Ósma porażka w jedenastym meczu sezonu PKO BP Ekstraklasy. Taki bilans nie śnił się kibicom Legii nawet w najczarniejszych snach. A jednak, mistrzowie Polski w rundzie jesiennej kampanii 2021/22 spisywali się wręcz katastrofalnie, za co – mimo awansu do fazy grupowej Ligi Europy – posadą zapłacił trener Czesław Michniewicz. Misję ratunkową przy Łazienkowskiej powierzono szkoleniowcowi rezerw. Marek Gołębiewski zaczął co prawda od wygranej w wyjazdowym spotkaniu Fortuna Pucharu Polski ze Świtem Skolwin (1:0), ale już w debiucie ligowym nie sprostał Pogoni. Zespół ze stolicy miał co prawda do rozegrania dwa zaległe spotkania, ale po 13. kolejce zajmował miejsce w strefie spadkowej.
20
E. Muçi
21
R. Lopes
30
K. Kostorz
59
K. Tobiasz
22
K. Skibicki
92
B. Ciepiela
5
Y. Ribeiro
16
J. Çelhaka
7
L. Kastrati
Jestem tutaj od sześciu dni. Cały czas staram się pomóc drużynie i zlokalizować przyczyny tego dołka. Być może chodzi o głowę. Przegrywamy w spotkaniach, w których niepotrzebnie z góry zakładamy, że będą łatwiejsze. Nie możemy tak robić. Tylko prawdziwy sportowiec może podnieść się z takiej sytuacji i dalej wierzyć w to co robi. Ja wierzę w tych zawodników. Musimy podnieść głowę i razem z tego wyjść.
Był to wyrównany i otwarty mecz. Jednak w odpowiednim czasie zdobyliśmy bramkę na 1:0, a tuż po przerwie podwyższyliśmy wynik. Wiedząc, że Legia jest w kryzysie, po tym 0:2 nogi i głowa mogły być cięższe u rywali. Mimo to, próbowała grać do przodu i czuć było, że chcą zdobyć bramkę kontaktową. W moim odczuciu gospodarze pokazali charakter.
W najgorszym okresie w rozgrywkach ligowych w XXI wieku Legia potrzebowała przede wszystkim przełamania. Zwycięstwa z silnym przeciwnikiem, które dałoby wiarę w to, że seryjne zdobywanie punktów jest możliwe. Po meczu z Pogonią nie sposób było odmówić gospodarzom zaangażowania i chęci zdobycia bramki. Wynik próbował otworzyć Mahir Emreli, który dwukrotnie zmusił do błędu Dantego Stipicę. Za pierwszym razem uderzał jednak ze zbyt ostrego kąta, a za drugim piłka zatrzymała się na słupku. Niewykorzystane okazje na Legii zemściły się tuż przed i tuż po przerwie, kiedy do siatki trafiali Luka Zahović i Rafał Kurzawa. Dla byłego zawodnika Górnika Zabrze był to pierwszy ligowy gol w sezonie 2021/22.
Przyjechaliśmy tu w określonym celu i wiedzieliśmy, że ten mecz będzie nas dużo kosztował. Ale byliśmy cierpliwi, zdobyliśmy jedną, a potem drugą bramkę i wydaje mi się, że zasłużyliśmy na to zwycięstwo. Wyglądaliśmy bardzo dobrze jako drużyna. Wiemy w jakim miejscu jest Legia, ale my chcieliśmy zagrać tutaj swoją piłkę.
To nie jest normalne. Każdy ponosi winę. Nie tylko ci, którzy grali, ale każdy z nas – jako drużyna razem wygrywamy i razem przegrywamy. Musimy odmienić ten los – wiem, że mówiliśmy to już wiele razy w tym sezonie, ale to są jedyne słowa, jakie mogę wypowiedzieć w tym momencie. Przepraszam kibiców, nie zasługują na to. Są z nami przez cały czas i rozumiem ich uczucia. Kochają ten klub, przychodzą na każdy mecz – nieważne czy u siebie, czy na wyjeździe. Zostawiają swoje rodziny w domu, żeby wspierać z trybun klub, który kochają. Musimy dać z siebie więcej dla nich – nie tylko dla nich, ale dla siebie samych, sztabu i całego klubu. Tylko dając z siebie jeszcze więcej, będziemy w stanie coś zmienić. Nigdy się nie poddamy.
► Legia w meczach z Pogonią w Warszawie strzeliła dotychczas 120 bramek
► Legia była jedyną drużyną w tabeli bez remisu w tym sezonie
► Przerwana seria 15 kolejnych meczów tych drużyn w Warszawie, w których Legia zdobywała minimum 1 bramkę
► W ostatnich 4 meczach tych drużyn w Warszawie Pogń strzelała dokładnie 2 bramki
► Po tej kolejce Legia notowała najdłuższą serię kolejnych porażek – 5
► Po tej kolejce Legia notowała najdłuższą serię kolejnych meczów bez remisu – 12
► Po tej kolejce Legia notowała najdłuższą serię kolejnych porażek na własnym boisku – 3
► Po tej kolejce Legia notowała najdłuższą serię kolejnych meczów bez remisu na własnym boisku – 6
► Pierwszy gol był bramką nr 300 w meczach tych drużyn w ekstraklasie
► Pierwszy gol był bramką nr 40 strzeloną Legii przez Pogoń w meczach w Warszawie