Aktualności

„Już brakuje mi wolontariatu Mistrzostw Świata”

Wolontariat04.07.2019 

Pomimo młodego wieku na swoim koncie ma już dwuletnie doświadczenie wolontariackie. Mistrzostwa Świata FIFA U-20 Polska 2019 były jego debiutem w roli wolontariusza sportowego, ale już teraz deklaruje, że to dopiero początek tej drogi. Poznajcie Dominika Muchę – 18-letniego mieszkańca Bielska–Białej, który podczas Mistrzostw pełnił funkcję Lidera obszaru ELOG.

Swoją przygodę z wolontariatem Dominik rozpoczął dwa lata temu od promowania olimpiady „Zwolnieni z Teorii”. Spodobało mu się tak bardzo, że od tamtej pory regularnie angażuje się w większe lub mniejsze lokalne wolontariaty.

– „Zwolnieni z Teorii” to olimpiada projektów społecznych. Każda osoba, która ma pomysł na jakąś zmianę w swoim otoczeniu, może wejść na specjalnie przygotowaną platformę, na której dowie się jak przygotować projekt, jak go przeprowadzić, na czym to polega i z czym się to wiąże – opowiada Dominik.

– Jako wolontariusz tłumaczyłem zasady funkcjonowania projektu, pokazywałem, jak on działa. Przynosiło mi to wiele satysfakcji i radości, stąd decyzja o udziale w kolejnych wolontariackich inicjatywach – dodaje.

Mistrzostwa Świata FIFA U-20 Polska 2019 były dla naszego rozmówcy debiutem w wolontariacie sportowym. Dominik lubi od czasu do czasu pograć w piłkę nożną z kolegami, ale nie nazwałby tego pasją, ani też główną motywacją do udziału w młodzieżowym mundialu.

– Ja po prostu lubię działać i organizować wydarzenia! Uznałem, że udział w tym turnieju to szansa na ciekawe doświadczenia, na nauczenie się czegoś nowego i poznanie osób podobnych do mnie – takich, którym chce się coś robić – argumentuje.

fot. PZPN

W trakcie mundialu Dominik pełnił funkcję Lidera obszaru ELOG. O tym, na czym polegało jego zaangażowanie, możecie przeczytać w tym artykule. Dziś, kilka tygodni po zakończeniu majowo-czerwcowej przygody, przyznaje, że brakuje mu wolontariatu, poznanych tam ludzi i przeżywanych emocji.

– Brakuje... I to bardzo! Chodzi przede wszystkim o klimat, który towarzyszył temu wydarzeniu. Wszyscy byli otwarci. Gdy miałeś jakiś problem, każdy starał się pomóc. Dodatkowo mobilizował nas fakt, że w trakcie meczu, czy też niedługo po nim, widzieliśmy efekty swojej pracy, a gdy zauważyliśmy jakieś niedociągnięcia, wszyscy razem pracowaliśmy nad tym, aby je zniwelować. Długo będę wspominał tę współpracę. Wszyscy Liderzy grali do jednej bramki i gdy tylko któryś zakończył swoje działania, pytał pozostałych, czy nie potrzebują pomocy – wspomina Dominik, dodając, że w pamięci szczególnie pozostały mu chwile spędzone na murawie podczas odgrywania hymnów narodowych.

– Miałem taką możliwość z racji wykonywanych obowiązków. To niesamowita sprawa, stać niedaleko zawodników, gdy z dumą śpiewają swoje hymny narodowe – podkreśla 18-letni mieszkaniec Bielska-Białej.

Jak wspomnieliśmy, MŚ FIFA U-20 Polska 2019 były debiutem Dominika w roli wolontariusza sportowego. Z pewnością nie było to jednak jego ostatnie słowo. Nasz rozmówca już ma w planach kolejne wolontariackie wydarzenia.

– Na pewno będę składał wniosek na UEFA EURO 2020 do Petersburga. Jestem również na bieżąco z mailami na Platformie Wolontariuszy PZPN oraz z informacjami w serwisach społecznościowych. Jeśli tylko zobaczę interesujący wolontariat i będę miał okazję, aby się w niego włączyć, na pewno to zrobię! – kończy Dominik.

Karol Kulpa

Zobacz również

© PZPN 2014. Wszelkie prawa zastrzeżone. NOWY REGULAMIN ŁNP od 25.03.2019 Regulamin portalu DO 25.03.2019 Polityka prywatności