KronikiMinuta ciszy dla generała
Minuta ciszy dla generała
Autor: Krzysztof Jaśniok
Data dodania: 15.10.2019

Około 10 minuty po pierwszym gwizdku meczu RFN - Polska na mundialu 1974 miało miejsce dość nietypowe w tej fazie spotkania wydarzenie. Gdy Uli Hoeness szykował się do wyrzutu piłki z autu, sędzia przerwał spotkanie i zarządził minutę ciszy dla zmarłego dwa dni wcześniej prezydenta Argentyny Juana Peróna (na zdjęciu pierwszy z lewej).

Kontrowersyjny generał był u władzy dwukrotnie. Najpierw stracił stanowisko w wyniku zamachu stanu i musiał uciec za granicę. Wrócił do kraju, gdy miał 78 lat. Rodacy wierzyli, że zdoła wyprowadzić ojczyznę z głębokiego kryzysu i znów uczynili go prezydentem. Perón zmarł kilka miesięcy po wyborach. Jego pamięć uczczono także podczas innych rozegranych tego dnia meczów: Szwecji z Jugosławią (2:1), Holandii z Brazylią (2:0) i Argentyny z NRD (1:1).

Minuta ciszy po śmierci Juana Peróna (RFN - Polska 1:0, 03.07.1974)