Aktualności

Jan Urban: Mistrzostwa świata w Meksyku mnie rozczarowały

Specjalne10.01.2020 
Jan Urban w zespole narodowym rozegrał 57 spotkań, w których zdobył siedem bramek. Brał udział w mistrzostwach świata w 1986 roku, ale za swój najbardziej pamiętny mecz uznaje spotkanie kwalifikacji do tamtego mundialu. – Specyfika miejsca robiła wrażenie – wspomina starcie z Albanią.

 Z czasów kariery reprezentacyjnej najbardziej zapadły mi w pamięć kwalifikacje do mistrzostw świata 1986. Grupa, do której trafiliśmy, była dość wyrównana. Emocji w niej nie brakowało – musieliśmy między innymi wygrać wyjazdowy mecz z Grecją w Atenach, a także z Albanią w Tiranie, bo później czekał nas jeszcze bój z Belgią. 

– Pamiętam, że Zbyszek Boniek doleciał na ten mecz prywatnym samolotem. Niewiele wcześniej rozegrał bowiem spotkanie w barwach Juventusu. Bez takiej możliwości transportu z pewnością by nie zdążył. Jak na tamte czasy, było to spore wydarzenie. Nie była to tak powszechna praktyka, jak obecnie. Robiło to ogromne wrażenie. Co więcej, to właśnie jego gol dał nam zwycięstwo i niezwykle ważne trzy punkty, które dały nam dużo lepszą sytuację i przedłużyły nadzieję na awans.

– Mistrzostwa przyniosły jednak rozczarowanie. Jedynym miejscem, w którym czuliśmy atmosferę mundialu, była Guadalajara. Polaków brakowało na stadionach, bo odległość była zbyt duża. Ogółem byłem rozczarowany całymi mistrzostwami, obiecywałem sobie znacznie więcej. Ten mundial nie zapadł mi w pamięć.

Wysłuchał Emil Kopański

JAN URBAN

Data i miejsce urodzenia: 14 maja 1962 r., Jaworzno.

W reprezentacji Polski: 57 meczów, 7 goli.

Debiut: 6 lutego 1985, Bułgaria – Polska 2:2.

Osiągnięcia: uczestnik MŚ 1986.

Kariera klubowa: Victoria Jaworzno, Zagłębie Sosnowiec, Górnik Zabrze, Osasuna Pampeluna (Hiszpania), Real Valladolid (Hiszpania), CD Toledo (Hiszpania), VfB Oldenburg (Niemcy), Górnik Zabrze.

Osiągnięcia: Mistrz Polski (1986, 1987, 1988), Superpuchar Polski (1988).

30 maja 1985, Tirana
Albania – Polska 0:1 (0:1)
Bramka:
Zbigniew Boniek 24.
Albania: Perlat Musta – Hysen Zmijani, Muhedin Targaj, Skender Hodja, Bedri Omuri – Fatbardh Jera, Shkelqim Muca (62. Kristaq Mile), Sulejman Demollari (81. Stavri Marko), Mirel Josa – Arben Minga, Agustin Kola.
Polska: Józef Młynarczyk – Krzysztof Pawlak, Roman Wójcicki, Kazimierz Przybyś, Marek Ostrowski – Waldemar Matysik, Andrzej Buncol, Jan Urban (88. Ryszard Tarasiewicz), Dariusz Dziekanowski – Zbigniew Boniek, Włodzimierz Smolarek.
Sędziował: Jordan Żeżow (Bułgaria).

Fot. PAP

Zobacz również

© PZPN 2014. Wszelkie prawa zastrzeżone. NOWY REGULAMIN ŁNP od 25.03.2019 REGULAMIN PROFILU UŻYTKOWNIKA PZPN Polityka prywatności