2:0 T. Cascarino podwyższa prowadzenie Irlandii
3:0 J. Sheridan przerzuca piłkę nad J. Wandzikiem
Strzał z woleja C. Morrisa, broni G. Stencel
3:1 Honorowy gol R. Warzychy po podaniu J. Urbana
W. Bendkowski uderza tuż obok słupka!

Irlandia - Polska 3:1, 22.05.1988

Jeśli ten mecz miał dać odpowiedź na pytanie, jak reprezentacja Polski prezentuje się na tle finalisty Euro 88, to jedno słowo cisnęło się na usta – dramatycznie. Irlandczycy nie mieli większych problemów z odniesieniem zwycięstwa, bo błędy popełniała nie tylko nasza obrona, ale również bramkarz Józef Wandzik. Dramat Polaków zaczął się od... rozciętego łuku brwiowego Damiana Łukasika, po którym defensor musiał opuścić boisko. Od tej chwili w poczynania biało-czerwonych wkradł się chaos, z którego skwapliwie skorzystali gospodarze, już do przerwy aplikując polskiej drużynie trzy gole.

ireland
Sędzia kończy pierwszą połowę. Do przerwy wynik 3:0.
poland
Sędzia kończy mecz. Spotkanie zakończyło się wynikiem 3:1.
ireland
3
1
poland
Sędzia: Ffrangcon Roberts
Koszulka Irlandii z 1988 roku.Koszulka Irlandii z 1988 roku.

J. Byrne

► Uwaga: zarówno Józef Wandzik (przed przerwą), jak i Grzegorz Stencel (po przerwie) zagrali w koszulce z numerem 1.

Zdjęcie grupowe reprezentacji Polski przed meczem towarzyskim z Irlandią w 1988 roku.Zdjęcie grupowe reprezentacji Polski przed meczem towarzyskim z Irlandią w 1988 roku.
KADR Z TRANSMISJI

Reprezentacja Polski przed meczem z Irlandią. W górnym rzędzie od lewej: Dariusz Kubicki, Dariusz Dziekanowski, Damian Łukasik, Jan Urban, Ryszard Komornicki. W dolnym rzędzie od lewej: Jacek Ziober i Wiesław Cisek (zasłonięci przed fotoreporterów), Roman Wójcicki, Józef Wandzik, Roman Kosecki. Na zdjęciu brakuje kapitana Waldemara Prusika.

I znów kolejne niepowodzenie dotknęło polskie piłkarstwo. W wyjazdowym meczu przeciwko finaliście Euro '88 pomimo braku w składzie przeciwników Pata Bonnera, Franka Stapletona i Mike'a McCarthy'ego nasz zespół nie znalazł wystarczająco wiele środków, by sprostać zadaniu. O porażce przesądziła pierwsza faza gry, kiedy wyraźna przewaga gospodarzy w szybkości, zdecydowaniu, tudzież skuteczności znalazła swe cyfrowe odzwierciedlenie w golach zdobytych przez Kevina Sheedy'ego, Tony'ego Cascarino i Johna Sheridana.

„SZYBKIE POZBYCIE SIĘ ZŁUDZEŃ”
„TEMPO” Z 23 MAJA 1988 R.
Robert Warzycha odbiera gratulacje od kolegów po strzeleniu honorowego gola w meczu z Irlandią w 1988 roku.Robert Warzycha odbiera gratulacje od kolegów po strzeleniu honorowego gola w meczu z Irlandią w 1988 roku.

Jedyny radosny moment meczu w Dublinie dla polskiej reprezentacji. W 65. minucie Robert Warzycha (drugi od prawej) zdobył honorową bramkę dla biało-czerwonych. Dla zawodnika Górnika Zabrze był to pierwszy gol w drużynie narodowej i zarazem drugi występ w koszulce z orzełkiem na piersi. Na zdjęciu widoczni jeszcze: Wiesław Cisek (pierwszy z lewej), Jacek Ziober, sędzia Ffrangcon Roberts oraz Dariusz Dziekanowski.

Trudno na gorąco dokonywać bardziej wnikliwej analizy gry biało-czerwonych. Nie był to na pewno krok do przodu, ale nie można kwestionować przydatności tego towarzyskiego spotkania. Nauka na błędach trwa, a pomocy naukowych, jak widać, nie brakuje. Najwięcej dostarczają ich obrońcy i jest to problem numer jeden. (...) Wojciech Łazarek powiedział po zakończeniu spotkania, że tym razem to nie wynik, a gra była lepsza. Jak jednak osiągać lepsze notowania, gdy dorobek łatwo i szybko jest roztrwaniany w rezultacie szkolnych błędów.

Jerzy Staroń telefonuje z Dublina
„SPORT” Z 23 MAJA 1988 R.
John Sheridan, Irlandia.John Sheridan, Irlandia.
John
Sheridan
W reprezentacji od 23.03.1988

Autor najładniejszego gola w meczu z Polską. Zawodnik grający na co dzień w Leeds United w reprezentacji Irlandii nie zdobył zbyt wielu bramek, bo zaledwie 5 w 34 występach, ale ta przeciwko biało-czerwonym była jedną z ładniejszych. John Sheridan na świat przyszedł w Manchesterze, ale nigdy nie reprezentował barw klubów z tego miasta. Całą karierę spędził na angielskich boiskach. Kojarzony jest przede wszystkim z występów w Leeds, gdzie spędził 7 sezonów oraz z gry w Sheffield Wednesday (1989-1996). Karierę zakończył w Oldham Athletic, w którym pracował później jako trener.

Grzegorz Stencel, Polska.Grzegorz Stencel, Polska.
Grzegorz
Stencel
W reprezentacji od 22.05.1988

Meczem przeciwko Irlandczykom w Dublinie zadebiutował w reprezentacji Polski. Wojciech Łazarek szukając dublera dla Józefa Wandzika postanowił tym razem sprawdzić bramkarza Bałtyku Gdynia. Grzegorz Stencel pojawił się na boisku po przerwie. Rozegrał 45 minut i... na tym zakończyła się jego przygoda z kadrą. O bramkarzu urodzonym w Sochaczewie pisano w „Piłce Nożnej” tak: „wyróżnia się równie dobrą grą na linii, jak słabą na przedpolu”. Na Lansdowne Road Stencel nie miał za wiele pracy. Irlandczycy wyszumieli się w pierwszej połowie i w drugiej nie niepokoili już za często polskiej bramki. Nasz golkiper popisał się jedną udaną interwencją, kiedy obronił strzał Christophera Morrisa. Warto wspomnieć, że od debiutu Stencla kluby z Trójmiasta czekały długie 20 lat na... kolejnego przedstawiciela w reprezentacji Polski. W 2008 roku w towarzyskim spotkaniu z Serbią (1:0) w kadrze wystąpił Łukasz Trałka, który był wówczas zawodnikiem Lechii Gdańsk.

Program meczowy Irlandia - Polska 3:1 (22.05.1988)Program meczowy Irlandia - Polska 3:1 (22.05.1988)
Okładka Piłka Nożna po meczu Irlandia - Polska 3:1 (22.05.1988).Okładka Piłka Nożna po meczu Irlandia - Polska 3:1 (22.05.1988).Piłka Nożna po meczu Irlandia - Polska 3:1 (22.05.1988).Piłka Nożna po meczu Irlandia - Polska 3:1 (22.05.1988).

► 30. występ Ryszarda Tarasiewicza w reprezentacji
► 350. występ w reprezentacji zawodnika o imieniu Jan (Urban)

► Dziewiąty mecz reprezentacji rozegrany na terytorium Irlandii, dziewiąty w Dublinie, ale pierwszy na stadionie Lansdowne Road
► Czwarty mecz reprezentacji rozegrany 22 maja i pierwsza porażka w tym dniu
► Debiut Witolda Bendkowskiego w reprezentacji
► Debiut, a zarazem ostatni występ Grzegorza Stencla w reprezentacji
► Debiutancki gol Roberta Warzychy w drugim występie w reprezentacji

► Pierwszy gol dla Irlandii był bramką nr 20 zdobytą przez jednego z rywali w meczu reprezentacji Polski
► Zagrało 15 zawodników z 9 klubów, w tym jednego niemieckiego (czterech z Górnika Zabrze)
► Po raz 900. Legia Warszawa „dała” reprezentanta Polski (Dariusz Kubicki lub Dariusz Dziekanowski – obaj zagrali od początku meczu)