Aktualności

Wolontariuszu, poznaj swoje ABC!

Wolontariat12.10.2018 
Dlaczego warto zaangażować się w Program Wolontariatu PZPN? Jakie są prawa i obowiązki wolontariusza? Jakich wartości się od niego oczekuje, a czego powinien się wystrzegać? Tego wszystkiego i wiele więcej można dowiedzieć się z „ABC Wolontariusza” – kieszonkowego podręcznika rozdawanego wszystkim wolontariuszom wspierającym wydarzenia PZPN.

Czwartkowy mecz reprezentacji Polski z Portugalią na Stadionie Śląskim w Chorzowie był pierwszym, podczas którego wolontariusze znaleźli w swoim wyposażeniu naszą najnowszą publikację – „ABC Wolontariusza”. W tej kieszonkowej, kilkudziesięciostronicowej książeczce zawarliśmy wiedzę niezbędną dla wszystkich, którzy chcą wspierać wydarzenia organizowane przez PZPN.

„Każdy nasz wolontariat, w zależności od skali wydarzenia oraz obszarów działań wolontariuszy, poprzedzony jest odpowiednim szkoleniem, bądź odprawą. Zależało nam jednak na tym, aby najważniejsze informacje były dla wolontariuszy dostępne przez cały czas. Teraz będą oni mogli w każdej chwili powrócić do tej wiedzy, przypomnieć ją sobie i utrwalić. Stąd właśnie pomysł na kieszonkową publikację, którą można mieć zawsze przy sobie i w razie potrzeby sprawnie z niej skorzystać” – mówi Damian Witkowski koordynujący Program Wolontariatu PZPN, pomysłodawca „ABC Wolontariusza”.

„ABC” zawiera m.in. informacje o pierwszej pomocy, czyli o czynnościach, które wykonane prawidłowo i na czas mogą zadecydować o czyimś zdrowiu, a nawet życiu. Krok po kroku opisana została resuscytacja krążeniowo-oddechowa, a także jak powinno się korzystać z defibrylatora AED.FOTO: PZPN

Każdy wolontariusz powinien znać także swoje prawa – wiedzieć, co organizator imprezy musi mu zagwarantować, czego może od niego oczekiwać oraz jakich poleceń jako wolontariusz nie jest zobligowany wykonywać. Jednocześnie musi być także świadomy swoich obowiązków – do czego się zobowiązuje, zgłaszając chęć do pomocy, oraz czego pod żadnym pozorem nie wolno mu czynić dla dobra własnego, uczestników imprezy oraz dobrego wizerunku wydarzenia. Prawa i obowiązki wolontariusza również dostępne są w „ABC”.

Szczególnie z myślą o osobach, które niedawno dołączyły do Drużyny Wolontariuszy PZPN w publikacji przedstawiono również pokrótce najważniejsze imprezy organizowane przez Polski Związek Piłki Nożnej. Opisano projekty zaliczane do tzw. wolontariatu stałego oraz roczny „cykl życia” Programu Wolontariatu, który może pomóc np. w zaplanowaniu sobie czasu wolnego albo rozplanowaniu urlopu w przypadku chęci wzięcia udziału w konkretnym wydarzeniu lub projekcie.

Dlaczego w ogóle warto angażować się w wolontariat? Co może dać konkretnie Wolontariat PZPN? To kolejne tematy poruszone w publikacji, poparte dodatkowo historiami osób regularnie wspierających nasze wydarzenia. Nie zabrakło również słów zachęty oraz podziękowań od Prezesa PZPN Zbigniewa Bońka, a także elementu kolekcjonerskiego, dla najaktywniejszych wolontariuszy. Jesteście ciekawi, co jeszcze można znaleźć w „ABC Wolontariusza”? Aby otrzymać książeczkę, wystarczy wziąć udział w jednym z naszych wydarzeń, do czego nieustannie i bardzo serdecznie zachęcamy!

Karol Kulpa

Zobacz również

© PZPN 2014. Wszelkie prawa zastrzeżone. NOWY REGULAMIN ŁNP od 25.03.2019 Regulamin portalu DO 25.03.2019 Polityka prywatności