Wielka wartość Konwencji Trenerskiej UEFA

Trenerzy23.11.2017 
Przez ostatnie dwie dekady Konwencja Trenerska UEFA poprawiła standardy trenowania piłki nożnej. Wypromowała wartości trenerów oraz pomogła w wymianie wykwalifikowanych kadr w całej Europie.

Piłkarze dostarczają fantastycznych momentów, strzelają gole i ekscytują kibiców, ale ich talent wymaga wsparcia trenerów, by dotarli na najwyższy poziom. Z drugiej strony wykwalifikowani szkoleniowcy potrzebują odpowiedniego środowiska i piłkarzy, by wyciągnąć z nich maksymalną wartość. Stąd też kluczowa rola trenerów edukatorów, którzy z poświęceniem działają w całej Europie.

UEFA zdecydowanie wspiera dbałość o poziom kształcenia trenerów piłkarskich. Bazuje swoją misję na założeniu, że lepsi trenerzy rozwijają lepszych piłkarzy i drużyny, co prowadzi do podniesionego poziomu w całej Europie. A jednym z podstawowych elementów „trenowania trenerów” jest właśnie Konwencja Trenerska UEFA.

Przez ostatnie dwie dekady konwencja – uczestnikami są wszystkie 53 federacje zrzeszone w UEFA – podniosła standardy szkolenia, wypromowała wartości całej profesji i stworzyła warunki do przepływu myśli oraz zatrudnienia wykwalifikowanych kadr w całej Europie. Dzięki swojemu istnieniu około 200 tysięcy trenerów na całym kontynencie posiada akceptowaną przez UEFA licencję, która pozwala na pracę w tym zawodzie.

Frank Ludolph, szef kształcenia trenerów w UEFA, tłumaczył te osiągnięcia i benefity z konwencji trenerskiej na ostatniej konferencji trenerów edukatorów w Belfaście, by również przedstawić dalszy rozwój w tym konkretnym segmencie i rozumieniu. – Na pewno nasza konwencja trenerska podniosła poziom edukacji trenerów w całej Europie – powiedział. – Jest również efekt w postaci rozpoznania coraz większej roli tej profesji, oraz podniesienie statusu trenerów.

Chęć podnoszenia jakości trenerów jest podkreśleniem przywiązania UEFA do ciągłego podnoszenia poziomu piłkarskiego na przyszłość, co, jak zaznaczają przedstawiciele federacji, zależy w wielkim stopniu od trenerów, których rola jest kluczowa w rozwoju piłkarzy. Konwencja to również sposób na zintegrowanie europejskiego środowiska, pomoc w jego skomunikowaniu i honorowaniu kwalifikacjach trenerskich z każdego kraju. – A to oznacza, że trenerzy mogą pracować w różnych federacjach. Ta swoboda ruchu jest jak najbardziej zasadna przy jurysdykcji Unii Europejskiej – dodaje Ludolph.

Konwencja Trenerska UEFA pomaga wykreować minimalne standardy, by zagwarantować odpowiedni poziom szkolenia w ramach działania federacji. – Co również oznacza, że jasno wyznaczone wymagania do osiągnięcia licencji trenerskiej nie skazują piłkarzy na szkolenie poniżej odpowiedniego poziomu, co mogłoby wpłynąć na ich postawę fizyczną, psychiczną i techniczną – tłumaczy.

Konwencja ma również wesprzeć promocję kształcenia trenerów we wszystkich federacjach zrzeszonych w UEFA, dla wszystkich rozgrywek i członków, jak również zapewniając utrzymanie pieczy nad tym aspektem. UEFA obecnie wprowadza przeanalizowaną wersję konwencji, która będzie odpowiadać współczesnym wymaganiom, rozwojowi w kształceniu i edukacji trenerów. Zajmuje się tym JIRA Panel, który stanowią doświadczeni, szanowani eksperci, którzy szkolili na najwyższym poziomie. – Skoro futbol się rozwija, to edukacja trenerów musi za tym nadążać, odpowiadać wymaganiom, które wobec szkoleniowców są coraz większe – dodaje Lundolph.

Dodatkowo, UEFA ostatnio wprowadziła specjalistyczne kursy dla trenerów bramkarzy oraz futsalu, czyli programy edukacyjne i licencje w tych sektorach. Badania przeprowadzone przez uniwersytet Becketta w Leeds pomogły ukształtować drogę rozwoju konwencji. W jego ramach zaangażowano kilka krajowych federacji, skupiając się na wpływie konwencji od pierwszej publikacji w 1998 roku, rozpoznając trzy priorytety: nauka w środowisku naturalnym, czyli przygotowanie trenerów do pracy w klubie; rozwój trenerów edukatorów, czyli kształtowanie ich atutów, aby wychowywali trenerów najwyższej jakości; oraz dalsza edukacja, by posiadacze licencji UEFA byli kompetentnymi trenerami piłkarskimi.

W kontekście tych obszarów są przygotowywane i rozwijane aktywności, mające na celu wsparcie konwencji, kształcenia i edukowania. Znaczenie Konwencji Trenerskiej UEFA podkreślają również trenerzy, którzy pracowali na najwyższym poziomie. – Edukacja trenerów musi posiadać odpowiednią strukturę, być wielopoziomowa i dostosowywana do ewolucji gry. UEFA zdała sobie z tego sprawę lata temu, właśnie wprowadzając konwencję trenerską – mówi selekcjoner reprezentacji Niemiec, Joachim Löw. – Kluczem jest, by ktokolwiek chcący zostać trenerem był wprowadzony w te programy edukacyjne. UEFA bardzo ciężko pracowała, by była ku temu okazja w całej Europie – dodawał sir Alex Ferguson, ambasador UEFA.

Konwencja Trenerska UEFA dostępna jest TUTAJ.
źródło: UEFA

Zobacz również

© PZPN 2014. Wszelkie prawa zastrzeżone. Regulamin portalu Polityka prywatności