nie upilnowali Duńczyka, który strzałem głową posłał piłkę do siatki. Na zdjęciu widoczni jeszcze: Siergiej Omieljanczuk (pierwszy z lewej), Jacek Zieliński, Dariusz Dudek i Émile Mpenza.

Dariusz Dudek (Legia Warszawa, 2002).

Bardzo cieszę się z tej bramki. Piłka była trudna, ale trafiłem w nią czysto i pokonałem Rosta. Na treningu nie raz wychodziły mi takie strzały, ale moja radość jest większa, ponieważ uderzenie wyszło mi w tak ważnym meczu. Dziękuję trenerowi, że postawił na mnie, a ja odwdzięczyłem się bramką.

Dariusz Dudek, pomocnik Legii, strzelec gola na 1:2
legionisci.com z 29 października 2002 r.
POSTACIE MECZU
Wojciech Szala (Legia Warszawa - Schalke 04 Gelsenkirchen 2:3, 29.10.2002)Wojciech Szala (Legia Warszawa - Schalke 04 Gelsenkirchen 2:3, 29.10.2002)
Wojciech
Szala
W Legii Warszawa od 2001 roku

To był kolejny bezbarwny występ gracza Legii. Nic dziwnego, że Dragomir Okuka ponownie zdecydował się zostawić go w szatni w przerwie meczu. Z początku fani Wojskowych często utyskiwali na wahadłowego (lub obrońcę) pozyskanego rok wcześniej z GKS-u Katowice, ale później wszystko zmieniło się o 180 stopni. Kibice zaczęli doceniać Wojciecha Szalę za waleczność i nieustępliwość. Wychowanek GieKSy znany był jeszcze z ostrych wejść łokciem w przeciwnika, przez co dość często oglądał żółte kartki. Dorobił się dzięki temu mało chlubnego pseudonimu „Łokietek”. Fani Legii woleli go określać mianem „Szalgado” – od nazwiska grającego na tej samej pozycji w Realu Madryt Míchela Salgado.

Gustavo Varela (Legia Warszawa - Schalke 04 Gelsenkirchen 2:3, 29.10.2002).Gustavo Varela (Legia Warszawa - Schalke 04 Gelsenkirchen 2:3, 29.10.2002).
Gustavo
Varela
W Schalke 04 Gelsenkirchen od 2002 roku

To był – na nieszczęście legionistów – znakomity mecz w wykonaniu urugwajskiego zawodnika. W pierwszej połowie miał jedną sytuację pod bramką gospodarzy, ale Radostin Stanew nie dał się zaskoczyć. W drugiej odsłonie Gustavo Varela brylował już na boisku przy Łazienkowskiej 3. Napastnik (częściej grał jako pomocnik) Schalke dwukrotnie posłał piłkę do siatki Legii – i to w odstępie zaledwie 4 minut. I choć mistrzom Polski udało się wyrównać, to w końcówce Urugwajczyk znów dał o sobie znać. Po jego wrzutce z rzutu rożnego zwycięstwo zapewnił Schalke Ebbe Sand. Varela trafił do Gelsenkirchen z Nacionalu Montevideo, z którym wywalczył 4 tytuły mistrzowskie. W ekipie Die Königsblauen grał do końca 2008 roku. Jego bilans to 82 spotkania i 8 goli.

Półka z pamiątkami
Program meczowy Legia Warszawa - Schalke 04 Gelsenkirchen 2:3 (29.10.2002).Program meczowy Legia Warszawa - Schalke 04 Gelsenkirchen 2:3 (29.10.2002).Karta prasowa z meczu Legia Warszawa - Schalke 04 Gelsenkirchen 2:3 (29.10.2002).Karta prasowa z meczu Legia Warszawa - Schalke 04 Gelsenkirchen 2:3 (29.10.2002).Bilet z meczu Legia Warszawa - Schalke 04 Gelsenkirchen 2:3 (29.10.2002).Bilet z meczu Legia Warszawa - Schalke 04 Gelsenkirchen 2:3 (29.10.2002).
Dragomir Okuka (2002)

Kibice zobaczyli dziś bardzo dobry mecz. Pierwszą połowę zagraliśmy dobrze pod względem taktycznym. Na początku drugiej części gry moment dekoncentracji kosztował nas utratę dwóch bramek. Trudno jest odrobić taką stratę w meczu z takim rywalem jak Schalke, ale udało nam się wyrównać. Strata trzeciej bramki była absolutnie niepotrzebna, mimo to jestem zadowolony z gry moich podopiecznych.

Dragomir Okuka, trener Legii Warszawa
WYPOWIEDŹ Z POMECZOWEJ KONFERENCJI PRASOWEJ
Na starych szpaltach
Piłka Nożna po meczu Legia Warszawa - Schalke 04 Gelsenkirchen 2:3 (29.10.2002)Piłka Nożna po meczu Legia Warszawa - Schalke 04 Gelsenkirchen 2:3 (29.10.2002)Piłka Nożna po meczu Legia Warszawa - Schalke 04 Gelsenkirchen 2:3 (29.10.2002)Piłka Nożna po meczu Legia Warszawa - Schalke 04 Gelsenkirchen 2:3 (29.10.2002)