Aktualności

[TEGO DNIA] 31 października, czyli efektowna wygrana z Cyprem

[TEGO DNIA] 31 października, czyli efektowna wygrana z Cyprem 31.10.2020 

„Tego dnia” to cykl Łączy Nas Piłka, w którym wspominamy najważniejsze zdarzenia związane z konkretną datą. Kto się urodził? Kto nas opuścił? Co działo się w polskim futbolu reprezentacyjnym i klubowym? Sprawdź, co ważnego wydarzyło się 31 października.

1899 – urodził się August Milde. Przez całą karierę związany z łódzkimi klubami: Siłą, Unionem i ŁTSG. W reprezentacji Polski w 1936 roku rozegrał trzy spotkania. Zmarł prawdopodobnie w 1970 roku w Niemczech.

1910 – urodził się Tadeusz Foryś. Jako piłkarz występował w stołecznej Warszawiance, jednak dużo większą karierę zrobił jako trener. Przez wiele lat pełnił funkcję asystenta trenera reprezentacji narodowej, prowadził ją także samodzielnie. Pracował również między innymi w Polonii Warszawa, Lechii Gdańsk, GKS Katowice i Ruchu Chorzów. Zmarł 6 marca 1987 roku w Warszawie.

1939 – zmarł Stefan Fliegel. Urodzony 6 czerwca 1908 roku, karierę rozpoczynał w Orkanie Łódź, grał później dla WKS Łódź i Granatu Skarżysko-Kamienna. W ekstraklasie w latach 1933-1939 przywdziewał koszulkę ŁKS Łódź. Jako piłkarz tego klubu zadebiutował w reprezentacji Polski 15 września 1935 roku i był to jego jedyny występ z orłem na piersi. Nie do końca jasne są okoliczności jego przedwczesnej śmierci – zmarł lub zginął 31 października 1939 roku w okupowanej przez wojsko niemieckie Łodzi.

1974reprezentacja Polski w towarzyskim meczu rozegranym w Warszawie wygrała z Kanadą 2:0. Łupem bramkowym podzielili się Jerzy Kasalik i Roman Jakóbczak. Przeciwko Kanadzie swój jedyny mecz w kadrze narodowej rozegrali Witold Kasperski i Ryszard Szpakowski. Po raz pierwszy pojawili się w niej Jan Karwecki, Henryk Maculewicz, Piotr Mowlik, Henryk Wawrowski i Wojciech Rudy, po raz ostatni zaś Romuald Chojnacki, Jerzy Kasalik i Stanisław Sobczyński.

1976reprezentacja Polski w meczu kwalifikacji do turnieju finałowego mistrzostw świata rozegranym w Warszawie wygrała z Cyprem 5:0. Dwie bramki w tym spotkaniu zdobył Kazimierz Deyna, po jednej natomiast Andrzej Szarmach, Zbigniew Boniek i Stanisław Terlecki. Dla Włodzimierza Mazura i Janusza Sybisa spotkanie z Cyprem było debiutem w narodowych barwach.

1984reprezentacja Polski w meczu kwalifikacji do turnieju finałowego mistrzostw świata rozegranym w Mielcu zremisowała z Albanią 2:2. Gole dla biało-czerwonych strzelili Włodzimierz Smolarek i Andrzej Pałasz. Dla Kazimierza Budy i Marka Dziuby był to ostatni mecz w narodowych barwach.

Zobacz również

© PZPN 2014. Wszelkie prawa zastrzeżone. NOWY REGULAMIN ŁNP od 25.03.2019 REGULAMIN PROFILU UŻYTKOWNIKA PZPN Polityka prywatności