0:1 Gol R. Koseckiego, asysta W. Kowalczyka
1:1 Gol R. Hasenhüttla, asysta P. Stögera
1:2 Gol R. Koseckiego, asysta P. Czachowskiego
1:3 Gol K. Warzychy, asysta J. Brzęczka
1:4 Gol W. Kowalczyka
2:4 Gol W. Waldhöra, asysta R. Hasenhüttla

Austria - Polska 2:4, 19.05.1992

Na trenerskiej ławce słynny Ernst Happel, a na murawie trzy młode wilczki z olimpijskiej drużyny Janusza Wójcika. Jerzy Brzęczek i Dariusz Adamczuk debiutowali tym meczem w narodowej kadrze, a Wojciech Kowalczyk kapitalnym strzałem zdobył czwartą bramkę dla Polski. Niespełna trzy miesiące później każdy z nich miał spory udział w zdobyciu srebrnego medalu igrzysk w Barcelonie. Nad Wisłą kibice przeżywali radosne chwile. W zupełnie innych nastrojach byli Austriacy. Nie dość, że ich futbol znalazł się w poważnym kryzysie, to stracili jedną ze swych wielkich legend. Trener Happel – człowiek, który na argentyńskim mundialu doprowadził Holendrów do tytułu wicemistrzów świata – zmarł w listopadzie 1992 roku po długiej walce z chorobą nowotworową.
poland
Sędzia kończy pierwszą połowę. Do przerwy wynik 1:2.
poland
Sędzia kończy mecz. Spotkanie zakończyło się wynikiem 2:4.

M. Baur

To była wisienka (lub jakby powiedział pewien były reprezentant Polski: truskawka) na torcie. W 64. minucie 20-letni Wojciech Kowalczyk efektownym strzałem podwyższył prowadzenie na 4:1 dla Polski. W ten sposób padł jubileuszowy 900. w historii gol dla reprezentacji Polski.To była wisienka (lub jakby powiedział pewien były reprezentant Polski: truskawka) na torcie. W 64. minucie 20-letni Wojciech Kowalczyk efektownym strzałem podwyższył prowadzenie na 4:1 dla Polski. W ten sposób padł jubileuszowy 900. w historii gol dla reprezentacji Polski.
KADR Z TRANSMISJI TVP

To była wisienka (lub jakby powiedział pewien były reprezentant Polski: truskawka) na torcie. W 64. minucie 20-letni Wojciech Kowalczyk efektownym strzałem podwyższył prowadzenie na 4:1 dla Polski. W ten sposób padł jubileuszowy 900. w historii gol dla reprezentacji Polski.

Twierdzi pan, że w autobusie jadącym na stadion wyglądałem na stremowanego? To tylko tak wyglądało. Byłem po prostu maksymalnie skupiony. Wierzyliśmy z Darkiem Adamczukiem, że zadebiutujemy w Salzburgu, a stało się to pewne po odprawie. Nie mam żadnych zastrzeżeń do starszych kolegów, zostaliśmy dobrze przyjęci i chcielibyśmy wejść do tej drużyny na stałe. Prawdą jest, że rzadziej krzyczałem do partnerów, co w zespole olimpijskim stało się nawet moim zadaniem. Zgadzam się też, że w paru przypadkach może zbyt szybko pozbywałem się piłki, lecz w drużynie trenera Strejlaua moja rola była nieco inna od tej, jaką odgrywam w zespole olimpijskim.
Pomeczowa wypowiedź Jerzego Brzęczka
GŁOS DEBIUTANTA
Jerzy Brzęczek okupił debiut w reprezentacji kontuzją. W 67. minucie zmienił go Leszek Pisz. Na szczęście szybko wrócił do formy i trzy miesiące później poprowadził drużynę olimpijską do srebrnego medalu igrzysk w Barcelonie.Jerzy Brzęczek okupił debiut w reprezentacji kontuzją. W 67. minucie zmienił go Leszek Pisz. Na szczęście szybko wrócił do formy i trzy miesiące później poprowadził drużynę olimpijską do srebrnego medalu igrzysk w Barcelonie.

Jerzy Brzęczek okupił debiut w reprezentacji kontuzją. W 67. minucie zmienił go Leszek Pisz. Na szczęście szybko wrócił do formy i trzy miesiące później poprowadził drużynę olimpijską do srebrnego medalu igrzysk w Barcelonie.

Po szwedzkiej klęsce zwycięstwo było potrzebne naszej reprezentacji jak powietrze. Biorąc to pod uwagę, stwierdzić trzeba, iż przeciwnik został wybrany trafnie. Drużyna austriacka od dłuższego czasu znajduje się w głębokim dołku. We wtorek okazało się, że jeszcze głębszym od polskiego. Na tle gospodarzy Kosecki i Ziober zaprezentowali się jak wirtuozi futbolu, a debiutant Adamczuk sprawiał wrażenie starego wyjadacza, z łatwością ogrywającego nieporadnych rywali. Po obejrzeniu tego meczu trudno się już dziwić, iż Austriakom właśnie przytrafiła się porażka z Wyspami Owczymi.
Fragment komentarza redakcyjnego; „Tempo”, 20 maja 1992 r.
WIRTUOZI I STARZY WYJADACZE
Ernst Happel na ławce trenerskiej podczas meczu z Polską. Legendarny austriacki szkoleniowiec od długiego czasu toczył walkę z nowotworem płuc, a jednak wciąż był czynny zawodowo. Zmarł pół roku po wykonaniu tego zdjęcia. Wkrótce potem największy obiekt sportowy w Wiedniu, dotychczas znany jako Praterstadion, został nazwany jego imieniem.Ernst Happel na ławce trenerskiej podczas meczu z Polską. Legendarny austriacki szkoleniowiec od długiego czasu toczył walkę z nowotworem płuc, a jednak wciąż był czynny zawodowo. Zmarł pół roku po wykonaniu tego zdjęcia. Wkrótce potem największy obiekt sportowy w Wiedniu, dotychczas znany jako Praterstadion, został nazwany jego imieniem.

Ernst Happel na ławce trenerskiej podczas meczu z Polską. Legendarny austriacki szkoleniowiec od długiego czasu toczył walkę z nowotworem płuc, a jednak wciąż był czynny zawodowo. Zmarł pół roku po wykonaniu tego zdjęcia. Wkrótce potem największy obiekt sportowy w Wiedniu, dotychczas znany jako Praterstadion, został nazwany jego imieniem.

Podczas meczu ligowego Legii z Lechem trener Strejlau spytał mnie, czy jestem gotów do gry. Odpowiedziałem, zgodnie z prawdą, że odpoczywam i od dwóch tygodni nic nie robię, ale jeśli będę potrzebny, służę pomocą. Zacząłem się ruszać, jednak – co oczywiste – nie byłem w stanie osiągnąć normalnej dyspozycji i nie miałem prawa liczyć, że zagram w Salzburgu od początku. W tej sytuacji nie ma chyba sensu, abym oceniał własny występ, ale cieszę się, iż mój powrót do drużyny po pewnej przerwie przypadł na dobry mecz – mówię to bez kurtuazji wobec kolegów – reprezentacji. Drużyna jest jeszcze nierówna, ale jeśli pozostali podciągną się do świetnie grających w tym meczu Koseckiego, Ziobera, to perspektywy drużyny narodowej nie będą wyglądały źle.
Pomeczowa wypowiedź Dariusza Wdowczyka
„WDOWIEC” O SWOIM POWROCIE DO KADRY
Roman Kosecki.Roman Kosecki.
Roman
Kosecki
W reprezentacji od 06.02.1988

„Zaimponowała mi przede wszystkim postawa Romana Koseckiego. Kilka lat temu, kiedy obwołano go już gwiazdą, sceptycznie do tego podchodziłem. Uważałem, że może nią być, ale jeszcze nie jest. Ten napastnik nie umiał strzelać bramek! W Salzburgu przy dwóch dośrodkowaniach zachował się jak Lineker, kiedy był w najwyższej formie. Wyprzedzał obrońców i właściwie dostawiał nogę” – tak Krzysztof Nowiński na łamach „Piłki Nożnej” podsumował występ „Kosy” w meczu z Austrią. Skrzydłowy Galatarsaray Stambuł zebrał dobre recenzje, choć trener Strejlau utrudnił mu zadanie, ustawiając na pozycji środkowego napastnika. Tym razem zamiast dynamicznych rajdów wzdłuż bocznej linii zaprezentował więc dużą skuteczność pod bramką rywali. To on strzelił dwa pierwsze gole dla Polski.

Dariusz Wdowczyk.Dariusz Wdowczyk.
Dariusz
Wdowczyk
W reprezentacji od 12.09.1984

Gdy w 73. minucie wszedł na murawę, zmieniając Romana Koseckiego, pewnie nie przypuszczał, że będzie to jego ostatni występ w reprezentacji. Zwłaszcza że po półrocznej przerwie, na specjalne życzenie selekcjonera, wrócił do kadry i miał się w niej zadomowić na dłużej. Pech chciał, że Wdowczyk nie był wówczas w optymalnej dyspozycji. Po pięciu latach spędzonych w Celtiku Glasgow właśnie szukał nowego klubu i nie grał w piłkę ani nie trenował. W meczu z Austrią pojawił się na boisku na ostatni kwadrans i wypadł znacznie poniżej oczekiwań. Poza tym trener Strejlau szykował się na to, że eliminacjach mundialu 1994 będzie grać trzema środkowymi obrońcami i potrzebny był mu do składu raczej wszechstronny wahadłowy, jak Marek Koźmiński, niż klasyczny lewy obrońca. „Wdowiec” więc z kadry wypadł.

Dosłownie do ostatniej odprawy nikt nie wiedział, w jakim ostatecznie składzie wybiegną na boisko Polacy. Jeszcze o dwunastej w południe selekcjoner uzasadniał mi, dlaczego nie widzi miejsca dla Kowalczyka, który – jego zdaniem – ma kłopoty z kondycją i nie jest w stanie przez 90 minut wywiązywać się z nałożonych nań zadań. Dylematy w rodzaju Brzęczek czy Pisz, co z Kowalczykiem, gdzie ustawić „Gucia” Warzychę stanowiły główny temat dyskusji między Andrzejem Strejlauem i Lesławem Ćmikiewiczem. Życie, jak się okazało, potwierdziło trafność wyborów selekcjonera.
Fragment komentarza Krzysztofa Nowińskiego; „Piłka Nożna”, 26 maja 1992 r.
TRENERSKIE DYLEMATY

NA STARYCH SZPALTACH

okładka piłki nożnej po meczu austria – polska (19.05.1992)okładka piłki nożnej po meczu austria – polska (19.05.1992)
piłka nożna po meczu austria – polska (19.05.1992)piłka nożna po meczu austria – polska (19.05.1992)

► Lehener Stadion to 160. zagraniczny obiekt goszczący reprezentację Polski
► Czwarty mecz reprezentacji przeciwko Austrii, bilans: 2-0-2, bramki: 8-9
► Szósty mecz reprezentacji rozegrany 19 maja (3 zwycięstwa, remis i 2 porażki)

► 53. a zarazem pożegnalny występ Dariusza Wdowczyka w reprezentacji
► 140. wygrana reprezentacji w meczu towarzyskim
► Gol Wojciecha Kowalczyka na 4:1 był bramką nr 900 strzeloną przez reprezentację w meczach oficjalnych