wtorek, 2 czerwca 2026

Jak głosowano w ramach Gali ORLEN Ekstraligi Kobiet? Szczegółowe wyniki

Podczas Gali ORLEN Ekstraligi Kobiet poznaliśmy najlepsze zawodniczki i osobowości sezonu 2025/2026. Laureatki oraz laureaci zostali wyłonieni w głosowaniu Kapituły Gali, składającej się z przedstawicieli środowiska piłki nożnej kobiet, mediów oraz Polskiego Związku Piłki Nożnej.

Poniżej prezentujemy szczegółowe wyniki głosowania we wszystkich kategoriach. Proces wyłaniania laureatów był dwuetapowy. W pierwszej fazie członkowie Kapituły wybierali spośród szerokiego grona kandydatek, kandydatów oraz inicjatyw związanych z sezonem 2025/2026 ORLEN Ekstraligi Kobiet. Na podstawie oddanych głosów wyłoniono pięć najwyżej ocenionych pozycji w każdej kategorii.

W drugim etapie Kapituła ponownie przystąpiła do głosowania, tym razem spośród wyłonionego grona TOP5. Trzy kandydatki, kandydaci lub inicjatywy z najwyższą liczbą głosów uzyskały oficjalne nominacje do nagrody, a zwycięzcy zostali ogłoszeni podczas Gali ORLEN Ekstraligi Kobiet.

Skład Kapituły Gali ORLEN Ekstraligi Kobiet:

  • Patrycja Balcerzak (Komisja Piłki Kobiecej PZPN)

  • Aneta Galek (Redakcja PZPN)

  • Daria Kasperska (Komisja Piłki Kobiecej PZPN)

  • Radosław Niwiński (Komisja Piłki Kobiecej PZPN)

  • Tomasz Piłkowski (Forum rozwoju piłki nożnej kobiet w regionach)

  • Krzysztof Sędzicki (WP Sportowe Fakty)

  • Jan Sławiński (TVP Sport)

  • Grzegorz Stefanowicz (Departament Piłkarstwa Kobiecego PZPN)

  • Joanna Tokarska (TVP Sport)

  • Hanna Urbaniak (TVP Sport)

  • Marta Walczak (Departament Szkolenia i Reprezentacji Narodowych PZPN)

  • Jagoda Weiss (Forum rozwoju piłki nożnej kobiet w regionach)

  • Michał Zawacki (TVP Sport)

Najlepsza bramkarka:

  1. Oliwia Szperkowska – 53 punkty

  2. Kinga Seweryn – 36 punktów

  3. Natalia Radkiewicz – 25 punktów

Najlepsza obrończyni:

  1. Katarzyna Nowak – 33 punkty

  2. Weronika Szymaszek – 29 punktów

  3. Zofia Buszewska – 27 punktów

Najlepsza pomocniczka:

  1. Patrycja Sarapata – 51 punktów

  2. Paulina Tomasiak – 50 punktów

  3. Suzuka Yosue – 7 punktów

Najlepsza napastniczka:

  1. Klaudia Miłek – 65 punktów

  2. Paulina Filipczak – 27 punktów

  3. Julia Piętakiewicz – 14 punktów

Najlepsza młoda zawodniczka:

  1. Lena Świrska – 57 punktów

  2. Zuzanna Witek – 31 punktów

  3. Julia Przybyl – 19 punktów

Trener sezonu:

  1. Sebastian Stemplewski – 44 punkty

  2. Alicja Zając – 38 punktów

  3. Karolina Koch – 19 punktów

Najlepsza inicjatywa na rzecz rozwoju piłki nożnej kobiet:

  1. Klubowy rekord frekwencji Lecha Poznań UAM – 39 punktów

  2. Klubowe premierowe mecze ampfutbolu – 26 punktów

  3. Podkarpacka Liga Mamusiek – 21 punktów

Najlepszy gol sezonu:

  1. Paulina Tomasiak (GKS Górnik Łęczna vs. Śląsk Wrocław) – 39 punktów

  2. Julia Przybył (Lech Poznań UAM vs. Energa Stomilanki Olsztyn) – 27 punktów

  3. Paulina Tomasiak (GKS Górnik Łęczna vs. AP 2010 ORLEN Gdańsk) – 21 punktów

Królowa strzelczyń: Klaudia Miłek – 21 goli

Ambasador piłki nożnej: ORLEN

Wyjątkowy charakter miała kategoria „Piłkarka Sezonu”. W przeciwieństwie do pozostałych wyróżnień, o jej przyznaniu nie decydowała Kapituła Gali, lecz same zawodniczki ORLEN Ekstraligi Kobiet.

W głosowaniu udział wzięły piłkarki wszystkich 12 klubów najwyższej klasy rozgrywkowej. Łącznie oddano głosy na podstawie 234 kart do głosowania.

Każda zawodniczka wskazywała pięć piłkarek spośród grona 20 nominowanych (zaznaczając, że nie może głosować na zawodniczki ze swojego klubu). Za pierwsze miejsce przyznawano 5 punktów, za drugie 4 punkty, za trzecie 3 punkty, za czwarte 2 punkty, a za piąte 1 punkt. Ostateczna klasyfikacja została ustalona na podstawie sumy zdobytych punktów.

Piłkarka sezonu (TOP10):

  1. Paulina Tomasiak - 719 punktów

  2. Klaudia Miłek - 500 punktów

  3. Patrycja Sarapta - 497 punktów

  4. Suzuka Yosue - 375 punktów

  5. Lena Świrska - 299 punktów

  6. Paulina Filipczak - 196 punktów

  7. Klaudia Maciążka - 165 punktów

  8. Zuzanna Witek - 135 punktów

  9. Julia Przybył - 107 punktów

  10. Patrícia Hmírová – 100 punktów

Partnerem Gali ORLEN Ekstraligi Kobiet był Samorząd Województwa Mazowieckiego.