Aktualności

Liczymy na Was (!), czyli kodeks pracy wolontariusza

Wolontariat17.05.2019 

Do rozpoczęcia Mistrzostw Świata FIFA U-20 Polska 2019 pozostał zaledwie tydzień. Część ochotników zakwalifikowanych do Programu Wolontariatu PZPN już pomaga w swoich obszarach, pozostali wciąż czekają na rozpoczęcie swoich działań. Jeśli należycie do tej drugiej grupy i do końca nie wiecie jeszcze, czego mogą oczekiwać od Was Lokalni Koordynatorzy oraz Liderzy Obszarów, ten tekst jest właśnie dla Was.

Każda osoba, która pozytywnie przebrnęła przez wymagający proces rekrutacyjny i zakwalifikowała się do Programu Wolontariatu PZPN przy Mistrzostwach Świata FIFA U-20 Polska 2019 podpisała z PZPN tzw. porozumienie wolontariackie. Jest to krótki dokument określający najważniejsze zasady wolontariatu, a także prawa i obowiązki wolontariusza.

Wśród wspomnianych świadczeń znajdziecie np. udział w szkoleniach, współpracę z innymi wolontariuszami, odpowiedzialność za powierzone mienie czy też pełnienie zadań wg obszaru, do którego wolontariusz został wyznaczony. Dokument określa również zasady zgłaszania nieobecności oraz zgody na przetwarzanie danych osobowych i wykorzystywanie wizerunku w materiałach promocyjnych Turnieju.

Wspomniane zapisy musiały się znaleźć w porozumieniu ze względów prawnych. Jest jednak wiele wymogów, których nie znajdziecie w dokumencie, choć są one kluczowe dla powodzenia całego wolontariackiego przedsięwzięcia. Jakie to wymagania? Czy jest się czego obawiać? Uspokajamy – absolutnie nie ma czego! Jesteśmy pewni, że te wymagania każdy z Was spełnia w naturalny sposób.

Jeśli zakwalifikowaliście się do Programu Wolontariatu w Bydgoszczy, dowodzić będzie Wami duet Dorota Glaza i Karolina Jaruszewska. Czego będą od Was wymagać obie koordynatorki?

– Oczekuję, że wolontariusz będzie odpowiadał na naszą ciężką pracę swoim zaangażowaniem i chęcią do działania podczas turnieju. Oczekuję, że będzie słowny oraz będzie starał się współgrać w grupie swoich towarzyszy z obszaru. Oczekuję pozytywnego nastawienia i miłych wzajemnych relacji. Chciałabym, abyśmy po ostatnim wspólnym meczu mogli uścisnąć sobie dłonie i wzajemnie pogratulować z uśmiechem na ustach! – mówi Dorota.

fot. Katarzyna Luzyńczyk

– Od wolontariusza oczekuje przede wszystkim zaangażowania i pozytywnego nastawienia. Ważna jest także umiejętność pracy w grupie i zdolność rozwiązywania konfliktów. Mistrzostwa Świata FIFA U-20 Polska 2019 to święto piłki nożnej, ale i skomplikowane organizacyjnie wydarzenie, gdzie niezwykle istotne jest zgodne współdziałanie całego zespołu – dodaje Karolina.

W Bielsku-Białej na czele naszych dzielnych wolontariuszy stoi Agnieszka Moroń, która ma nadzieję, że podlegające jej osoby będą się cieszyć tym, co robią. – Przede wszystkim chcę, aby każdy z wolontariuszy miał radość ze swojej pracy podczas Mistrzostw. Oczywiście „w cenie” będzie zaangażowanie, obowiązkowość, umiejętność współpracy i pozytywne do niej nastawienie, natomiast zależy mi na tym, aby był to również czas na poznanie nowych osób i chwile odpoczynku – mówi Agnieszka.

– Oczekiwania? Zaangażowanie, dobra zabawa i szacunek do samych siebie, czasu oraz pracy. I pamiętajcie, że dobro powraca! – apeluje Katarzyna Kohnke, Lokalna Koordynatorka z Gdyni. – A ja od wolontariusza oczekuję przede wszystkim entuzjazmu i chęci do działania. Reszty nauczy się podczas wolontariatu – dodaje Mateusz Tomasik, Lider obszarów SnS oraz ELOG.

Zaangażowanie to bez wątpienia najbardziej pożądana cecha wolontariusza. Nie inaczej jest w Lublinie, gdzie całością wolontariackich operacji zawiadywać będzie Dagmara Gruszczak.

– Jako Koordynator Wolontariatu chciałabym, aby wolontariusz wykazywał się zaangażowaniem i sumiennością, a przy tym wszystkim bardzo dobrze się bawił, zbierając super wspomnienia – mówi Dagmara. – Ja z kolei oczekuję odpowiedzialności za zadania i brania ich na poważnie, bo są one niezwykle istotne dla powodzenia całości imprezy. Nie możemy sobie pozwolić na bylejakość, ale starać się na sto procent – dodaje Katarzyna Jankowska, Lider obszaru Mediów.

– Jestem przekonana, że przed nami wielkie wydarzenie – nie ma wątpliwości Katarzyna Luzyńczyk, Lokalna Koordynatorka w mieście Łódź. – To mega fajny czas dla wolontariuszy. Każdego dnia uczą się czegoś nowego, poznają siebie nawzajem i widzą, jak dzięki nim powstaje ten turniej. Liczę na ich zaangażowanie i dobrą zabawę – dodaje krótko Kasia, natomiast Piotr Solik, który skoordynuje działania wolontariuszy w Tychach, stawia na zasadę potrójnego „Z”.

– Zabawa, zaangażowanie oraz zaufanie. „Zabawa”, ponieważ wolontariat ma przynieść dużo radości. „Zaangażowanie”, gdyż czeka nas mnóstwo pracy, przy której liczę na Waszą pomoc. Wreszcie „zaufanie”, ponieważ możecie mi zaufać, że będą to niezapomniane Mistrzostwa ;) – zapowiada Piotrek.

Przypomnijmy, że oficjalne rozpoczęcie Mistrzostw Świata FIFA U-20 Polska 2019 nastąpi już w najbliższy czwartek 23 maja. Wszystkim, którzy już wspierają przygotowania do Turnieju oraz tym, którzy dopiero przystąpią do swoich działań, życzymy wspaniale spędzonego czasu i wielu niezapomnianych chwil!

Karol Kulpa

Zobacz również

© PZPN 2014. Wszelkie prawa zastrzeżone. NOWY REGULAMIN ŁNP od 25.03.2019 REGULAMIN PROFILU UŻYTKOWNIKA PZPN Polityka prywatności