ALBalbania
polandPOL
12.10.202118:45
Albaniaalbania
Logo mistrzostw świata 2022Logo mistrzostw świata 2022Eliminacje mistrzostw świata 2022
A. Buksa uderza nad bramką z pozycji... leżącej
Błąd K. Bare, kapitalna szansa G. Krychowiaka, E. Berisha broni!
0:1 K. Świderski tuż przy słupku, asysta M. Klicha
R. Lewandowski wypychany przez E. Berishę
Indywidualnie A. Broja, pewnie W. Szczęsny

Albania - Polska 0:1, 12.10.2021

„Być albo nie być” – zastanawiał się przed wiekami Hamlet – bohater utworu Williama Shakespeare’a. Podobne rozterki mieli polscy piłkarze przed meczem w Tiranie. Biało-czerwoni zajmowali 3. miejsce w tabeli grupy I eliminacji mistrzostw świata 2022 i tracili punkt do drugiej Albanii. Wybrańcy Paulo Sousy mieli świadomość, że porażka oznaczałaby w zasadzie pożegnanie z marzeniami o grze w barażach do katarskiego mundialu. Nasi piłkarze, choć nie porwali grą, stanęli na wysokości zadania. Na bardzo gorącym terenie – i to dosłownie – zdołali wywalczyć bezcenne 3 punkty i wyprzedzili Albańczyków w tabeli. Spotkanie w Tiranie zakończyło się skandalem. Po golu rezerwowego Karola Świderskiego mecz został przerwany na ponad 20 minut, bowiem w kierunku cieszących się z bramki polskich piłkarzy poleciały z trybun różne przedmioty (m.in. butelki).

poland
Sędzia kończy pierwszą połowę. Do przerwy wynik 0:0.
poland
Sędzia kończy mecz. Spotkanie zakończyło się wynikiem 0:1.
albania
0
1
poland
Sędzia: Clément Turpin
Koszulka Albania (2021).Koszulka Albania (2021).

N. Bajrami

Albania - Polska 0:1 (12.10.2021)Albania - Polska 0:1 (12.10.2021)

Reprezentacja Polski przed meczem z Albanią w eliminacjach MŚ 2022. W górnym rzędzie od lewej: Paweł Dawidowicz, Grzegorz Krychowiak, Kamil Glik, Wojciech Szczęsny, Jan Bednarek, Jakub Moder. W dolnym rzędzie od lewej: Adam Buksa, Piotr Zieliński, Robert Lewandowski (kapitan), Tymoteusz Puchacz, Kamil Jóźwiak.

Przed rozpoczęciem ósmego już meczu eliminacji mundialu czuć było niepewność. Albańczycy wrócili do kraju po pokonaniu Węgrów i tym samym utrzymali miejsce wiceliderów grupy za Anglikami. Ich ewentualny sukces w starciu z naszą reprezentacją prawie na pewno dałby Albańczykom prawo do potyczki w barażach. Pamiętaliśmy również, że świetny wynik w pierwszym meczu w Warszawie (4:1) był dużo lepszy niż gra Polaków. Zaczęliśmy doceniać też to, że wielu reprezentantów Albanii na co dzień nosi koszulki wartościowych klubowych marek, przede wszystkim włoskich. I trochę poddaliśmy się nastrojowi, że to mecz o wszystko. Tymczasem chodzi o drugie miejsce w grupie (bezpośredni awans na razie zarezerwowany jest dla Anglii).

0

Do ostatniego kwadransa miejscowi fani byli 12. zawodnikiem swojej drużyny. Jednak gdy gola strzelił Karol Świderski, momentalnie puściły im nerwy. Na napastnika PAOK-u Saloniki i gratulujących mu kolegów posypał się grad różnych przedmiotów, przede wszystkim plastikowych butelek, choć nie zabrakło nawet telefonu komórkowego! Miejscowi kibice chcieli ustrzelić nawet Wojciecha Szczęsnego. Jedna z rzeczy wylądowała mniej więcej na 30. metrze od polskiej bramki.

0
Twitt Cezarego Kuleszy po meczu Albania - Polska 0:1 (12.10.2021)Twitt Cezarego Kuleszy po meczu Albania - Polska 0:1 (12.10.2021)
ŹRÓDŁO: twitter.com/@Czarek_Kulesza
Edoardo Reja (trener Albania, 2021).

Jestem zadowolony z gry mojej drużyny, mimo że nie była tak dobra, jak w dwóch ostatnich spotkaniach. Zabrakło dwóch kluczowych graczy, a potem wypadli kolejni z powodu COVID-u. Nie było dużo sytuacji podbramkowych, a tych, które były, nie wykorzystał Rey Manaj.

Edoardo Reja, selekcjoner reprezentacji Albanii
WYPOWIEDŹ Z POMECZOWEJ KONFERENCJI PRASOWEJ
Paulo Sousa (Albania - Polska 0:1, 12.10.2021).

Kluczem do wygranej była nasza mentalność, to było bardzo trudne spotkanie, rozgrywane w dość ekstremalnych warunkach. Było głośno, miejscowi kibice byli nam bardzo nieprzychylni, dlatego tak ważna była koncentracja.

Paulo Sousa, selekcjoner reprezentacji Polski
Cezary Kulesza (prezes PZPN, 2021).

Przed pierwszym gwizdkiem było sporo emocji, a zwycięstwo Albanii odniesione na Węgrzech sprawiło, że spotkanie w Tiranie urastało do rangi meczu o „być albo nie być”. Byliśmy jednak pewni siebie, a ja bardzo wierzyłem w nasz zespół.

Cezary Kulesza, prezes PZPN
wypowiedź dla onet.pl z 13 października 2021 r.
Armando Broja (do meczu Albania - Polska 0:1, 12.10.2021)Armando Broja (do meczu Albania - Polska 0:1, 12.10.2021)
2
Karol Świderski (Albania - Polska 0:1, 12.10.2021).Karol Świderski (Albania - Polska 0:1, 12.10.2021).

ZMIENNICY

Obaj piłkarze weszli na boisko w drugiej połowie, ale tylko jeden z nich zdołał trafić do siatki. I był to zawodnik naszej drużyny. Karol Świderski zameldował się na murawie w 71. minucie. Nie potrzebował zbyt wiele czasu, by zdobyć zwycięską bramkę. Po 6 minutach skutecznie wykończył wrzutkę Mateusza Klicha. Tej sztuki nie dokonał na szczęście Armando Broja. Młody gwiazdor albańskiej drużyny nie zagroził poważnie polskiej bramce, był skutecznie wyłączony z gry przez naszych obrońców – jak chociażby w końcówce spotkania, kiedy łatwo powstrzymał go klubowy kolega z Southampton – Jan Bednarek. Chwilę później Broja przeprowadził efektowny rajd pomiędzy polskimi zawodnikami, ale z jego lekkim strzałem bez problemów poradził sobie Wojciech Szczęsny.

Duża to musi być satysfakcja dla selekcjonera, gdy ma kogoś tak zaufanego w drużynie. Beenhakker zaskakiwał Matusiakiem czy Bronowickim, Nawałka w najważniejszych meczach swojej kadry wystawiał Mączyńskiego i Pazdana, a Sousa znalazł swoich żołnierzy, bo to nie tylko Świderski, ale i Buksa, Puchacz czy Dawidowicz. Oni też nie zawiedli, a to najcenniejsze, co w Tiranie zobaczyliśmy.

Łukasz Olkowicz o ulubieńcach selekcjonerów
„PRZEGLĄD SPORTOWY” Z 13 PAŹDZIERNIKA 2021 r.
Kulisy spotkania
Albania - Polska 0:1 (2021) Jesteśmy silniejsi!
Program meczowy Albania - Polska 0:1 (12.10.2021).Program meczowy Albania - Polska 0:1 (12.10.2021).
Okładka Przegląd Sportowy po meczu Albania - Polska 0:1 (12.10.2021).Okładka Przegląd Sportowy po meczu Albania - Polska 0:1 (12.10.2021).Przegląd Sportowy po meczu Albania - Polska 0:1 (12.10.2021).Przegląd Sportowy po meczu Albania - Polska 0:1 (12.10.2021).Okładka Piłka Nożna po meczu Albania - Polska 0:1 (12.10.2021).Okładka Piłka Nożna po meczu Albania - Polska 0:1 (12.10.2021).
Jakub Kwiatkowski (rzecznik PZPN, 2021).

Nie dajcie się sprowokować. Nie rzucajcie niczym, bo przerwą mecz. Dowieziemy ten wynik. Nie dajcie się sprowokować!

Jakub Kwiatkowski, rzecznik prasowy PZPN
apel skierowany do polskich kibiców na stadionie przed wznowieniem gry

► 859. oficjalny, międzypaństwowy mecz reprezentacji Polski
► 13. mecz reprezentacji przeciwko Albanii, bilans: 9-3-1, bramki 19-8
► Równo połowę meczów rozegranych 12 października stanowili rywale na literę „A”
► Po raz 250. zagrał w reprezentacji zawodnik o imieniu Kamil (Glik albo Jóźwiak – obaj zagrali od początku meczu)
► Po raz 40. zagrał w reprezentacji zawodnik o imieniu Mateusz (Klich)
► Po raz 430. wystąpił w reprezentacji zawodnik grający na co dzień w lidze włoskiej (jeden z czwórki: Szczęsny, Dawidowicz, Glik lub Zieliński – wszyscy zagrali od początku meczu)
► Po raz 880. wystąpił w reprezentacji zawodnik grający na co dzień w lidze niemieckiej – Puchacz lub Lewandowski, obaj zagrali od początku meczu)
► W 78. minucie mecz został przerwany na 23 minuty z powodu rzucania na boisko przedmiotów z trybun przez kibiców albańskich

► 10. wyjazdowy mecz reprezentacji bez straconej bramki w eliminacjach mistrzostw świata
► 120. wyjazdowy mecz reprezentacji w mistrzostwach świata i Europy liczonych łącznie (eliminacje + finały)
► 180. gol strzelony przez reprezentację w wielkich turniejach (MŚ, ME, LN i IO – eliminacje + finały) na wyjazdach
► 180. gol strzelony przez reprezentację w eliminacjach MŚ, ME i LN liczonych łącznie w meczach rozegranych poza granicami kraju
► Ardian Ismajli obejrzał żółta kartkę nr 800 pokazaną zawodnikowi rywala reprezentacji Polski w meczu oficjalnym

JUBILEUSZE

► 550. gol strzelony przez reprezentację w meczach o punkty (MŚ, ME, LN i IO – eliminacje + finały)
► 550. gol strzelony przez reprezentację w meczach wyjazdowych
► 250. mecz reprezentacji w eliminacjach wielkich turniejów (MŚ, ME, LN i IO)
► 50. zwycięstwo reprezentacji w eliminacjach wielkich turniejów (MŚ, ME, LN i IO) liczonych łącznie w meczach rozegranych poza granicami kraju
► 60. występ Wojciech Szczęsnego w reprezentacji
► 20. występ Kamila Jóźwiaka w reprezentacji
► 20. występ Przemysława Frankowskiego w reprezentacji
► 10. żółta kartka Jana Bednarka w oficjalnym meczu reprezentacji

I REKORDY

► Pobity rekord reprezentacji liczby kolejnych meczów ze zdobytą bramką (15) w mistrzostwach świata i Europy liczonych łącznie (eliminacje + finały)
► Po raz drugi wyrównany rekord reprezentacji liczby kolejnych, wyjazdowych meczów ze zdobytą bramką (5) w mistrzostwach świata (eliminacje + finały)
► Pobity rekord reprezentacji liczby kolejnych meczów ze zdobytą bramką (9) w mistrzostwach świata i Europy liczonych łącznie (eliminacje + finały) w starciach poza granicami kraju
► Robert Lewandowski wyśrubował swój własny rekord liczby występów w roli kapitana reprezentacji, zagrał z opaską kapitana po raz 66.
► Robert Lewandowski wyśrubował rekord liczby występów w reprezentacji Polski, zagrał w niej po raz 127.

► Po tym starciu bilans bramkowy wyjazdowych meczów w eliminacjach wielkich turniejów (MŚ, ME, LN i IO) stał się równy: 178-178
► Po tym starciu bilans zagranicznych (wyjazd lub teren neutralny) meczów reprezentacji ze zdobytą i ze straconą, jak również bez zdobytej i bez straconej bramki stał się równy, odpowiednio 361-361 i 131-131