Aktualności

Paweł Kryszałowicz: Tego gola nie oddałbym nawet za mistrzostwo Polski

Specjalne20.08.2019 
– Pierwsze piłkarskie kroki stawiałem w małym klubie, grałem na wszystkich szczeblach rozgrywkowych. Zostałem powołany do reprezentacji Polski, zdobywałem bramki, ale tym wyjątkowym trafieniem jest zdecydowanie gol ze Stanami Zjednoczonymi. Nie oddałbym go nawet za tytuł mistrza Polski – mówi Paweł Kryszałowicz.

– W kwalifikacjach mistrzostw świata nie występowałem od samego początku. Zabrakło mnie na pierwszym wyjazdowym spotkaniu z Ukrainą, bo byłem kontuzjowany i mecz oglądałem z rodziną w Słupsku. Gdy już grałem, to nie zawsze byłem pierwszym wyborem, wchodziłem z ławki rezerwowych, ale dołożyłem swoją cegiełkę do awansu na mundial.

– Trener Jerzy Engel na nasz ostatni mecz wymienił prawie cały skład. – Teraz jest czas dla tych, którzy grali mniej. To czas dla debiutantów – mówił trener w szatni przed wyjściem na murawę. Drużynę ustawił bardzo ofensywnie, bo od początku zagrałem ja, Emmanuel Olisadebe, Maciej Żurawski i Cezary Kucharski. Szybko zaskoczyliśmy Amerykanów. Minęło kilka minut i prowadziliśmy różnicą dwóch goli. Najpierw Olisadebe pokonał Brada Friedela, potem szybko podwyższyłem rezultat.

– Bramki na mistrzostwach świata nie oddałbym nawet za tytuł mistrza Polski. Zapisałem się w historii reprezentacji Polski golem na mundialu, ale też ustrzelonym hat-trickiem w meczu z Wyspami Owczymi w trzy minuty. Nie był to wymagający rywal, ale nawet w B-klasie ciężko to zrobić. Jestem z tego powodu dumny i szczęśliwy, że moje nazwisko jest w kartach historii. Moja kariera toczyła się różnie, ale dzięki tym osiągnięciom mogę powiedzieć, że jestem spełnionym zawodnikiem.

 

PAWEŁ KRYSZAŁOWICZ

Data i miejsce urodzenia: 23 czerwca 1974 r., Słupsk.

W reprezentacji Polski: 33 mecze, 10 goli.

Debiut: 9 października 1999, Szwecja – Polska 2:0.

Osiągnięcia: Uczestnik MŚ 2002.

Kariera klubowa: Gryf Słupsk, Zawisza Bydgoszcz, Amica Wronki, Eintracht Frankfurt (Niemcy), Amica Wronki, Wisła Kraków, SV Wilhelmshaven 92 (Niemcy), Gryf 95 Słupsk, Gryf Słupsk.

Osiągnięcia: Puchar Polski (1998, 1999, 2000).

14 czerwca 2002, Tedzon

Polska – USA 3:1 (2:0)

Bramki: Emmanuel Olisadebe 3, Paweł Kryszałowicz 5, Marcin Żewłakow 66 – Landon Donovan 83.

Polska: Radosław Majdan – Tomasz Kłos (90. Tomasz Wałdoch), Jacek Zieliński, Arkadiusz Głowacki, Marek Koźmiński – Maciej Żurawski, Maciej Murawski, Cezary Kucharski (66. Marcin Żewłakow), Jacek Krzynówek – Emmanuel Olisadebe (87. Paweł Sibik), Paweł Kryszałowicz.

USA: Brad Friedel – Anthony Sanneh, Eduard Pope, Jeffrey Agoos (37. DaMarcus Beasley), Frank Hejduk – Ernest Stewart (69. Cobi Jones), John O’Brien, Claudio Reyna, Landon Donovan – Clint Mathis, Brian McBride (59. Joseph-Max Moore).

Żółte kartki: Majdan, Koźmiński, Kucharski, Olisadebe – Hejduk.

Sędziował: Lu Jun (Chiny).

Zobacz również

© PZPN 2014. Wszelkie prawa zastrzeżone. NOWY REGULAMIN ŁNP od 25.03.2019 Regulamin portalu DO 25.03.2019 Polityka prywatności