1:3 Gol J. Podbrożnego z rzutu karnego
1:4 Gol W. Onopki, asysta I. Lediachowa
1:5 Gol N. Pisariewa, asysta I. Lediachowa

Lech Poznań - Spartak Moskwa 1:5, 20.10.1993

Takiej serii upokorzeń stadion przy Bułgarskiej nie był świadkiem od lat. Jesienią 1993 roku właśnie na tym obiekcie najpierw dostała lanie reprezentacja Polski, przegrywając z Norwegią 0:3 w eliminacjach mistrzostw świata, tydzień później rozgromiony został Lech, ulegając aż 1:5 Spartakowi w 2. rundzie kwalifikacji Ligi Mistrzów, a na dobitkę w listopadzie biało-czerwonych pokonali Holendrzy, pieczętując swój awans na mundial z drugiego miejsca w grupie. Z serii porażek najbardziej bolesna i nieoczekiwana była ta, której doznali poznaniacy. O ile bowiem nasza kadra narodowa już od dłuższego czasu znajdowała się w wyraźnym kryzysie, o tyle drużyna Kolejorza – jak się zdawało – miała szansę podjąć rywalizację z najlepszym zespołem Rosji. Niestety, mistrzowie Polski (zdobyli tytuł, bo Legii i ŁKS-owi odebrano punkty za zwycięstwa w ostatniej kolejce ekstraklasy, zwanej potem „niedzielą cudów”) już w pierwszym meczu zostali brutalnie sprowadzeni na ziemię. Okazało się, że dzieli ich od ekipy z Moskwy różnica kilku klas.

Jerzy Podbrożny
Sędzia kończy pierwszą połowę. Do przerwy wynik 1:3.
Władimir Biesczastnych
Sędzia kończy mecz. Spotkanie zakończyło się wynikiem 1:5.
1
5
Sędzia: Karl-Josef Assenmacher
Koszulka Lech Poznań (1992)Koszulka Lech Poznań (1992)

M. Trzeciak

► Uwaga: zarówno Jarosław Bako (przed przerwą), jak i Jacek Przybylski (po przerwie) zagrali w koszulce z numerem 1.

Lech Poznań - Spartak Moskwa 1:5 (20.10.1993)Lech Poznań - Spartak Moskwa 1:5 (20.10.1993)

Piłkarze z Moskwy zaczęli szturm na bramkę Lecha zaraz po pierwszym gwizdku i już po półgodzinie gry prowadzili 3:0. W tej sytuacji poznańskiemu golkiperowi udało się zatrzymać szarżę Nikołaja Pisariewa.

W rywalizacji ze Spartakiem liczono na cud, na pokonanie Rosjan, i wielkie pieniądze, jakie wiążą się z awansem do Ligi Mistrzów, czyli najlepszej ósemki Europy. Pocieszano się myślą, że wielkie kwoty pieniężne wyzwolą w zawodnikach Lecha maksimum ambicji i zaangażowania. Niestety! Już po 10 minutach gry goście z Moskwy prowadzili 2:0. W 8. minucie Karpin przeszedł jak burza prawą stroną, dośrodkował, a tam niepilnowany Pisariew złożył się do woleja i Bako wyjął piłkę z bramki po raz pierwszy. Dwie minuty później Karpin ponownie uciekł Remieniowi i potężną bombą do siatki zakończył akcję.

„Tempo”, 21 października 1993 r.
JAK BURZA

Jacek Bąk, Paweł Wojtala i Waldemar Kryger kontra Ilja Cymbalar. Trzech nie dało rady. Pomocnik Spartaka był tego wieczoru zbyt szybki dla zawodników z Poznania.

Dawno w Polsce nie widziano tak dobrze grającego zespołu jak Spartak. Ta drużyna wysoko zajdzie w rozgrywkach. Mecz meczowi nie jest równy i w Moskwie powalczymy. Zmieniłem Remienia, który miał pilnować Karpina. Popełnił on dwa błędy, które kosztowały nas utratę pierwszych bramek. Miejsce kontuzjowanego Baki zajął Przybylski. Trzeba będzie dokonać korekt i dać szansę innym zawodnikom.

Pomeczowa wypowiedź trenera Lecha Poznań, Romana Jakóbczaka
KONIECZNE KOREKTY

Władimir Biesczastnych w walce o piłkę z Jackiem Bąkiem (z prawej) i Pawłem Wojtalą. Blondwłosy napastnik tym razem nie błysnął formą i na kwadrans przed końcem spotkania został zmieniony przez Andrieja Tichonowa.

Dwudziesta trzecia minuta trwale zapisała się w pamięci widzów. Najpierw protestowali gromko przeciwko zmianie swojego ulubieńca Ryszarda Remienia na Mirosława Trzeciaka. To prawda, że trudno o waleczniejszego zawodnika, ale właśnie po akcjach z jego strony padły dwie pierwsze bramki. Natomiast w tejże minucie bliski opuszczenia boiska był Bako po zderzeniu z zawodnikami Spartaka. Lekarz i masażysta Lecha sami domagali się jego zejścia. Bako na własną prośbę do przerwy pozostał na posterunku.

„Sport”, 21 października 1993 r.
PAMIĘTNA MINUTA

Dmitrij Ananko strzela na bramkę Kolejorza. Zatrzymać próbuje go Jacek Bąk, a akcji przygląda się Jarosław Araszkiewicz.

Oleg Romancew

Nie liczyliśmy na to, że wygramy tak łatwo. Mieliśmy problemy zdrowotne w drużynie i nie mogliśmy zagrać w pełnym, optymalnym składzie. Zdaję sobie sprawę, że gra może nie była najlepsza, ale to szybkie uzyskanie przez nas dwubramkowego prowadzenia ustawiło całe spotkanie. Gdyby te bramki nie padły, mecz byłby z pewnością bardziej wyrównany i zacięty.

Pomeczowa wypowiedź trenera Spartaka Moskwa, Olega Romancewa
TRZY GOLE USTAWIŁY MECZ
Jarosław Araszkiewicz, Lech Poznań.Jarosław Araszkiewicz, Lech Poznań.
Jarosław
Araszkiewicz
W Lechu Poznań od 1993 roku

„W 35. minucie po błędzie Jurija Nikiforowa, który pod nogami przepuścił piłkę adresowaną przez Jarosława Araszkiewicza do Jerzego Podbrożnego, środkowy napastnik Lecha strzelił obok słupka praktycznie pustej bramki. Najlepszą akcję kolejarze przeprowadzili w 43. minucie. Dośrodkowywał Mirosław Trzeciak, huknął jak z armaty Araszkiewicz, po odbiciu piłki od obrońcy poprawił Dariusz Skrzypczak. Skończyło się tylko na rzucie rożnym” – tak dwie najgroźniejsze akcje gospodarzy opisała redakcja katowickiego „Sportu”. W obu wziął udział wychowanek Lecha, który w tamtym sezonie zawitał do Poznania na krótko. „Araś” od 1990 roku próbował bowiem zaczepić się w jakimś zagranicznym klubie. Najpierw wyjechał do Turcji, aby grać w Bakırköysporze, a potem do Niemiec, gdzie bronił barw Duisburga. Po każdym z wojaży wracał do rodzinnego miasta. Tak było też jesienią 1993 roku. Krótko po dwumeczu ze Spartakiem spakował się i znów ruszył za zachodnią granicę, gdzie podpisał kontrakt z VfL Herzlake.

Wiktor OnopkoWiktor Onopko
Wiktor
Onopko
W Spartaku Moskwa od 1992 roku

„W 30. minucie najlepszy zawodnik Spartaka, w opinii trenera Olega Romancewa, Onopko znalazł się sam na sam z poznańskim bramkarzem. Rozłożył ręce, pytając chyba, w który róg ma strzelić. 0:3 nie pozostawiło żadnych złudzeń, kto dzieli i rządzi przy Bułgarskiej” – relacjonował „Sport”. 24-letni reprezentant Rosji wpisał się w tym meczu na listę strzelców jeszcze raz, na początku drugiej połowy, gdy po dośrodkowaniu z rzutu rożnego celną główką podwyższył prowadzenie na 4:1. Onopko postanowił grać dla Sbornej, choć mógł wybrać występy w kadrze innego z naszych wschodnich sąsiadów. Urodził się bowiem w Ługańsku, a potem występował w barwach czołowych ukraińskich klubów: Szachtara Donieck i Dynama Kijów. O jego wyborze zdecydował język, którym mówiono w domu, a był nim rosyjski. Podjętej decyzji nigdy nie żałował, zwłaszcza że w jej wyniku dwa razy zagrał na mundialu (1994, 2002) i raz na mistrzostwach Europy (1996). W drużynie narodowej wystąpił w sumie 109 razy i strzelił 7 goli.

Kiedy w latach osiemdziesiątych poznański zespół wkraczał do europejskich pucharów, porażki z bardziej znanymi rywalami tłumaczono brakiem międzynarodowego obycia. 10 lat później nie sposób używać tego typu argumentów. I ten Lech, poza incydentalnymi sukcesami, nigdy nie zdołał dorównać kroku liczącym się klubom w Europie. Jak przyszło co do czego, to trafiały się i takie wyniki, jak 0:5 i 2:5 z Duisburgiem, ale to jeszcze 1978 rok (Puchar UEFA), po 0:4 z Liverpoolem i Athletikiem Bilbao, 1:6 z Olympique Marsylia, idiotycznie tłumaczone jakimś sabotażem gastronomicznym ze strony Francuzów, czy wreszcie ubiegłoroczne 0:3 (u siebie!) z IFK Göteborg. Więc nie jest to chyba ciąg przypadków drużyny, która nie ma szczęścia!

Fragment relacji Krzysztofa Nowińskiego; „Piłka Nożna”, 26 października 1993 r.
JAK PRZYSZŁO CO DO CZEGO...
Program meczowy Lech Poznań - Spartak Moskwa 1:5 (20.10.1993)Program meczowy Lech Poznań - Spartak Moskwa 1:5 (20.10.1993)Lech Poznań - Spartak Moskwa 1:5 (20.10.1993)Lech Poznań - Spartak Moskwa 1:5 (20.10.1993)

► 402. mecz polskiego klubu w europejskich pucharach
► Siódmy mecz klubu z Polski w Lidze Mistrzów (wszystkie z udziałem Lecha Poznań)
► Najwyższa porażka Lecha Poznań w Lidze Mistrzów
► Trzeci mecz Lecha Poznań w 1/8 finału LM i trzecia porażka
► Oba mecze polskich klubów w 1/8 finału europejskich pucharów na własnym boisku, w których traciliśmy 5 bramek, kończyły się wygraną gości 5:1

► Czwarty mecz Lecha Poznań w Lidze Mistrzów ze zdobytą i czwarty ze straconą bramką
► Trzeci gol dla Spartaka Moskwa był bramką nr 10 straconą przez Lecha Poznań w 1/8 finału europejskich pucharów na własnym boisku
► 27. mecz Lecha Poznań w europejskich pucharach
► Czwarta kolejna porażka Lecha Poznań w 1/8 finału europejskich pucharów
► We wszystkich 9 meczach 1/8 finału europejskich pucharów Lech Poznań tracił minimum 1 bramkę

► Najwyższa porażka Lecha Poznań w europejskich pucharach na własnym boisku
► 540. gol strzelony przez polskie kluby w europejskich pucharach
► Dziesiąta bramka strzelona przez Lecha Poznań w Lidze Mistrzów
► Wyrównany (po raz trzeci) rekord polskich klubów wysokości porażki w europejskich pucharach na własnym boisku
► 10. mecz Lecha Poznań w europejskich pucharach na własnym boisku ze strzeloną bramką

► Pierwszy mecz Lecha Poznań w Lidze Mistrzów ze strzeloną dokładnie 1 bramką i pierwszy z dokładnie 5 straconymi
► Pierwszy mecz Lecha Poznań w 1/8 finału LM ze strzeloną bramką

► Pierwszy gol dla Spartaka Moskwa był bramką nr 210 straconą przez polskie kluby w europejskich pucharach na własnym boisku
► Drugi gol dla Spartaka Moskwa był bramką nr 50 straconą przez polskie kluby w 1/8 finału europejskich pucharów na własnym boisku
► Trzeci gol dla Spartaka Moskwa był bramką nr 20 straconą przez Lecha Poznań w 1/8 finału europejskich pucharów
► Czwarty gol dla Spartaka Moskwa był bramką nr 10 straconą przez Lecha Poznań w Lidze Mistrzów
► Ostatni gol dla Spartaka Moskwa był bramką nr 20 straconą przez Lecha Poznań w europejskich pucharach na własnym boisku