Aktualności

O sukcesie decydują detale

Wolontariat28.08.2019 
Swoją przygodę z wolontariatem sportowym zaczął kilka lat temu i kontynuuje do dziś, nieustannie ucząc się nowych rzeczy, które może przełożyć na codzienną pracę. To m.in. dzięki udziałowi w takich imprezach, jak Mistrzostwa Świata FIFA U-20 Polska 2019 wie, jak wiele detali składa się na końcowy sukces całego wydarzenia. Poznajcie Bartka Nakończego – 29-letniego uczestnika Programu Wolontariatu PZPN, a na co dzień m.in. trenera piłki nożnej z Tarnowa.

Bartek ma 29 lat. Na co dzień pracuje w Podokręgu Małopolskiego ZPN w Tarnowie, gdzie organizuje rozgrywki piłki nożnej seniorów oraz dzieci i młodzieży na poziomie amatorskim. Dodatkowo zajmuje się szkoleniem najmłodszych adeptów piłkarskich. Jego przygoda z wolontariatem sportowym rozpoczęła się jeszcze na studiach.

– Zacząłem od wspierania konferencji naukowych poświęconych zarządzaniu w sporcie. Przez kolejne lata chętnie angażowałem się również w takie wydarzenia sportowe jak Lech Conference, Lech Cup czy mecze Reprezentacji Polski, a ostatnio wziąłem udział w Programie Wolontariatu PZPN przy Mistrzostwach Świata FIFA U-20 Polska 2019 – opowiada.

Dlaczego Bartek w ogóle angażuje się w wolontariat? Jest to dla niego przede wszystkim znakomita okazja do poznania kulis imprez sportowych, a zdobyta w ten sposób wiedza procentuje przy organizacji własnych wydarzeń.

– Wolontariat pozwala mi się uczyć i zdobywać doświadczenia, które następnie mogę przełożyć na codzienną pracę. Od samego początku mój udział w dużych imprezach był nastawiony na możliwość poznania różnych kanałów komunikacji oraz sposobów zarządzania pracą, delegowania zadań i zarządzania ludźmi. Tak, by później móc niektóre obserwacje odpowiednio zmodyfikować i wykorzystać podczas imprez sportowych, za które sam jestem odpowiedzialny – mówi Bartek, dodając, że wolontariat to również ludzie oraz przeżycia nieporównywalne z tymi, jakich doświadcza się na trybunach.

– To okazja doświadczenia fantastycznych emocji, których nie ma możliwości przeżyć, oglądając dane wydarzenie w telewizji lub jako kibic na trybunach. Dzięki pracy wolontariusza można również poznać fanatycznych, pełnych pozytywnego nastawienia ludzi, którzy chcą się dzielić swoim zaangażowaniem i pasją – podkreśla.

Podczas wspomnianych już MŚ FIFA U-20 Polska 2019 Bartek pracował w Lublinie jako osoba wspierająca Biuro Organizatora (LOC). Po raz kolejny była to dla niego niepowtarzalna okazja do podpatrzenia i nauczenia się nowych rzeczy.

– Młodzieżowe Mistrzostwa Świata U-20 w piłce nożnej pokazały mi, jak wiele najdrobniejszych szczegółów i detali musi być wcześniej doskonale przemyślanych i zaplanowanych, aby podczas imprezy wszystko przebiegało zgodnie z oczekiwaniami FIFA, drużyn biorących udział w turnieju oraz kibiców z wielu krajów.

– Jako wolontariusz zaangażowany w pracę w Biurze Organizatora zobaczyłem, że to, co pokazuje kamera telewizyjna i relacja z imprezy w internecie to tylko wierzchołek góry lodowej. Za końcowym sukcesem wydarzenia kryje się ogromna praca wielu ludzi odpowiedzialnych za różne obszary, takie jak m.in.: transport, zakwaterowanie, ticketing, VIP & hospitality, marketing, media, operacje meczowe, bezpieczeństwo, biuro organizatora, na koordynacji pracy wolontariuszy kończąc. Cieszę się, że byłem częścią tego projektu i dołożyłem swoją cegiełkę do końcowego sukcesu całej imprezy – opowiada Bartek, który ani myśli zwalniać tempa i już szykuje się do kolejnych wolontariatów.

– Moje najbliższe plany związane z wolontariatem to oczywiście nadchodzące jesienne spotkania reprezentacji Polski w ramach kwalifikacji do UEFA EURO 2020. Jestem przekonany, że będziemy się po nich cieszyć z awansu biało-czerwonych na przyszłoroczny turniej – kończy Bartosz.

Zobacz również

© PZPN 2014. Wszelkie prawa zastrzeżone. NOWY REGULAMIN ŁNP od 25.03.2019 Regulamin portalu DO 25.03.2019 Polityka prywatności