Aktualności

Trenerski roller-coaster. Sądna runda dla szkoleniowców

Rozgrywki12.12.2017 
Rozgrywki ligowe w LOTTO Ekstraklasie jeszcze nie dobiegły w tym roku końca, a już doszło do ośmiu zmian szkoleniowców. Łącznie w 52 klubach trzech najwyższych klas rozgrywkowych takich rotacji było aż 25! Jesień 2017 nie była więc z pewnością dowodem na cierpliwość klubowych władz. Czy były to dobre decyzje?

LOTTO EKSTRAKLASA

Na najwyższym szczeblu rozgrywkowym sądny dla trenerów okazał się wrzesień. Tylko w tym miesiącu, tydzień po tygodniu pracę straciło czterech szkoleniowców. Jako pierwszy z ławką trenerską w Legii Warszawa pożegnał się Jacek Magiera, którego zastąpił Romeo Jozak. Już tydzień później wakat powstał także w Piaście Gliwice. Tam miejsce Dariusza Wdowczyka zajął były selekcjoner reprezentacji Polski Waldemar Fornalik. Siedem dni dłużej od Wdowczyka na stanowisku w Bruk-Bet Termalice Nieciecza utrzymał się Mariusz Rumak, jednak i jemu podziękowano, a zaufano Maciejowi Bartoszkowi (którego posada w końcówce roku jest zagrożona). „Czarny wrzesień” zamknęła rotacja w Lechii Gdańsk, gdzie Piotra Nowaka „zluzował” Adam Owen.


Czas pokazał, że w każdym z tych przypadków następca punktował lepiej, niż jego poprzednik. Najwyraźniej widać to w Bruk-Bet Termalice. Pod wodzą Mariusza Rumaka drużyna z Niecieczy zdobywała średnio 0,55 punktu na mecz, natomiast gdy stery przejął Maciej Bartoszek, ta średnia wzrosła do 1,45. Skuteczniejszy od poprzednika jest także Adam Owen – za kadencji Piotra Nowaka w tym sezonie Lechia Gdańsk zdobywała średnio 1 punkt, pod dowództwem Walijczyka – 1,4.

W LOTTO Ekstraklasie zmiany trenerów są czasami niezbyt oczywiste. Jeszcze przed rozpoczęciem rundy podziękowano w Wiśle Płock podziękowano za współpracę Marcinowi Kaczmarkowi, który prowadził „Nafciarzy” od… czerwca 2012 roku. Zastąpił go Jerzy Brzęczek i jak dotąd osiągana przez niego średnia to 1,42 punktu na mecz. Krócej trwała przygoda Macieja Skorży w szczecińskiej Pogoni, bo od czerwca do października bieżącego roku. Jego następca – Kosta Runjaić – na razie jeszcze nie poprowadził swojej jedenastki do zwycięstwa, remisując dwa i przegrywając tyle samo meczów.

W kategoriach sporego zaskoczenia można rozpatrywać trzy inne roszady. Najpierw wyczerpała się cierpliwość działaczy Zagłębia Lubin, którzy w listopadzie postanowili rozstać się z pracującym z „Miedziowymi” od ponad trzech lat Piotrem Stokowcem. W tym sezonie wyniki nie były może zachwycające, ale warto pamiętać, że lubinianie od samego początku pracy Stokowca nie schodzili poniżej pewnego poziomu, a nawet zakwalifikowali się do europejskich pucharów.


Pracę jeszcze w grudniu stracili też Radosław Mroczkowski i Kiko Ramirez. Pierwszy z nich w momencie zwolnienia z Sandecji Nowy Sącz był najdłużej pracującym w jednym klubie trenerem w LOTTO Ekstraklasie. Mroczkowski wprowadził „Sączersów” na najwyższy szczebel rozgrywkowy i choć ostatnio mu się nie wiodło, nie dostał nawet szansy wyprowadzenia drużyny z kryzysu. Jeszcze bardziej zaskakujące było pożegnanie Wisły Kraków z Ramirezem. Czarę goryczy przepełniła, porażka z płocką imienniczką, ale sytuacja krakowian w tabeli odzwierciedla potencjał drużyny. Można nawet pokusić się o stwierdzenie, że pod wodzą Hiszpana Wisła „wykręcała” wyniki nieco ponad stan. W Krakowie postanowiono jednak, że iberyjska myśl będzie kontynuowana – od stycznia miejsce Ramireza zajmie jego rodak, Joan Carrillo.

Zmiany trenerów w LOTTO Ekstraklasie, jesień sezonu 2017/2018:

Legia Warszawa, 13.09.2017, Jacek Magiera – Romeo Jozak

Piast Gliwice, 19.09.2017, Dariusz Wdowczyk – Waldemar Fornalik

Bruk-Bet Termalica Nieciecza, 20.09.2017, Mariusz Rumak – Maciej Bartoszek

Lechia Gdańsk, 27.09.2017, Piotr Nowak – Adam Owen

Pogoń Szczecin, 30.10.2017, Maciej Skorża – Rafał Janas (tymczasowo) – Kosta Runjaić

Zagłębie Lubin, 28.11.2017, Piotr Stokowiec – Mariusz Lewandowski

Wisła Kraków, 10.12.2017 – Kiko Ramirez – Kazimierz Kmiecik, Radosław Sobolewski (tymczasowo) – Joan Carrillo (od stycznia)

Sandecja Nowy Sącz, 11.12.2017 – Radosław Mroczkowski – Janusz Świerad (tymczasowo)

NICE 1 LIGA

Także w Nice 1 lidze jesień nie należała do najspokojniejszych, jeśli chodzi o funkcję trenera. Bardzo szybko, bo już po czterech kolejkach i trzech porażkach, za współpracę w Zagłębiu Sosnowiec podziękowano Dariuszowi Banasikowi. Średnia 0,75 punktu na mecz na pewno nie usatysfakcjonowałaby żadnego klubu, jednak trzeba pamiętać, iż był to ledwo start rozgrywek. Miejsce Banasika w Zagłębiu zajął Dariusz Dudek i wprowadził zespół na właściwe tory, notując średnią 1,6.

Fatalny początek sezonu (sześć porażek w siedmiu meczach) spowodował też zmianę w chorzowskim Ruchu. Misję ratowania drużyny, za Krzysztofa Warzychę, powierzono Argentyńczykowi – trudnego zadania podjął się Juan Ramon Rocha, były szkoleniowiec między innymi słynnego Panathinaikosu. Trzeba mu przyznać, że zmiana wypadła korzystnie, a Ruch zaczął punktować. Pod dowództwem byłego reprezentanta Argentyny „Niebiescy” wypracowali średnią 1,42 punktu na mecz.


Roszada na funkcji trenera pomogła także nieco siedleckiej Pogoni. Tam w kratkę radził sobie Adam Łopatko, więc po dziesięciu kolejkach zarząd postanowił dokonać zmiany. Działacze z Siedlec postawili na sprawdzony scenariusz – zamiast od razu szukać następcy, oddali ster w ręce Bartosza Tarachulskiego. „Tarantula” osiągał z zespołem całkiem przyzwoite wyniki, ale nie może doczekać się prawdziwej szansy. I tym razem jego praca nosiła znamiona tymczasowości. W grudniu ogłoszono nazwisko szkoleniowca, który poprowadzi Pogoń wiosną – to Dariusz Banasik, wracający do Siedlec po przerwie na zatrudnienie w Sosnowcu.


O ile wszystkim wspomnianym ekipom decyzje o zmianach na stanowisku szkoleniowca wychodziły na dobre, o tyle w Podbeskidziu Bielsko-Biała i GKS Tychy nowi trenerzy radzą sobie nieco słabiej. W Bielsku-Białej zmagającego się wcześniej z problemami zdrowotnymi Jana Kociana na początku października zastąpił Adam Nocoń. „Górale” ze średniej 1,55 punktu na mecz „zjechali” do 0,88. Podobnie było w przypadku tyszan – po zastąpieniu Jurija Szatałowa przez Ryszarda Tarasiewicza, średnia spadła z 1,16 do 0,86. Znalazło to odzwierciedlenie w ligowej tabeli. Podbeskidzie zakończyło rok na pozycji numer 12, GKS dwa miejsca niżej.

W dwóch pozostałych przypadkach, gdy doszło do roszady wśród trenerów, stało się to w końcowych fragmentach rundy. W Łęcznej nie dokończył jej Tomasz Kafarski, którego zmienił Sławomir Nazaruk, a w Stomilu Olsztyn Tomasz Asensky. Jego pozycję tymczasowo zajął Michał Alancewicz. Zarówno tego ostatniego, jak i Nazaruka, trudno jednak oceniać po tak krótkim czasie.

Zmiany trenerów w Nice 1 lidze, jesień sezonu 2017/2018:

Zagłębie Sosnowiec, 21.08.2017, Dariusz Banasik – Dariusz Dudek

Ruch Chorzów, 10.09.2017, Krzysztof Warzycha – Juan Ramon Rocha

Pogoń Siedlce, 26.09.2017, Adam Łopatko – Bartosz Tarachulski

Podbeskidzie Bielsko-Biała, 05.10.2017, Jan Kocian – Adam Nocoń

GKS Tychy, 10.10.2017, Jurij Szatałow – Ryszard Tarasiewicz

Górnik Łęczna, 13.11.2017, Tomasz Kafarski – Sławomir Nazaruk

Stomil Olsztyn, 20.11.2017, Tomasz Asensky – Michał Alancewicz

Pogoń Siedlce, od stycznia 2018, Bartosz Tarachulski – Dariusz Banasik

II LIGA

Trzeci poziom rozgrywkowy, podobnie jak dwa wyższe, również nie ustrzegł się zmian szkoleniowców. Najszybciej z pracą rozstał się Adam Buczek. Po spadku z Nice 1 ligi miał za zadanie odbudować zespół i jak najszybciej znaleźć się w czołówce, ale na początku sezonu puławska ekipa wyraźnie zawodziła. W czterech kolejkach poniosła trzy porażki, co skłoniło działaczy do znalezienia nowego trenera. Wybór padł na Ryszarda Wieczorka, ale jak pokazał czas, także on nie dokończył choćby rundy. Po dziesięciu meczach i także tylko jednym zwycięstwie, podziękowano za współpracę także jemu. Rok dokończył Bohdan Bławaćkyj i tu już było znacznie lepiej – w pięciu spotkaniach wywalczył z zespołem aż dziesięć punktów.

Zaledwie dziewięć kolejek na stanowisku w ROW 1964 Rybnik wytrzymał Piotr Piekarczyk. Bardzo doświadczony szkoleniowiec poniósł aż pięć porażek i musiał ustąpić. W miejsce „Orzecha” pojawił się Roland Buchała i choć średnia zdobywanych punktów nie powala (1,4 na mecz), sytuacja jest o wiele lepiej niż podczas kadencji Piekarczyka.


Sporo działo się też jesienią w MKS Kluczbork, ale to również pochodna problemów organizacyjnych klubu. Jesienią zespół prowadziło trzech szkoleniowców – Andrzej Konwiński, Łukasz Ganowicz i Tomasz Kulawik. Wiosną misję rozpocznie kolejny, bo po zakończeniu tegorocznych zmagań ten ostatni zakończył współpracę z klubem. Sytuacja drużyny z Kluczborka jest nie do pozazdroszczenia – MKS okupuje miejsce w strefie spadkowej, a jesienią odniósł tylko dwa zwycięstwa. Bez trenera pozostaje obecnie także Rozwój Katowice. Po zakończeniu rundy z klubu odszedł Marek Koniarek, a do czasu znalezienia nowego opiekuna, jego obowiązki pełni tercet Rafał Bosowski, Marek Kolonko i Michał Majsner.

Przez 15 kolejek stanowisko trenera Stali Stalowa Wola piastował Janusz Białek. Pod jego wodzą drużyna punktowała jednak wyjątkowo kiepsko, notując średnio 1 oczko na mecz. Zmienił go więc Krzysztof Łętocha i w czterech meczach zdobył z zespołem siedem punktów. Nieco gorzej zakończyła się zmiana w Legionovii Legionowo. Pod Warszawą Mirosława Jabłońskiego zmienił Robert Pevnik, ale początek miał fatalny. Trzy mecze, trzy porażki, zero zdobytych punktów – to wskazuje, że nowego szkoleniowca Legionovii zimą czeka bardzo dużo pracy.

Zmiany trenerów w II lidze, jesień sezonu 2017/2018:

Wisła Puławy, 22.08.2017, Adam Buczek – Ryszard Wieczorek

ROW 1964 Rybnik, 20.09.2017, Piotr Piekarczyk – Roland Buchała

MKS Kluczbork, 25.09.2017, Andrzej Konwiński – Łukasz Ganowicz

MKS Kluczbork, 17.10.2017, Łukasz Ganowicz – Tomasz Kulawik

Wisła Puławy, 25.10.2017, Ryszard Wieczorek – Bohdan Bławaćkyj

Stal Stalowa Wola, 02.11.2017, Janusz Białek – Krzysztof Łętocha

Legionovia Legionowo, 08.11.2017, Mirosław Jabłoński – Robert Pevnik

MKS Kluczbork, 06.12.2017, Tomasz Kulawik – ?

Rozwój Katowice, 06.12.2017, Marek Koniarek – ?

Emil Kopański

Zobacz również

© PZPN 2014. Wszelkie prawa zastrzeżone. Regulamin portalu Regulamin portalu 25.05.2018 Regulamin sklepu Regulamin sklepu (2014) Polityka prywatności
Wzór odstąpienia od umowy sprzedaży