Bomba Z. Bońka, interwencja Leão
Strzał Paulo Cézara Caju, K. Sobieski broni
3:1 Gol Z. Bońka i ostatni gwizdek

Brazylia - Polska 3:1, 19.06.1977

To nie był środek karnawału, ale na stadionie w São Paulo trwała wielka fiesta. Ponad 110 tysięcy ludzi na trybunach, wrzask, petardy, konfetti i wielkie oczekiwanie tłumu, że gospodarze wezmą rewanż za przegrany trzy lata wcześniej mecz o trzecie miejsce na mistrzostwach świata. Drużyna Jacka Gmocha, która spotkaniem z Brazylią kończyła długie, trwające prawie miesiąc tournée po Ameryce Południowej, była już zmęczona. Brak determinacji (Jan Tomaszewski jak w pamiętnym finale igrzysk 1976 poprosił o zmianę już w pierwszej połowie) i pomysłu na grę u biało-czerwonych w zestawieniu z tym, co na murawie zaprezentowali niesieni żywiołowym dopingiem rywale, okazał się zabójczy. Po porażce 1:3 w kraju, tęskniącym za sukcesami Orłów Górskiego, ogłoszono „nagłą śmierć” polskiego futbolu. Na szczęście zdecydowanie przedwcześnie.
brazil
Sędzia kończy pierwszą połowę. Do przerwy wynik 2:0.
poland
Sędzia kończy mecz. Spotkanie zakończyło się wynikiem 3:1.
brazil
3
1
poland
Sędzia: Arnaldo Cézar Coelho
Koszulka Brazylii z 1977 roku.Koszulka Brazylii z 1977 roku.

C. Pintinho

► Uwaga: zarówno Jan Tomaszewski, jak i Krzysztof Sobieski zagrali w koszulce z numerem 1.

Będzie zmiana w bramce polskiej. Zejdzie Jan Tomaszewski, jego miejsce zajmie Krzysztof Sobieski z warszawskiej Legii. Szybki, zwinny, dobry bramkarz. Debiutujący w reprezentacji Polski Jan... Eee... Krzysztof Sobieski. Przepraszam za tę pomyłkę, ale był sławniejszy od Krzysztofa Jan Sobieski.
Jan Ciszewski, komentator TVP
KRÓLEWSKI DEBIUT
W akcji lider reprezentacji Brazylii i zdobywca trzeciej bramki Roberto Rivellino. Za jego plecami Henryk Kasperczak.W akcji lider reprezentacji Brazylii i zdobywca trzeciej bramki Roberto Rivellino. Za jego plecami Henryk Kasperczak.

W akcji lider reprezentacji Brazylii i zdobywca trzeciej bramki Rivellino. Za jego plecami Henryk Kasperczak.

Z Brazylią graliśmy na Morumbi. Sto tysięcy ludzi na trybunach. Zaraz po gwizdku było już 2:0 dla gospodarzy i Janek Tomaszewski poprosił o zmianę, tłumacząc się kontuzją. W ten sposób debiut w reprezentacji, będący jednocześnie pożegnaniem, zaliczył Krzysiek Sobieski. A jak nas Brazylijczycy wrzucili do kotła, to nie wiedzieliśmy, co się dzieje. Gdy Rivellino zaczął swój taniec, potrafił posadzić na murawie dwóch naszych obrońców naraz. Ostatecznie przegraliśmy 1:3, ale Jacek Gmoch pocieszał nas: „Zapomnijcie o tym, co było przed przerwą. Cóż, popełniłem kilka błędów, ale drugą połowę zremisowaliśmy 1:1” – zauważył selekcjoner. „Trenerze, to kiedy wypłaci nam pan premię za ten remis?” – zapytałem z głupia frant.
Cytat pochodzi z książki Stanisława Terleckiego i Rafała Nahornego „Pele, Boniek i ja”, Wyd. Zysk i S-ka, Warszawa 2006
UGOTOWANI
W meczu z takim rywalem nasi defensorzy nie mieli prawa się nudzić. Tym razem Markowi Dziubie (na pierwszym planie) i Władysławowi Żmudzie udało się zatrzymać atak Brazylijczyków.W meczu z takim rywalem nasi defensorzy nie mieli prawa się nudzić. Tym razem Markowi Dziubie (na pierwszym planie) i Władysławowi Żmudzie udało się zatrzymać atak Brazylijczyków.

W meczu z takim rywalem nasi defensorzy nie mieli prawa się nudzić. Tym razem Markowi Dziubie (na pierwszym planie) i Władysławowi Żmudzie udało się zatrzymać atak Brazylijczyków.

Obejrzeliśmy w telewizji mecz Brazylijczyków z Anglikami. Bezbramkowy wynik nie odzwierciedlał tego, co działo się na boisku. Brazylijczycy zniszczyli bowiem Anglików bez reszty. Na odprawie przed meczem próbowałem odwrócić ten pressing psychologiczny. Nie przewidziałem tylko jednego, nowego taktycznego zagrania i wchodzenia Rivellino między formacje. Odprawa w czasie przerwy była dramatyczna, ale też w drugiej połowie graliśmy już z Brazylią zupełnie inaczej. Ważne jest też przekonanie, z jakim ukończyła drużyna ten mecz. Takie mianowicie, że po odpowiednim starannym przygotowaniu się można Brazylię ograć! Prosto z samolotu, z marszu, można wygrywać z Peru czy Boliwią, choć to drużyny u siebie groźne, ale nie z Argentyną czy Brazylią. Do tych partnerów trzeba się doskonale przygotować.
Cytat pochodzi z książki Jacka Gmocha i Tadeusza Olszańskiego „Alchemia futbolu”; Krajowa Agencja Wydawnicza, Warszawa 1978
MOŻNA WYGRAĆ, ALE NIE PROSTO Z LOTNISKA
Roberto RivellinoRoberto Rivellino

Rivellino
W reprezentacji od 09.06.1968

Jedna z kultowych postaci brazylijskiej piłki lat 70. Mistrz świata z Meksyku i uczestnik dwóch kolejnych mundiali, które canarinhos kończyli w pierwszej czwórce. W każdej drużynie, w jakiej grał, był głównym specjalistą od stałych fragmentów, nic dziwnego, że właśnie Rivellino (w wielu źródłach występujący też jako Rivelino) strzelił nam gola z karnego. Oczywiście lewą nogą, bo tą posługiwał się tak sprawnie, że – jak mawiali ówcześni komentatorzy – potrafiłby nią pewnie zawiązać krawat. To on także jako pierwszy wykonał popularny zwód znany dziś jako „flip flap”, a wtedy nazywany „elastico”, na który nabierało się wielu rywali. Wąsaty pomocnik grał w piłkę do 1981 roku. Potem próbował sił jako komentator sportowy i trener, choć w tej ostatniej roli pracował krótko i bez powodzenia – w japońskim klubie Shimizu S-Pulse.

Jan Tomaszewski z rękoma uniesionymi w geście triumfu.Jan Tomaszewski z rękoma uniesionymi w geście triumfu.
Jan
Tomaszewski
W reprezentacji od 10.10.1971

„W pierwszych minutach meczu Tomaszewski został kopnięty w pierś. Poczuł to dopiero w dwudziestej drugiej minucie, gdy chwytał mocny, podkręcony strzał. Ból... i piłka wylatuje z rąk pod nogi nadbiegającego Paulo Isidoro. Brazylia prowadzi 1:0, a na trybunach rozlega się regularna artyleryjska kanonada. Wkrótce potem Tomaszewski schodzi z boiska, a jego miejsce zajmuje Sobieski. Ale i on nie uratuje nas od porażki” – tak wspominał Jacek Gmoch w „Alchemii futbolu” nieudany występ bohatera z Wembley w meczu z Brazylią. Nie dodał, że bramkarz dodatkowo narzekał na kontuzję palca, której doznał w jednym z wcześniejszych spotkań podczas tournée po Ameryce Południowej. Tak czy inaczej, tego występu „Tomek” na pewno nie wspomina najlepiej.

KULISY SPOTKANIA

J. Tomaszewski cierpi po zderzeniu z Toninho Cerezo

NA STARYCH SZPALTACH

Okładka piłki nożnej po meczu brazylia - polska (19.06.1977) Okładka piłki nożnej po meczu brazylia - polska (19.06.1977)
piłka nożna po meczu brazylia – polska (19.06.1977)piłka nożna po meczu brazylia – polska (19.06.1977)