Reprezentacja Czechosłowacji przed meczem mistrzostw świata 1934 z Włochami w Rzymie.Reprezentacja Czechosłowacji przed meczem mistrzostw świata 1934 z Włochami w Rzymie.
KronikiHistoryczny walkower
Historyczny walkower
Autor: Adrian Woźniak
Data dodania: 15.10.2019
FOT. EAST NEWSFOT. EAST NEWS

Historyczny debiut Polaków w finałach piłkarskich mistrzostw świata nastąpił rok przed wybuchem II wojny światowej, ale biało-czerwoni walczyli o awans już cztery lata wcześniej.

Rywalem była wówczas drużyna Czechosłowacji. Pierwsze spotkanie w Warszawie zakończyło się zwycięstwem naszych południowych sąsiadów 2:1 – gola dla Polski strzelił z karnego Henryk Martyna. Do rewanżu nie doszło. 

Po zajęciu Karwiny przemawia generał Władysław Bortnowski.Po zajęciu Karwiny przemawia generał Władysław Bortnowski.
FOT. PAP

Po zajęciu Karwiny przemawia generał Władysław Bortnowski.

Cztery dni przed meczem polskie Ministerstwo Spraw Zagranicznych uznało, że wizyta naszej drużyny w Pradze „nie służyłaby dobrze stosunkom międzynarodowym”. W istocie chodziło o wciąż nierozwiązany spór między oboma państwami o Śląsk Cieszyński. Tym samym reprezentacja Polski jako pierwsza w historii oddała walkowerem mecz eliminacji mundialu. FIFA dodatkowo nałożyła na PZPN karę w wysokości 10 tysięcy złotych. A nasi rywale? Czechosłowacy niedługo potem świętowali tytuł wicemistrzów świata. W finale turnieju we Włoszech w 1934 roku przegrali z gospodarzami dopiero po dogrywce 1:2.