wtorek, 2 czerwca 2026
Jak głosowano w ramach Gali ORLEN Ekstraligi Kobiet? Szczegółowe wyniki
Podczas Gali ORLEN Ekstraligi Kobiet poznaliśmy najlepsze zawodniczki i osobowości sezonu 2025/2026. Laureatki oraz laureaci zostali wyłonieni w głosowaniu Kapituły Gali, składającej się z przedstawicieli środowiska piłki nożnej kobiet, mediów oraz Polskiego Związku Piłki Nożnej.
Poniżej prezentujemy szczegółowe wyniki głosowania we wszystkich kategoriach. Proces wyłaniania laureatów był dwuetapowy. W pierwszej fazie członkowie Kapituły wybierali spośród szerokiego grona kandydatek, kandydatów oraz inicjatyw związanych z sezonem 2025/2026 ORLEN Ekstraligi Kobiet. Na podstawie oddanych głosów wyłoniono pięć najwyżej ocenionych pozycji w każdej kategorii.
W drugim etapie Kapituła ponownie przystąpiła do głosowania, tym razem spośród wyłonionego grona TOP5. Trzy kandydatki, kandydaci lub inicjatywy z najwyższą liczbą głosów uzyskały oficjalne nominacje do nagrody, a zwycięzcy zostali ogłoszeni podczas Gali ORLEN Ekstraligi Kobiet.
Skład Kapituły Gali ORLEN Ekstraligi Kobiet:
Patrycja Balcerzak (Komisja Piłki Kobiecej PZPN)
Aneta Galek (Redakcja PZPN)
Daria Kasperska (Komisja Piłki Kobiecej PZPN)
Radosław Niwiński (Komisja Piłki Kobiecej PZPN)
Tomasz Piłkowski (Forum rozwoju piłki nożnej kobiet w regionach)
Krzysztof Sędzicki (WP Sportowe Fakty)
Jan Sławiński (TVP Sport)
Grzegorz Stefanowicz (Departament Piłkarstwa Kobiecego PZPN)
Joanna Tokarska (TVP Sport)
Hanna Urbaniak (TVP Sport)
Marta Walczak (Departament Szkolenia i Reprezentacji Narodowych PZPN)
Jagoda Weiss (Forum rozwoju piłki nożnej kobiet w regionach)
Michał Zawacki (TVP Sport)
Najlepsza bramkarka:
Oliwia Szperkowska – 53 punkty
Kinga Seweryn – 36 punktów
Natalia Radkiewicz – 25 punktów
Najlepsza obrończyni:
Katarzyna Nowak – 33 punkty
Weronika Szymaszek – 29 punktów
Zofia Buszewska – 27 punktów
Najlepsza pomocniczka:
Patrycja Sarapata – 51 punktów
Paulina Tomasiak – 50 punktów
Suzuka Yosue – 7 punktów
Najlepsza napastniczka:
Klaudia Miłek – 65 punktów
Paulina Filipczak – 27 punktów
Julia Piętakiewicz – 14 punktów
Najlepsza młoda zawodniczka:
Lena Świrska – 57 punktów
Zuzanna Witek – 31 punktów
Julia Przybyl – 19 punktów
Trener sezonu:
Sebastian Stemplewski – 44 punkty
Alicja Zając – 38 punktów
Karolina Koch – 19 punktów
Najlepsza inicjatywa na rzecz rozwoju piłki nożnej kobiet:
Klubowy rekord frekwencji Lecha Poznań UAM – 39 punktów
Klubowe premierowe mecze ampfutbolu – 26 punktów
Podkarpacka Liga Mamusiek – 21 punktów
Najlepszy gol sezonu:
Paulina Tomasiak (GKS Górnik Łęczna vs. Śląsk Wrocław) – 39 punktów
Julia Przybył (Lech Poznań UAM vs. Energa Stomilanki Olsztyn) – 27 punktów
Paulina Tomasiak (GKS Górnik Łęczna vs. AP 2010 ORLEN Gdańsk) – 21 punktów
Królowa strzelczyń: Klaudia Miłek – 21 goli
Ambasador piłki nożnej: ORLEN
Wyjątkowy charakter miała kategoria „Piłkarka Sezonu”. W przeciwieństwie do pozostałych wyróżnień, o jej przyznaniu nie decydowała Kapituła Gali, lecz same zawodniczki ORLEN Ekstraligi Kobiet.
W głosowaniu udział wzięły piłkarki wszystkich 12 klubów najwyższej klasy rozgrywkowej. Łącznie oddano głosy na podstawie 234 kart do głosowania.
Każda zawodniczka wskazywała pięć piłkarek spośród grona 20 nominowanych (zaznaczając, że nie może głosować na zawodniczki ze swojego klubu). Za pierwsze miejsce przyznawano 5 punktów, za drugie 4 punkty, za trzecie 3 punkty, za czwarte 2 punkty, a za piąte 1 punkt. Ostateczna klasyfikacja została ustalona na podstawie sumy zdobytych punktów.
Piłkarka sezonu (TOP10):
Paulina Tomasiak - 719 punktów
Klaudia Miłek - 500 punktów
Patrycja Sarapta - 497 punktów
Suzuka Yosue - 375 punktów
Lena Świrska - 299 punktów
Paulina Filipczak - 196 punktów
Klaudia Maciążka - 165 punktów
Zuzanna Witek - 135 punktów
Julia Przybył - 107 punktów
Patrícia Hmírová – 100 punktów
Partnerem Gali ORLEN Ekstraligi Kobiet był Samorząd Województwa Mazowieckiego.

