„Poznaj Polskę na sportowo” – przedsięwzięcie MEiN i PZPN. Zaczynamy!„Poznaj Polskę na sportowo” – przedsięwzięcie MEiN i PZPN. Zaczynamy!
Kroniki„Poznaj Polskę na sportowo” - zaczynamy!
„Poznaj Polskę na sportowo” - zaczynamy!
Autor: Redakcja Biblioteki PZPN
Data dodania: 31.08.2022
PZPNPZPN

Ministerstwo Edukacji i Nauki przekaże 10 mln zł na wyjazdy sportowe dla uczniów uprawiających piłkę nożną w klubach zrzeszonych w Polskim Związku Piłki Nożnej. To kolejna odsłona pilotażowego przedsięwzięcia MEiN „Poznaj Polskę”. Tym razem – na sportowo! Dziś startujemy z projektem!

„Poznaj Polskę” to już nie tylko wyjazdy edukacyjne uczniów, poznawanie Polski, jej środowiska przyrodniczego, tradycji, zabytków kultury i historii oraz osiągnięć polskiej nauki. Postanowiono pójść krok dalej. Ministerstwo Edukacji i Nauki razem z Polskim Związkiem Piłki Nożnej opracowało kolejny moduł przedsięwzięcia. Projekt skierowany jest do dzieci w wieku od 6 lat do 19 lat, uczniów szkół podstawowych i ponadpodstawowych, będących zawodnikami klubów sportowych zrzeszonych w PZPN.

„Piłka nożna jest najpopularniejszą i najliczniej uprawianą dyscypliną sportową w Polsce. Dlatego warto ten sport promować, szczególnie wśród tych, którzy od najmłodszych lat szkolnych trenują piłkę. Chcemy, aby uczniowie poznali wzorce sportowe, uniwersalne wartości olimpizmu, historię sportu, szczególnie piłki nożnej. Chcemy również na dobrych przykładach pokazać, że sport to zdrowie” – brzmi wspólni komunikat MEiN i PZPN.

Patriotyzm i sport idą ze sobą w parze. Możemy to chociażby zaobserwować na meczach podczas śpiewania hymnu. Cały stadion się wtedy jednoczy, emocjonuje, tętni życiem. Bardzo się cieszę, że teraz będziemy mieli możliwość realizowania programu „Poznaj Polskę na sportowo”, który ma misję edukacyjną. Chcemy, aby nasza młodzież była jeszcze bardziej zaangażowana zarówno w patriotyzm, jak i sport – powiedział Cezary Kulesza, Prezes Polskiego Związku Piłki Nożnej.

W ramach tego programu opracujemy wraz z klubami szczebla centralnego i Wojewódzkimi Związkami Piłki Nożnej historię polskiego futbolu. Uczniowie szkół podstawowych i ponadpodstawowych będą z nią zaznajamiani podczas wycieczek na mecze piłki nożnej w różne regiony kraju. Wielką skarbnicą wiedzy jest również nasza Biblioteka Piłkarstwa Polskiego na portalu Łączy Nas Piłka. Już teraz mogę zaprosić wszystkich na quizy wiedzy, które będą gwarancją nauki, dobrej zabawy, a także dadzą możliwość wygrania atrakcyjnych nagród, w tym wyjazdu na mecz reprezentacji Polski – podkreślił Łukasz Wachowski, Sekretarz Generalny PZPN.

„Poznaj Polskę na sportowo” – przedsięwzięcie MEiN i PZPN. Zaczynamy!„Poznaj Polskę na sportowo” – przedsięwzięcie MEiN i PZPN. Zaczynamy!

O sfinansowanie wyjazdu na wydarzenia sportowe będą mogły ubiegać się kluby sportowe zrzeszone w PZPN, których członkami są uczniowie szkół podstawowych i ponadpodstawowych uprawiający piłkę nożną.

Przedsięwzięcie „Poznaj Polskę na sportowo” PZPN będzie realizował na zlecenie Ministra Edukacji i Nauki. W ramach projektu federacja zorganizuje quiz wiedzy w obszarze piłki nożnej, przygotuje materiały edukacyjne, które będą opublikowane na stronie Biblioteki Piłkarstwa Polskiego. W konkursie będą mogli wziąć udział wszyscy uczniowie (w trzech kategoriach wiekowych: od 6 do 9 lat, od 10 do 14 lat i od 15 do 19 lat) szkół podstawowych i ponadpodstawowych, niezależnie od tego czy trenują w klubach piłkę nożną, czy są po prostu kibicami. Nagrodą będzie uczestnictwo w meczu reprezentacji Polski.

Już teraz zachęcamy wszystkich do śledzenia strony Biblioteki Piłkarstwa Polskiego, poznawania historii reprezentacji, klubów szczebla centralnego i Wojewódzkich Związków Piłki Nożnej, brania udziału w quizach wiedzy oraz zgłaszania się do wyjazdów na mecze piłki nożnej. Łączy nas piłka!

>>>DOWIEDZ SIĘ WIĘCEJ O PROJEKCIE<<<