Start kursu UEFA PRO z Wernerem Micklerem

Trenerzy13.02.2018 

 Czy są wśród was byli piłkarze? – zapytał Werner Mickler, ceniony niemiecki psycholog sportowy. A na sali w Szkole Trenerów w Białej Podlaskiej m.in. Radosław Sobolewski, Sławomir Majak i Ivan Djurdević. Tematem głównym pierwszego zjazdu kursu UEFA PRO 2018-19 było budowanie drużyny, praca mentalna oraz radzenie sobie ze stresem.

Powodów do stresu może być sporo, zresztą sami kursanci wymieniali ich mnóstwo: oczekiwania na boisku, obawa przed poważną kontuzją, publiczność, media, własna ambicja… Najwięcej czasu w tej części zajęć zajęła jednak kwestia rzutów karnych i podejścia do nich.

Uwag kursantów UEFA PRO słuchał Werner Mickler, niemiecki psycholog sportowy, który od lat współpracuje z niemieckim związkiem piłki nożnej, uczył w słynnej szkole w Hennef, oraz pomagał wielu szkoleniowcom z absolutnego topu (m.in. Juergen Klopp i Joachim Loew). Temat rzutów karnych był dla wszystkich interesujących, a Mickler podawał kolejne przykłady, m.in. tego, jak jedenastki wykonuje Robert Lewandowski. Krok po kroku pokazywał, jak podejście polskiego napastnika może pomóc w radzeniu sobie ze stresem. Przywoływał również sposób pracy Juergena Klinsmanna z reprezentacją Niemiec na mistrzostwach świata w 2006 roku.

Stres był jednym z kilku tematów dwudniowych wykładów Micklera. Oprócz tego niemiecki psycholog sportu uczył kursantów, jak mentalnie „budować” drużyny, radzić sobie w problematycznych sytuacjach, scalać szatnię i budować w niej atmosferę. Zajęcia odbywały się i w Szkole Trenerów, i na hali sportowej, gdzie Mickler pokazywał różne przykłady ćwiczeń.

Nie była to pierwsza wizyta Micklera w Białej Podlaskiej. – To nasz stały wykładowca i cieszymy się, że mogliśmy tak uznanego eksperta po raz kolejny gościć na kursie UEFA PRO – mówi Dariusz Pasieka, zastępca dyrekotra Szkoły Trenerów PZPN. – Za każdym razem jego uwagi są rozwijające dla kursantów, dotykają bowiem tematyki, która jeszcze nie jest tak dobrze znana. Dodatkowo, zgodnie z zaleceniami UEFA, sesje będą odbywały się w mikro grupach, by jak najbardziej oddawały późniejszą pracę w sztabach szkoleniowych  – podkreśla.

Tegoroczny kurs UEFA PRO jest czwartą edycją w Białej Podlaskiej. – Cieszymy się, że na UEFA PRO możemy gościć wielu byłych piłkarzy, a także pierwszą kobietę, trener Ninę Patalon. Dzięki nowej uchwale chętnych było wielu, a proces rekrutacyjny bardzo wymagający. To zagwarantuje wysoki poziom i wierzymy, że na kurs dostali się najlepsi – zaznacza Stefan Majewski, dyrektor sportowy PZPN.

Zobacz również

© PZPN 2014. Wszelkie prawa zastrzeżone. Regulamin portalu Polityka prywatności