LPO
LEG
2.05.201514:00
Lech Poznań
Logo Puchar Polski (bez sponsora)Logo Puchar Polski (bez sponsora)Puchar Polski 2014/2015

Lech Poznań - Legia Warszawa 1:2, 02.05.2015

Przegrać ten mecz było nie lada sztuką. Tak mogli pomyśleć piłkarze Lecha po ostatnim gwizdku sędziego. Drużyna z Poznania od początku sprawiała lepsze wrażenie niż Legia (zwłaszcza w 1. połowie), ale dała się zaskoczyć dwukrotnie po stałych fragmentach gry. Zresztą Kolejorz sam też zdobył bramkę po rzucie wolnym, a pomógł mu w tym… Tomasz Jodłowiec, który pokonał własnego bramkarza. Ostatecznie ze starcia dwóch najlepszych drużyn w Polsce górą wyszła stołeczna Legia i to ona sięgnęła po Puchar Polski w sezonie 2014/2015. Lech wziął rewanż kilka dni potem w spotkaniu ligowym, kiedy to wygrał na Łazienkowskiej 2:1, a później zdobył mistrzostwo kraju.

Łukasz Trałka
Sędzia kończy pierwszą połowę. Do przerwy wynik 1:1.
Michał Żyro
Sędzia kończy mecz. Spotkanie zakończyło się wynikiem 1:2.
1
2
Sędzia: Daniel Stefański
Koszulka Lech Poznań (2014-2015)Koszulka Lech Poznań (2014-2015)

A. Djoum

Lech Poznań - Legia Warszawa 1:2 (02.05.2015)Lech Poznań - Legia Warszawa 1:2 (02.05.2015)

Lech Poznań przed meczem z Legią w finale Pucharu Polski 2014/2015. W górnym rzędzie od lewej: Zaur Sadajew, Maciej Gostomski, Marcin Kamiński, Kasper Hämäläinen, Paulus Arajuuri, Łukasz Trałka (kapitan). W dolnym rzędzie od lewej: Tomasz Kędziora, Dawid Kownacki, Karol Linetty, Szymon Pawłowski, Barry Douglas.

Kolejorz rozegrał bardzo dobrą pierwszą połowę. Niestety, zamiast wysoko prowadzić, dał się znowu zaskoczyć przy stałym fragmencie gry. W drugiej odsłonie Legia szybko objęła prowadzenie i potrafiła „zabić mecz”. Poznaniakom zabrakło spokoju i konsekwencji. Walczyli, ale nie potrafili sobie stworzyć sytuacji do wyrównania.

Maciej Lehmann
gloswielkopolski.pl z 2 maja 2015 r.

Legia Warszawa przed meczem z Lechem Poznań w finale Pucharu Polski 2014/2015. W górnym rzędzie od lewej: Ivica Vrdoljak (kapitan), Dušan Kuciak, Iñaki Astiz, Tomasz Jodłowiec, Marek Saganowski, Ondrej Duda. W dolnym rzędzie od lewej: Michał Kucharczyk, Jakub Rzeźniczak, Tomasz Brzyski, Łukasz Broź, Guilherme.

Wiele spadło ostatnio krytyki na barki Henninga Berga – Norwegowi oberwało się za styl Legii, za kiepskie wyniki, za wystawianie Marka Saganowskiego i domniemany konflikt z Orlando Sá. Tymczasem finał pokazał, że szkoleniowiec zdobywców Pucharu Polski wciąż wyróżnia się w ekstraklasie.

0

W przerwie Berg musiał do tego jeszcze zdecydowanie zareagować, by uspokoić grę zespołu niepotrafiącego sobie poradzić z wymiennością pozycji rywali, ich szybkością w ataku. I kibice na Stadionie Narodowym zobaczyli dwa oblicza Legii – ligową, czyli chaotyczną i nerwową, niepokazującą własnej przewagi nad innymi zespołami w kraju; oraz europejską, czyli górującą myśleniem, taktyką oraz spokojem przy piłce. Ta różnica, a może styl, w jakim zaledwie piętnaście minut przerwy wystarczyło na odmianę zespołu, powinno być bardziej istotnym wpisem do CV Henninga Berga niż samo trofeum. Dla niego to był pierwszy finał w szkoleniowej karierze, a już udowodnił, że takimi meczami potrafi zarządzać nawet w chwili oczywistego kryzysu jego zespołu. To cecha, która każe myśleć o Norwegu jako o osobie prowadzącej Legię jeszcze przez kilka lat i kilka kolejnych finałów.

Maciej Skorża może mieć podobny warsztat trenerski do Norwega, ale finał Pucharu Polski między Lechem Poznań a Legią Warszawa pokazał, że obaj trenerzy fundamentalnie różnią się w sposobie myślenia. (...) Henning Berg nie bał się wprowadzić już po 30 minutach Michała Żyry za Guilherme, który kompletnie nie realizował planu gry. Gra Legii poprawiła się, warszawianie kontrolowali mecz na tyle dobrze, że następnych zmian nie trzeba było robić – na boisku pojawił się Michał Masłowski za Ondreja Dudę, a pokiereszowanego Żyrę zastąpił Jakub Kosecki. Podobny piłkarz wszedł za podobnego. Lech Macieja Skorży mecz zaczął znakomicie. Zdobył bramkę, mógł następną, ale nagle coś się zacięło. Po wejściu Żyry Legia grała lepiej i uwidoczniły się błędy bramkarza Macieja Gostomskiego. Tymczasem Skorża nie zmienił planu gry, nie szukał innych rozwiązań, by jak najbardziej odciążyć skołowanego golkipera, próbować wzmocnić którąś z formacji. Wprowadził Darko Jevticia za Karola Linettego (zmiana jeden do jednego), Dariusza Formellę za Zaura Sadajewa (podobnie) i Muhammeda Keïtę za Szymona Pawłowskiego (także).

Jacek Staszak
Barry Douglas (Lech Poznań - Legia Warszawa 1:2, 02.05.2015)Barry Douglas (Lech Poznań - Legia Warszawa 1:2, 02.05.2015)
Barry
Douglas
W Lechu Poznań od 2013 roku

Szkocki lewy obrońca zaczął ten mecz od groźnego uderzenia z rzutu wolnego, po którym piłka przeleciała tuż nad poprzeczką bramki Legii (był to jeden z najlepiej wykonujących ten stały fragment gry zawodników Lecha). Kolejna taka próba zakończyła się już golem… samobójczym Tomasza Jodłowca. Mimo „asysty” Barry Douglas zasłużył na naganę za występ w finale Pucharu Polski. Wszystko z powodu dwóch żółtych kartek, po których został usunięty z boiska. Zwłaszcza za drugie przewinienie Szkot powinien był zebrać solidną burę od trenera Macieja Skorży. Uderzenie łokciem w twarz Michała Żyry zakończyło się dla skrzydłowego Legii złamaniem nosa. Po sezonie 2014/2015 Douglas odszedł z Lecha i wyjechał do Turcji. W kolejnych latach występował w Anglii – w Wolverhampton Wanderers i Leeds United. W lipcu 2021 roku postanowił wrócić do Lecha.

Tomasz Jodłowiec (Lech Poznań - Legia Warszawa 1:2, 02.05.2015)Tomasz Jodłowiec (Lech Poznań - Legia Warszawa 1:2, 02.05.2015)
Tomasz
Jodłowiec
W Legii Warszawa od 2013 roku

Defensywny pomocnik Legii zaliczył dość kiepski początek. W 20. minucie to po jego główce… Lech wyszedł na prowadzenie 1:0. Gdyby takim wynikiem zakończyło się to spotkanie, „Jodła” miałby okazję zgarnąć mało prestiżowy tytuł pechowca meczu. Na jego szczęście tak się nie stało. Legionista potrzebował 10 minut, aby odkupić winy i posłać piłkę już do właściwej bramki. Gol był nieco przypadkowy, ale dla Tomasza Jodłowca najważniejsze było to, że futbolówka zatrzepotała w siatce Kolejorza. Po ostatnim gwizdku sędziego to „Jodła” i jego zespół świętowali zwycięstwo w krajowym Pucharze. Dla pomocnika Legii był to drugi triumf w tych rozgrywkach z klubem z Warszawy. Pobyt w zespole z Łazienkowskiej 3 był dla Jodłowca niezwykle udanym okresem, obfitującym w sukcesy – 6 mistrzostw (ostatnie w 2020 r. otrzymał, choć grał w Legii tylko na początku sezonu, potem odszedł do Piasta Gliwice), 4 Puchary Polski i udział w fazie grupowej Ligi Mistrzów.

Program meczowy Lech Poznań - Legia Warszawa 1:2 (02.05.2015).Program meczowy Lech Poznań - Legia Warszawa 1:2 (02.05.2015).Program meczowy Lech Poznań - Legia Warszawa 1:2 (02.05.2015).Program meczowy Lech Poznań - Legia Warszawa 1:2 (02.05.2015).Bilet z meczu Lech Poznań - Legia Warszawa 1:2 (02.05.2015)Bilet z meczu Lech Poznań - Legia Warszawa 1:2 (02.05.2015)Bilet z meczu Lech Poznań - Legia Warszawa 1:2 (02.05.2015)Bilet z meczu Lech Poznań - Legia Warszawa 1:2 (02.05.2015)