Wizyta Szkoły Trenerów w Izraelu. „Wartościowe zajęcia”

Trenerzy18.12.2018 

W Izraelu na początku grudnia odbyło się spotkanie Study Group dotyczące kursów UEFA A Elite Youth. – Ten kurs prowadzony jest w Polsce przez Szkołę Trenerów, dlatego pojechali tam wszyscy trenerzy prowadzący wykłady w ramach przygotowań do tej licencji – mówi Dariusz Pasieka, szef kształcenia i licencjonowania trenerów w Polskim Związku Piłki Nożnej.

Czterodniowa sesja zajęć odbywała się w Tel Awiwie i była nadzorowana przez przedstawicieli UEFA. Uczestniczyły w niej grupy z Polski, Łotwy, Grecji, Wysp Owczych i Węgier. – W tych krajach oraz w Izraelu dopiero wprowadzane są zmiany pod kątem licencji UEFA A Elite Youth lub kurs jest on na początkowym etapie, gdy w Polsce było ich już najwięcej. Natomiast takie jest założenie federacji, by grupy korzystały z doświadczenia innych związków – tłumaczy Pasieka.W piłkarskim Izraelu – rywalu reprezentacji Polski w eliminacjach EURO 2020 – doszło jesienią do ważnych zmian. Z Austrii do współpracy poproszono w roli selekcjonera Andreasa Herzoga i dyrektora technicznego Williego Ruttensteinera. – Od kilku miesięcy wprowadzają oni pewne kanony, które kształtowano również w Austrii. Ich uwagi w trakcie całego wyjazdu były bardzo cenne, merytoryczne. Ich zapotrzebowanie na kursy UEFA A Elite Youth jest również mniejsze. Na razie definiują swój model gry. Po obserwacji treningów reprezentacji do lat 18 i 19 widać było ogromne zaangażowanie i ambicję – dodaje Pasieka. Każda z grup prowadziła również zajęcia na boisku, a także przeprowadziła analizę gry określonej formacji z meczu do lat 18, Niemcy - Serbia.W planie była również wizyta w Centrum Piłkarskim Izraela, gdzie trenują kadry młodzieżowe. – Baza składa się z biur, siłowni, trzech boisk. Jest skromnie, ale wystarczająco na ich warunki – opisuje dyrektor Szkoły Trenerów PZPN. Spotkanie zwieńczyła dyskusja przedstawicieli wszystkich federacji. – Dyskutowano o zagrożeniach i wyzwaniach w szkoleniu młodzieży. Poruszone zostały tematy wspierania dzieci późno dojrzewających i metod, którymi można to robić. Często tych wyrośniętych, silniejszych zawodników przesuwa się o kategorię wiekową wyżej, zapominając o mniejszych i słabszych. A przecież im można pomóc wprowadzając ich poprzez rywalizację z młodszym rocznikiem. Rozmowa dotyczyła różnych możliwości, ale też problemów z przejściem z wieku juniora do seniora. Czy jest okrężna droga, np. poprzez wypożyczenia? Jak wtedy z perspektywy trenera i akademii pomagać takim chłopcom w sferze mentalnej, odpowiednich bodźców i zainteresowania? – opowiada.– To były bardzo wartościowe zajęcia, które spełniły nasze oczekiwania. Wymieniliśmy nasze myśli, sposoby pracy w innych federacjach. Wdrożymy niektóre aspekty w nasz kurs UEFA A Elite Youth, by były coraz lepsze. Nikt nie traktował się tam jak konkurencję, wszyscy bardzo chętnie dzielili się informacjami, a to przecież najcenniejsze – kończy.

Zobacz również

© PZPN 2014. Wszelkie prawa zastrzeżone. NOWY REGULAMIN ŁNP od 25.03.2019 Regulamin portalu DO 25.03.2019 Polityka prywatności