Aktualności

Andrzej Iwan: W Barcelonie odczarowaliśmy Hiszpanię

Specjalne02.08.2019 
Andrzej Iwan w reprezentacji Polski rozegrał 29 spotkań, w których zdobył 11 bramek. Brał udział w finałach mistrzostw świata w 1978 i 1982 roku, na drugim z tych turniejów sięgając po III miejsce na świecie. Za swój najbardziej pamiętny mecz w narodowych barwach uznaje jednak towarzyskie starcie z Hiszpanią, wygrane 2:1, w którym dwukrotnie pokonał bramkarza rywali. Właśnie o tym starciu opowiada dla Łączy Nas Piłka.

– Mecz z Hiszpanią z całą pewnością był dla mnie spotkaniem wyjątkowym. To był jedyny jak dotąd nasz triumf nad tą reprezentacją. Zdarzało się to na przykład w kwalifikacjach olimpijskich, jednak nie były to mecze oficjalne. Nam w Barcelonie udało się odczarować tego rywala.

– Niezależnie od tego, że przeciwnik wówczas nie budził ogromnego zainteresowania, magia reprezentacji Hiszpanii działała na wyobraźnię. Wybraliśmy się na mecz towarzyski, a trenerem naszej kadry był nieżyjący już niestety Ryszard Kulesza. W Hiszpanii trener nie musiał zbyt wiele mówić. Był z nami choćby Zbigniew Boniek, szykujący się powoli do zagranicznego wyjazdu.


– Wyszedłem na boisko w podstawowym składzie, ale w pierwszej połowie grałem fatalnie. Prowadziliśmy 1:0 po moim golu, ale wiem, że nie był to mój olśniewający występ, delikatnie mówiąc. Po zmianie stron rozegraliśmy bardzo dobre 45 minut. Tuż przed końcem do wyrównania z rzutu karnego doprowadził Dani. Zabrał piłkę i pobiegł z nią na środek boiska, bo Hiszpanie pragnęli za wszelką cenę zdobyć drugą bramkę. Nic z tego – to my rozegraliśmy bardzo dobrą, składną akcję, którą zakończyłem drugim golem. Zwyciężyliśmy Hiszpanów na ich terenie, po raz pierwszy, i jak dotąd jedyny w historii polskiego futbolu.


ANDRZEJ IWAN
Data i miejsce urodzenia: 10 listopada 1959 r., Kraków.
W reprezentacji Polski: 29 meczów, 11 goli.
Debiut: 6 czerwca 1978, Tunezja – Polska 0:1.
Osiągnięcia: III miejsce MŚ 1982, uczestnik MŚ 1978.
Kariera klubowa: Wanda Kraków, Wisła Kraków, Górnik Zabrze, VfL Bochum (Niemcy), Górnik Zabrze, Aris Saloniki (Grecja), Górnik Zabrze, FC Azzurri (Szwajcaria), FC Pully (Szwajcaria), Kuchnie Izdebnik, Spartak Wielkanoc-Gołcza.
Osiągnięcia: Mistrz Polski (1978, 1986, 1987, 1988).
12 listopada 1980, Barcelona
Hiszpania – Polska 1:2 (0:1)
Bramki: Dani 88 k – Andrzej Iwan 19, 89.
Hiszpania: Luis Arconada – Genaro Celayeta, Miguel Tendillo, Jose Ramon Alexanco, Rafael Gordillo – Joaquin, Miguel Angel Alonso, Jesus Maria Zamora – Juanito (78. Dani), Santillana, Enrique Moran (78. Enrique Saura).
Polska: Józef Młynarczyk – Marek Dziuba (89. Edward Załężny), Paweł Janas, Władysław Żmuda, Adam Walczak (46. Andrzej Rudy) – Leszek Lipka, Piotr Skrobowski (72. Krzysztof Adamczyk), Zbigniew Boniek, Włodzimierz Ciołek – Andrzej Iwan, Włodzimierz Smolarek (46. Janusz Kupcewicz).
Żółta kartka: Młynarczyk.
Sędziował: Roger Schoeters (Belgia).


Zobacz również

© PZPN 2014. Wszelkie prawa zastrzeżone. NOWY REGULAMIN ŁNP od 25.03.2019 Regulamin portalu DO 25.03.2019 Polityka prywatności