Aktualności

„Pomyślałam, że spróbuję. I ta przygoda wciąż trwa!”

Wolontariat25.06.2019 

Niezwykle intensywny i pełen emocji czas związany z Mistrzostwami Świata FIFA U-20 Polska 2019 jest już za nami, a tym samym wolontariusze, oraz inne osoby związane z organizacją młodzieżowego mundialu, wrócili do codziennego rytmu życia. Wracamy także i my, przypominając się z cyklem artykułów przybliżających sylwetki naszych stałych ochotników. Poznajcie Magdalenę Staszewską – 24-letnią mieszkankę Warszawy, która niedawno zakończyła pracę przy młodzieżowym mundialu i już spogląda marzeniami na wolontariat UEFA EURO 2020.

Przygoda Magdaleny z wolontariatem sportowym rozpoczęła się dwa lata temu od UEFA EURO U-21 Polska 2017. 24-latka od dziecka pasjonowała się sportem i postanowiła zobaczyć, jak organizuje duże sportowe wydarzenie.

– Sportowego bakcyla zaszczepili we mnie dziadkowie, z którymi spędzałam bardzo dużo czasu. Interesowała mnie również organizacja dużych imprez od środka. Zobaczyłam ogłoszenie o możliwości aplikowania na młodzieżowe EURO i stwierdziłam, że spróbuję. Dostałam się do działu Media i swoją przygodę z wolontariatem kontynuuję do dziś – mówi Magda, która na swoim koncie ma już co najmniej kilkanaście imprez.

– Można powiedzieć, że regularnie działam jako wolontariusz w Biurze Prasowym PZPN. Uczestniczyłam w sześciu lub siedmiu meczach reprezentacji Polski, w meczu kadry młodzieżowej, w finale Pucharu Polski czy w niektórych konferencjach, np. w prezentacji obecnego selekcjonera kadry. Poza piłką nożną brałam również udział w wolontariacie sezonowym w siatkówce, dwa razy w imprezach kolarskich na torze w Pruszkowie oraz dwukrotnie w lekkoatletycznym Memoriale Kamili Skolimowskiej – wylicza nasza rozmówczyni.

Dlaczego Magdalena w ogóle angażuje się w wolontariat? Jak zdradza, swoją przyszłość wiąże z organizacją imprez, dlatego bardzo cieszy ją każda możliwość zdobycia cennego doświadczenia.

– Przede wszystkim kocham atmosferę wolontariatów i poczucie bycia częścią czegoś wielkiego. Chciałabym również pracować jako event manager, dlatego z chęcią podpatruję, jak organizowane są imprezy o różnej skali. Po pierwszym wolontariacie niemal całe moje życie poszło właśnie w stronę sportu. Pracowałam w klubie sportowym, działałam w kole naukowym o tematyce sportowej, a niedawno zakończyłam udział w Programie Wolontariatu PZPN przy Mistrzostwach Świata FIFA U-20 Polska 2019.

fot. Archiwum prywatne

W trakcie młodzieżowego mundialu Magda stacjonowała w Gdyni i wspierała – jakżeby inaczej – obszar Mediów, w którym posiada już olbrzymie doświadczenie.

– Mieliśmy bardzo zgraną ekipę oraz super koordynatorów. Zajmowaliśmy się głównie obsługą mediów na Welcome Desk'u, pomagaliśmy przy konferencjach prasowych oraz asystowaliśmy dziennikarzom, zarówno na płycie boiska, jak i na trybunie prasowej. Szczególnie miło wspominam możliwość wzięcia udziału w ceremonii medalowej z perspektywy boiska. To było niezwykle ciekawe doświadczenie – opowiada Magda.

Jedna impreza dopiero co się zakończyła, a Magda, jak przystało na wolontariusza z krwi i kości, już myśli o udziale w kolejnych. Jej marzenia sięgają naprawdę wysoko.

– Na pewno będę chciała wziąć udział w Memoriale Kamili Skolimowskiej – to byłby mój trzeci raz – oraz będę się zgłaszać na kolejne mecze kadry – opowiada Magda. – Zdradzę też, że razem z całą paczką znajomych chcę aplikować na wolontariat UEFA EURO 2020. Szturmem zgłaszamy się do jednego miasta, konkretnie do Budapesztu, i zobaczymy, co z tego wyjdzie. Ściskajcie kciuki! – kończy 24-letnia wolontariuszka.

Karol Kulpa

Zobacz również

© PZPN 2014. Wszelkie prawa zastrzeżone. NOWY REGULAMIN ŁNP od 25.03.2019 Regulamin portalu DO 25.03.2019 Polityka prywatności